Latem to właśnie nadmorskie miejcowości najbardziej tętnią życiem. Wkrótce będą tam dziesiątki tysięcy turystów, a to niestety oznacza, że również policja będzie miała co robić. Poza funkcjonariuszami ze wschodniej ściany kraju, bezpieczeństwa na Wybrzeżu będzie strzec ok. 240 zachodniopomorskich policjantów i w razie potrzeby również samodzielny pododdział antyterrorystyczny. Latem nad morzem będzie można spotkać także łączone patrole policji i żandarmerii wojskowej oraz Straży Granicznej, Izby Celnej i strażników miejskich. To efekt zawartych porozumień.
Ze statystyk KWP w Szczecinie wynika, że w sezonie letnim niemal dwukrotnie wzrasta przestępczość (w porównaniu do pozostałych miesięcy w roku). Inna sprawa, że przestępstw jest mniej niż jeszcze kilka lat temu. Przykładowo w 2005 r. odnotowano w Zachodniopomorskiem 103 bójki i pobicia, rok później – 74. Spadła również liczba kradzieży – z ponad 3 tys. w 2005 r. do 2571 w ub.r.
Policja już zapowiada, że nie będzie pobłażania dla właścicieli sklepów monopolowych, nadmorskich barów i pubów, którzy zostaną złapani na sprzedaży alkoholu nieletnim. Niebawem rozpocznie też szeroko zakrojoną akcję informacyjną, m.in. po to, by zapobiec kradzieżom na plaży i w ośrodkach. Ulotki będą rozdawane również zagranicznym turystom.
– Funkcjonariusze będą strzec bezpieczeństwa wypoczywających w całym pasie Wybrzeża – od Świnoujścia aż po Sławno – podkreśla mł. insp. Jacek Fabisiak, zastępca komendanta wojewódzkiego policji ds. prewencji. – Jeszcze nigdy nie mieliśmy na sezon tak dużego wsparcia z zewnątrz jak w tym roku.
Równocześnie nie ukrywa, że coraz bardziej dotkliwy staje się problem odejść z policji w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. W KWP w Szczecinie pracuje obecnie ok. 4,5 tys. funkcjonariuszy, tymczasem miejsc jest 4870.
– W tym roku przyjęliśmy 43 osoby w ramach naboru i 12 osób z oddziału prewencji Komendy Stołecznej Policji. Nadal są jednak wakaty – dodaje nadkom. Maciej Karczyński, rzecznik prasowy KWP w Szczecinie. (żan)