Rzecznik Prezydenta Miasta • Sobota [26.09.2009, 08:20:44] • Świnoujście

Sztafeta inicjatywy Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE65 już 29 września br.

Sztafeta inicjatywy Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE65 już 29 września br.

fot. Urząd Miasta Świnoujście

W dniu 29 września 2009 roku przez zachodnie województwa Polski ruszy wyjątkowa sztafeta, mająca na celu przybliżenia Polakom idei Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego CETC-ROUTE65 oraz przedstawienia im realnych szans na poprawę infrastruktury transportowej w kraju.

Pierwszym polskim miastem, które odwiedzi sztafeta będzie Świnoujście.

W dniu 29 września, o godzinie 10.00, na wybrzeżu Władysława IV, w miejscu cumowania wodolotu, Prezydent Janusz Żmurkiewicz przejmie i podpisze, jako pierwszy w województwie zachodniopomorskim i kraju, deklarację poparcia dla Korytarza, którą dostarczy do Świnoujścia Thomas Lantz.

Jest to dla Korytarza bardzo istotna postać, jako główny pomysłodawca Inicjatywy CETC-ROUTE65, a także wiceprzewodniczący Parlamentu Regionu Skania oraz Starosta Miasta Ystad .

Trasa sztafety przebiegać będzie przez Świnoujście, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Nową Sól, Głogów i Wrocław, a zakończy się na granicy polsko-czeskiej w miejscowości Lubawka. Przekazywaną w niej symboliczną pałeczką będzie właśnie deklaracja poparcia dla inicjatywy powstania Korytarza CETC-ROUTE65, podpisywana przez kolejnych przedstawicieli władz miast, leżących na jego szlaku.

Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy CETC-ROUTE65 jest bowiem osią komunikacyjną łączącą Morze Bałtyckie z Adriatyckim i ciągnie się od Szwecji, poprzez Polskę (województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie), Słowację, Czechy, Węgry, aż po Chorwację. W skład polskiej części CETC-ROUTE65 wchodzi powstająca droga ekspresowa S-3, linie kolejowe E-59 i CE-59, zespół portów Szczecin i Świnoujście oraz rzeka Odra, jako droga wodna E-30. – Aby podkreślić znaczenie Inicjatywy CETC dla każdego z polskich regionów i zaangażowanie lokalnych społeczności, na poszczególnych odcinkach trasy sztafety wykorzystany zostanie środek transportu charakterystyczny dla danego miasta.

Odległość pomiędzy Świnoujściem a Szczecinem, pokonana zostanie wodolotem, z Prezydentem Świnoujścia na pokładzie. W Szczecinie na delegację wyspiarskiego miasta oczekiwać będzie Prezydent Piotr Krzystek.

W dalszej części trasy wykorzystany zostanie między innymi szynobus, który jest charakterystycznym środkiem transportu dla Gorzowa Wielkopolskiego. Z kolei z Nowej Soli do Głogowa popłynie niezwykła smocza łódź, z mistrzem olimpijskim w kajakarstwie na pokładzie. Organizatorom zależy na zaprezentowaniu różnorodnych możliwości przemieszczania się, stąd taki wybór środków transportu. Poprzez organizację sztafety chcą przekazać ideę Korytarza CETC-ROUTE65, jako osi transportu drogowego, wodnego, kolejowego i lotniczego jednocześnie .

Ponadto, mieszkańcy poszczególnych regionów i miast będą mieli możliwość przyłączenia się do akcji poprzez pozostawienie śladów swoich stóp lub butów na płótnie nawiniętym na wielką szpulę. W ten sposób Inicjatywa CETC-ROUTE65 zostanie rozpowszechniona oraz zjednoczy społeczności, które w niedalekiej przyszłości będą miały szansę stać się jej bezpośrednimi beneficjentami.

Z całości imprezy nakręcony zostanie film, który przedstawiony zostanie władzom unii europejskiej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11214/