III Szczep Harcerski Słowianie ZHR • Środa [23.09.2009, 17:56:58] • Świnoujście

Za Zasługi dla Świnoujskiego Harcerstwa

Za Zasługi dla Świnoujskiego Harcerstwa

fot. III Szczep Harcerski Słowianie ZHR

W ostatnią niedzielę tj. 20 września 2009 w kaplicy wojskowej na Mszy Św. harcerskiej w obecności braci harcerskiej z ZHP i ZHR ze Świnoujścia i uczestników XI Złazu Seniorów Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP został uhonorowany odznaką „Za zasługi dla Świnoujskiego Harcerstwa” harcmistrz Antoni Lipiński Harcerz Rzeczypospolitej. Wręczył ją w imieniu i na prośbę kapituły proboszcz ks. kmdr. Adam Bazylewicz, natomiast harcerze wręczyli mu list gratulacyjny.

Od roku 2008 roku, kiedy powstała kapituła odznaki, a władze naszego miasta zezwoliły na wykorzystanie herbu miasta w projekcie odznaki jest to najważniejsze wyróżnienie świnoujskich harcerek i harcerzy w naszym harcerskim środowisku. W Kapitule, która przyznaje odznakę zasiadają harcerki i harcerze z ZHP i ZHR i jest to przykład wspaniałej współpracy.

We wniosku złożonym do Kapituły odznaki możemy przeczytać:
My niżej podpisani zwracamy się od Kapituły odznaki „Za Zasługi dla Świnoujskiego Harcerstwa” o nadanie jej druhowi harcmistrzowi Antoniemu Lipińskiemu.
Druh harcmistrz Antoni Lipiński HR — to postać nie tuzinkowa dla świnoujskiego harcerstwa. Pełni służbę instruktorską od ponad 50 lat. Dał się poznać, jako fascynujący i niezwykle ambitny harcerz w naszymi mieście. W swojej drodze harcerskiej poznał prawie wszystkie szczeble harcerskiej pracy, pełnił funkcję Komendanta Hufca w Świnoujściu oraz był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Zasługi czy Złotym Krzyżem ZHP za działalność harcerską.

Za Zasługi dla Świnoujskiego Harcerstwa

fot. III Szczep Harcerski Słowianie ZHR

Z jego inicjatywy powstało na terenie naszego miasta prawie 20 drużyn harcerskich z tego najstarsza 14 DH (ZHP, rok powstania 1963), 2 szczepy w tym najstarsze środowisko III Szczep Harcerski „Słowianie” (ZHR, rok powstania 1964), 2 kręgi instruktorskie w tym jedyny krąg KIHAM na wyspie oraz działający prężnie Harcerski Krąg Seniorów „Kotwica” (ZHP). W esencji harcerstwa, czyli obozach prowadził lub uczestniczył w 8 kursach instruktorskich, 29 obozach stałych, 16 wędrownych oraz dodatkowo w 16 zimowiskach. Wspaniały animator życia seniorów harcerskich a także popularyzator historii harcerstwa w Świnoujściu. Mimo wieku dający wkład życie kulturalne miasta i harcerstwa — wystawy, kominki, wieczornice, itp. Przyjaciel harcerzy często zapraszany na ogniska, świecowiska oraz przez nich nagradzany. Niestrudzony w uczestnictwie w złazach seniorów, a także w codziennej służbie harcerskiej w tym prowadzeniu prób na stopnie. Postać znana, poważana — autorytet harcerski w Związku Harcerstwa Polskiego oraz w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej działających na terenie miasta Świnoujścia.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11188/