iswinoujscie.pl • Piątek [18.09.2009, 08:12:07] • Świnoujście

Miejskie obchody Dnia Sybiraka. Uroczystość w Miejskim Domu Kultury.

Miejskie obchody Dnia Sybiraka. Uroczystość w Miejskim Domu Kultury.

„ Aby mieć siłę w przyszłości, trzeba znać przeszłość”( fot. Krystian Papski )

Dzień 17 września od 1989 roku jest obchodzony jako Dzień Sybiraka. W tym roku jego obchody są szczególne, bowiem łączą się z 70. rocznicą napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W Świnoujściu miejskie uroczystości z tej okazji odbyły się 17 września godzinie 11.00 w sali teatralnej MDK i miały szczególnie uroczystą oprawę.

Po odsłuchaniu hymnu sybiraków gospodarz uroczystości – prezes Koła Terenowego Sybiraków, pani Maria Zycer – Zając przywitała zebranych gości: pana Andrzeja Chmielewskiego – wicewojewodę zachodniopomorskiego, pana Ryszarda Kowalskiego – prezydenta Świnoujścia , Zbigniewa Pomieczyńskiego – przewodniczącego Rady Miasta, naczelnik Wydziału Edukacji – panią Janinę Śmiałkowską, sybiraków, przedstawicieli związków kombatanckich, harcerzy, delegacje młodzieży ze szkół oraz mieszkańców Świnoujścia.

Miejskie obchody Dnia Sybiraka. Uroczystość w Miejskim Domu Kultury.

fot. Krystian Papski

Spotkanie prowadziła młodzież Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I - uczniowie klasy humanistycznej - II C, przygotowani pod kierunkiem wychowawczyni, nauczycielki historii i wos-u, pani Ewy Kowalskiej. Obecni na sali wysłuchali pięknego montażu słowno – muzycznego w ich wykonaniu. W podniosły, pełen powagi nastrój wprowadziły obecnych występy Miejskiego Chóru Mieszanego„Logos” dyrygowanego dzisiaj przez panią Joannę Manistę, a prowadzonego przez państwo Elżbietę i Krzysztofa Naklickich.

Miejskie obchody Dnia Sybiraka. Uroczystość w Miejskim Domu Kultury.

fot. Krystian Papski

Najważniejszym momentem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych. Krzyże Zesłańców Sybiru z rąk wojewody zachodniopomorskiego otrzymali: Leokadia Jałoszyńska, Stefan Terlecki i Wiktor Brancewicz. Polskim odznaczeniem cywilnym ustanowionym przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu - Medalem „Pro Memoria” zostali wyróżnieni pani Alfreda Ferschke i pan Tadeusz Tomaszewski.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11116/