Obraz przedstawia wiatrak i dwoje obserwujących go ludzi. Oprawiony jest w drewnianą ramę koloru złotego o wymiarach 38x30 cm, natomiast wymiary płótna to 25,5x20,5 cm. Dzieło pierwotnie namalowano w 1836 roku, następnie całkowicie przemalowano w latach 90. XIX wieku. Właściciel powiedział celnikom, że jedzie do brata mieszkającego w Szwecji. Obraz kupił w Polsce z zamiarem jego zyskownej sprzedaży w Skandynawii.
Sprawę przekazano policji w Świnoujściu.
To druga udaremniona przez świnoujskich celników próba wywiezienia zabytku z Polski do Skandynawii. W kwietniu br. usiłowano wywieźć z Polski zabytkowe pianino pochodzące z początku XX wieku.
Zgodnie z prawem na stały lub czasowy wywóz z Polski przedmiotów liczących więcej niż 55 lat wymagane jest zezwolenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast w przypadku materiałów bibliotecznych, czyli książek wymagana jest zgoda Dyrektora Biblioteki Narodowej. Nielegalny wywóz zabytków za granicę jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto sąd może orzec, nawiązkę na wskazany cel społeczny związany z opieką nad zabytkami w wysokości od trzykrotnego do trzydziestokrotnego minimalnego wynagrodzenia, jak również przepadek zabytku, chociażby nie stanowił on własności sprawcy.
Monika Woźniak-Lewandowska, Rzecznik Prasowy Izby Celnej w Szczecinie.