iswinoujscie.pl • Czwartek [17.09.2009, 06:41:41] • Świnoujście

Nowy rok szkolny. Nowa podstawa programowa.

Co się zmieni w Gimnazjum Publicznym nr 1? Opowiada dyrektor szkoły – pan Bogusław Mędrek.

Od nowego roku szkolnego 2009/2010 Ministerstwo Edukacji wprowadza w całym kraju zmiany w podstawie programowej w szkołach podstawowych i gimnazjach. Na czym one polegają ? W pierwszej kolejności zgodnie z rozporządzeniem zmieni się program nauczania wszystkich przedmiotów (zgodnie z nową podstawą) począwszy od klasy pierwszej gimnazjum. Klasy II i III gimnazjów będą realizować dotychczasowe programy.
Jak te zmiany będą od tego roku szkolnego i w najbliższej przyszłości zmieniać oblicze Gimnazjum Publicznego nr 1w Świnoujściu, przy ulicy Witosa pytamy dyrektora tego Gimnazjum, pana Bogusława Mędrka.
Pierwsza bardzo istotna zmiana dotyczy wyznaczenia z każdego przedmiotu w całym cyklu kształcenia tzw. minimalnej ilości godzin do realizacji których będzie zobligowana tak szkoła jak i każdy uczeń indywidualnie. W szkołach w dziennikach lekcyjnych począwszy od klasy pierwszej każda godzina z każdego przedmiotu będzie kolejno numerowana. Uczniowie zaś, jeśli z jakichkolwiek powodów nie będą uczęszczać na zajęcia i nie zrealizują owego minimum, aby mogli otrzymać świadectwo ukończenia szkoły, będą musieli zdać egzamin klasyfikacyjny. Z tego tez powodu w Gimnazjum Publicznym nr 1 jako priorytet w sferze opiekuńczej i wychowawczej w roku szkolnym 2009/2010 uznano walkę o frekwencję, a w tym przede wszystkim przeciwdziałanie wagarom i kontynuację sprawdzonych już wcześniej kontraktów, czyli umów prawnych zobowiązujących tak rodziców do wywiązywania się z ich ustawowych funkcji opiekuńczych dotyczących realizacji obowiązku szkolnego ich dzieci, jak i uczniów do respektowania określonych reguł społecznych i norm zachowania.
Następnym novum wynikającym ze zmienionej podstawy programowej jest - począwszy już od klasy pierwszej, obowiązkowa nauka dwóch języków obcych (dotychczas drugi język obcy był nadobowiązkowy i uzyskana za niego ocena z zajęć nie miała wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy). W Gimnazjum Publicznym nr 1 uczniowie będą się uczyć obowiązkowo języka niemieckiego i angielskiego. Szkoła od przyszłego roku wzbogaci ofertę przedmiotów ogólnokształcących o wprowadzenie zajęć artystycznych takich jak na przykład rzeźbienie, malowanie, recytacja i formy teatralne oraz dziennikarstwo. Zajęcia te będą zgodne z zainteresowaniami predyspozycjami uczniów. Również od przyszłego roku zwiększy się do 4 tygodniowo ilość lekcji wychowania fizycznego. Dwie z nich będą realizowane tradycyjnie, natomiast pozostałe dwie przeznaczy się na obligatoryjne fakultety, na których młodzież będzie uczyć się na przykład tańca. Szczegółowa oferta zostanie przedstawiona w przyszłym roku szkolnym i dostosowana też do posiadanej dobrej bazy w postaci dwóch hal sportowych oraz nowoczesnego boiska wybudowanego w ramach programu „Orlik”..
Od tego roku wprowadzamy już w naszym gimnazjum nowy przedmiot – edukacja dla bezpieczeństwa, który na przykład podstawa programowa sugeruje aż klasie III. U podstaw takiej decyzji leżą doświadczenia szkoły w realizacji programu o podobnych treściach „Błękitny Patrol”. Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 po zakończeniu w klasie I edukacji dla bezpieczeństwa w klasie II i III będą uzupełniać i poszerzać podobne treści i umiejętności kontynuując program „Błękitny Patrol”
Przeobrażeniom ulega też wprowadzany od klasy II gimnazjum przedmiot zajęcia praktyczne. Zmiany tutaj przypominają powrót do, chyba dobrych tradycji sprzed lat, bowiem młodzież będzie się na nim uczyła praktycznych czynności potrzebnych w codziennym życiu. Nastąpi podział na grupy według płci. Dziewczęta będą zgłębiały wiedzę gastronomiczną , a chłopcy tajniki majsterkowania i ABC domowych remontów. Do tych celów na przykład przygotowuje się w tym roku bazę szkoły. W wyremontowanej kuchni , poza przygotowywaniem posiłków dla stołujących się , będą miały również zajęcia uczennice GP 1.
Ten rok , mówi dyrektor szkoły, będzie wykorzystany na przygotowanie bazy do przyszłorocznych zmian. Środki materialne na unowocześnianie bazy dydaktycznej moja placówka pozyskuje od Miasta oraz wypracowuje sama, bowiem każdego roku w czasie wakacji wynajmowane są pomieszczenia szkoły dla obozów sportowych. Zmiany programowe powodują również dostosowane do nich decyzje kadrowe . Tego dyrektor się nie obawia, ponieważ Gimnazjum Publiczne nr 1 dysponuje elastyczną i dobrze przygotowaną do tych zmian kadrą - wielu nauczycieli ma odpowiednie uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów.
Ten rok będzie dla mojego gimnazjum wielkim wyzwaniem, ponieważ funkcjonująca od dwudziestu dwóch lat szkoła otrzyma imię. Uroczystości nadania imienia odbędą się w dniu 1 października i będzie połączona między innymi ze ślubowaniem pierwszoklasistów. Uroczystości te o wielkim wymiarze wychowawczym, a także sam fakt nadania placówce imienia „Olimpijczyków Polskich” przyczynią się do budowania szkolnych tradycji i do tego, że zarówno szkoła jak i jej młodzież na uroczystościach w mieście i środowisku będzie wyraziście postrzegana. Ufamy też , że wszystkie zmiany w programie nauczania jak i organizacyjne , a także działania wychowawcze i wysiłki z tym związane podjęte teraz wydadzą w przyszłości dobre owoce.

Koś.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/11099/