. Liceum mieści się w budynku Zespołu Szkół Morskich (gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne) , a zajęcia sportowe uczniowie odbywają na nowo wybudowanej hali sportowej należącej do Gimnazjum Publicznego nr 3.
Christopher Pattberg( fot. istockphoto.com )
Dnia 30 lipca 2009 roku Rada Miasta Świnoujścia podjęła uchwałę o powstaniu w Świnoujściu unikalnej na skalę krajową placówki oświatowej – Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, specjalizującego się w dziedzinie piłki siatkowej.
. Liceum mieści się w budynku Zespołu Szkół Morskich (gdzie odbywają się zajęcia dydaktyczne) , a zajęcia sportowe uczniowie odbywają na nowo wybudowanej hali sportowej należącej do Gimnazjum Publicznego nr 3.
Pomysłodawcą powołania tejże szkoły jest znany świnoujski nauczyciel zajęć sportowych i trener, pan Zdzisław Gogol, który zwrócił się z takim projektem do władz oświatowych naszego miasta w styczniu tego roku. Dzięki otwartości na ten pomysł pana Prezydenta Janusza Żmurkiewicza, szybkim i sprawnym działaniom administracyjnym pana Prezydenta Ryszarda Kowalskiego i Naczelnik Wydziału Edukacji, pani Janiny Śmiałkowskiej oraz porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, a także z przychylnością pani Marzeny Baranowskiej – dyrektora Zespołu Szkół Morskich w skład którego wchodzi Liceum i pani dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 3, Renaty Brudnik, która dostosowała organizację zajęć na hali swojego gimnazjum do wymogów sportowców, we wrześniu 2009 otworzono klasę I, II i III liceum sportowego. Nauczycielem trenerem i koordynatorem programu nowej szkoły jest inicjator powstania takiej placówki , pan Zdzisław Gogol – były trener kadry narodowej kadetów i juniorów.
Na czym polega istota nowej szkoły i dlaczego właśnie w Świnoujściu? Pytamy o to Zdzisława Gogola, który informuje nas, że poza przyjaznym klimatem administracji lokalnej zadecydowały tutaj przede wszystkim tradycje naszych rodzimych sportowców, którzy specjalizują się i mają osiągnięcia na skalę ogólnopolską właśnie jako siatkarze. Celem utworzenia w Świnoujściu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego jest osiągnięcie najwyższego poziomu szkolenia w piłce siatkowej, co ma umożliwić odpowiedni system zajęć. Zajęcia sportowe w liczbie 24 godzin tygodniowo mają priorytet organizacyjny nad zajęciami dydaktycznymi. Młodzież, tylko męska, pochodząca z terenu całego województwa zachodniopomorskiego (w tym czternastu chłopców ze Świnoujścia, a jeden z Olsztyna) uczy się w klasach czternastoosobowych. Liczebność klas jest uwarunkowana możliwością zebrania chłopców o zbliżonym poziomie sportowym. Uczniowie spoza naszego miasta mieszkają w internacie Zespołu Szkół Morskich, za który opłaty ponoszą rodzice. Nauka w liceum jest bezpłatna.
W tej chwili jest jeszcze możliwość naboru, ponieważ mamy kilka wolnych miejsc – mówi Zdzisław Gogol.
Jakie trzeba spełnić warunki, aby być przyjętym do Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Świnoujściu? W pierwszej kolejności decydują o tym dobre warunki fizyczne – takie jak odpowiedni wzrost, następnie dobry stan zdrowia, chęć realizowania swojego rozwoju sportowego w piłce siatkowej oraz pozytywne wyniki testów kwalifikacyjnych przez jakie przechodzą kandydaci do tej szkoły, którzy też od razu musza zdecydować się na karierę zawodową i sportową w piłce siatkowej. Absolwenci Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Świnoujściu będą posiadać II klasę sportową, będą też przyjmowani bez egzaminu na Akademię Wychowania Fizycznego. Mogą też rozwijać swoją karierę sportową w zawodowych klubach. Równocześnie, przy indywidualnym toku studiów, mogą ukończyć inne, „niesportowe” uczelnie i kierunki, by po skończeniu kariery sportowej w wieku 35 – 40 lat zostać trenerem, albo wykonywać inny wyuczony zawód.
No cóż , liceum na pewno na miarę marzeń i ambicji młodych , utalentowanych sportowców, ale też i duże są wymagania oraz wielkie wyzwania tak dla organizatorów, trenera jak i samych uczniów. Życzymy pomysłodawcom i decydentom pełnej realizacji wspaniałego przedsięwzięcia, a uczniom samych sukcesów na zawodach, nie tylko w Polsce.
Koś