W czwartek 3 września w Urzędzie Miasta doszło do zapowiadanego już wcześniej spotkania przedstawicieli Zarządów Ogrodów Działkowych z terenu Świnoujścia z Prezydentem Miasta. Do udziału w dyskusji o najważniejszych problemach działkowców zaproszeni zostali Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Powiatowy Inspektor Sanitarny, a także naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej
i Środowiska.
Spotkanie rozpoczęło się od nawiązania do niedawnego I Kongresu Działkowców w Warszawie. Do udziału w tym historycznym wydarzeniu zaproszony był także prezydent Świnoujścia. Nasze miasto stawiane jest jako jeden z pozytywnych przykładów współpracy samorządu z działkowcami. Nawiązując do swojego wystąpienia na Kongresie, Janusz Żmurkiewicz powtórzył dziś raz jeszcze, że jego zdaniem próby uwłaszczenia działek zmierzają faktycznie do likwidacji ogrodów działkowych i przejęcia wielu atrakcyjnych terenów. Prezydent Świnoujścia zapewnił działkowców, że powstające właśnie plany zagospodarowania przestrzennego dla kolejnych kwartałów miasta uwzględniają istnienie ogrodów.
Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych mają jednak także inne problemy. Zaostrzone w ostatnich latach kontrole Nadzoru Budowlanego, Inspektora Sanitarnego i innych służb wykazały nieprawidłowości na terenie ogródków. Chodzi przede wszystkim o ponadnormatywne budynki, zamieszkiwanie działek i związane z tym zagrożenia sanitarne. Wiele osób, dla których działkowa altanka jest jedynym domem prowadzi tam życie bez bieżącej wody, kanalizacji, regularnej wywózki odpadów. Władze miasta z niepokojem obserwują te zjawiska obawiając się możliwego skażenia znajdującego się w pobliżu najważniejszego miejskiego ujęcia wody „Wydrzany”. Przypomniał o tym dr Zbigniew Kolanek. Jako Inspektor Sanitarny obawia się on możliwości przeniknięcia nieczystości z działek do gleby i przedostania do poziomu, na którym znajdują sie życiodajne pokłady wody. Prezydent Żmurkiewicz przypomniał, że ewentualne zanieczyszczenie pokładów wody pitnej oznaczałoby katastrofę dla miasta. Z drugiej strony władze rozumieją, że działki są obecnie nie tylko miejscem hodowli kwiatów, warzyw i owoców ale coraz częściej miejscem wypoczynku dla tysięcy mieszkańców, którzy muszą tam mieć zapewniony dostęp do m.in. wody pitnej, zasilania ale także możliwość załatwienia podstawowych potrzeb. Joanna Smalc – naczelnik wydziału architektury i budownictwa powiedziała, że rozwiązaniem, które można by rozważyć sa zbiorcze toalety na terenie Rodzinnych Ogrodów ale działkowcy uznają ten pomysł za mało realny. Przede wszystkim dlatego, że nie wiadomo kto miałby się nimi opiekować, dbać o czystość itp. Poza tym bieganie do takiej toalety odległej np. o kilometr także stanowiłoby pewien problem. Dlatego też prezydent zadeklarował, że będzie starał się jak najszybciej pomóc działkowcom poprzez np. zapisanie w przyszłorocznym budżecie dofinansowania dla działkowców chcących zainstalować legalne szamba. Zdaniem J. Żmurkiewicza lepiej jest starać się o kompleksowe rozwiązanie problemu przy udziale miejskich środków aniżeli zmuszać działkowca po jakimś piwku do jazdy na rowerze do domu, „nawet gdy sieżka wzdłuż ul. Krzywej będzie już gotowa.”
Sporo czasu, uczestnicy spotkania poświęcili kwestii ponadnormatywnych budowli na działkach, a także głośnej od niedawna sprawie posadowienia altan na wysokości 1.80 metra. Nawiązując do tej sprawy prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku
Działkowców w Szczecinie. Tadeusz Jarzębak przypomniał, że przez wiele lat był to tzw. „martwy przepis i obecne próby jego wyegzekwowania przysporzą działkowcom olbrzymich kłopotów. Wielu nie będzie nawet na to stać. Związek w żadnym przypadku nie namawia działkowców do „omijania” przepisów. W tej jednak konkretnej sprawie działacze PZD uważają, ze przepis jest po prostu nieżyciowy i dla wielu użytkowników działek – niemożliwy do spełnienia. Przy okazji prezes przypomniał, że każdy działkowiec obowiązany jest do znajomości prawa i swoich obowiązków. Związek w tym zakresie służy wszystkim informacją. Wiele z nich można znaleźć na stronach internetowych PZD i stronach Okręgowych Zarządów.
Tadeusz Jarzębak podkreślił dobrą współpracę z władzami Świnoujścia, gotowość do pomocy i rozwiązywania spornych kwestii. Chwalił także zaangażowanie Zarządów Rodzinnych Ogrodów działkowych.
Prezydent Świnoujścia zdradził we czwartek trzy kolejne projekty współpracy. Po spotkaniach z zarządami poszczególnych R.O.D. już wkrótce najpiękniejsze wyhodowane na działkach rośliny staną się ozdobą miejskich zieleńców. Działkowcy chcą włączyć się także do akcji sadzenia w Świnoujściu tysięcy żonkili. Ostatni pomysł dotyczy natomiast organizacji wielkiego miejskiego festynu działkowego. Ma on odbyć się przy pl. Słowiańskim w pierwszy weekend października. W trakcie tego „miejskiego święta działkowca” każdy z 11 Rodzinnych Ogrodów Działkowych będzie miał własne stoisko, na którym będzie możliwość zaprezentowania własnych tradycji, historii, osiągnięć a także pięknych okazów kwiatów, owoców i warzyw wyhodowanych przez działkowców.