onet.pl • Poniedziałek [31.08.2009, 07:40:23] • Polska

Sprawdź – może przysługuje ci więcej urlopu 10 sierpnia 2009

Sprawdź – może przysługuje ci więcej urlopu 10 sierpnia 2009

Peter Finnie( fot. istockphoto.com )

O liczbie należnych pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego decyduje przede wszystkim staż pracy i wykształcenie. Czasami liczy się też wykonywany zawód oraz stan zdrowia. Sposób obliczenia wymiaru urlopu szczegółowo określają przepisy Kodeksu pracy oraz odpowiednie ustawy. Oto kompendium wiedzy o urlopach.

Kodeks pracy przewiduje jedynie dwa możliwe wymiary urlopu wypoczynkowego, zależne od czasu pozostawania w zatrudnieniu:

przy krótszym niż 10 lat okresie zatrudnienia pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu;
jeśli pracownik może wykazać się stażem 10-letnim, należny wymiar urlopu wynosi 26 dni.
Zależy, ile lat pracujesz

Do łącznego czasu zatrudnienia (na który składają się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób zakończenia stosunku pracy) wlicza się także czas trwania nauki, w tym:

nie więcej niż 3 lata z tytułu ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej;
nie więcej niż 5 lat z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej;
5 lat z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych;
4 lata z tytułu ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej;
6 lat z tytułu ukończenia szkoły policealnej;
8 lat z tytułu ukończenia szkoły wyższej.
Powyższe okresy nauki nie podlegają sumowaniu (np. osoby, które ukończyły studia nie mogą wliczyć do stażu urlopowego szkoły średniej) i dotyczą przewidzianego programem czasu trwania nauki obowiązującego w danym typie szkoły. W przypadku, gdy zatrudniony jednocześnie pobierał naukę, do okresu zatrudnienia wlicza się tylko jeden okres – korzystniejszy dla pracownika.

Praca u więcej niż jednego pracodawcy

Pracownikowi pozostającemu równocześnie w dwóch (lub więcej) stosunkach pracy należy się urlop wypoczynkowy u każdego z pracodawców, liczony oddzielnie dla każdego z nich. Chcąc skorzystać z urlopu wypoczynkowego w obu miejscach zatrudnienia, pracownik powinien złożyć wniosek o jego udzielenie w każdej firmie z osobna.

Uwaga! Pracownik ma możliwość dysponowania tylko i wyłącznie tymi dniami urlopowymi, do których nabył już prawo. Nie ma możliwości udzielenia pracownikowi – nawet w szczególnych okolicznościach – urlopu „awansem” za kolejny rok.

Urlop młodocianego

Pracownikowi młodocianemu, czyli zatrudnionemu, który nie jest pełnoletni, ale ukończył już 16. rok życia, przysługują specjalne uprawnienia urlopowe (art. 205 K.p.). Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika młodocianego jest nabywany z dołu, po przepracowaniu 6 miesięcy, i wynosi 12 dni roboczych. Po przepracowaniu roku młodocianemu należy się urlop w wymiarze 26 dni. Jednak w roku kalendarzowym, w którym kończy on 18 lat, należny wymiar urlopu zostaje skrócony do 20 dni roboczych, jeśli prawo do urlopu uzyskał przed 18-tymi urodzinami.

Pracodawca ma także obowiązek, na wniosek młodocianego-ucznia szkoły dla pracujących, udzielić mu w czasie ferii szkolnych i wakacji urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres przebywania na urlopie bezpłatnym zostaje mu wtedy zaliczony do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Gdy rozpoczynasz pracę

Pracownicy bez stażu, podejmujący pierwszą pracę w życiu, uprawnienia urlopowe nabywają po upływie pierwszego miesiąca zatrudnienia. Za każdy przepracowany miesiąc pracownikowi przysługuje 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku...

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/10829/