Marynarka Wojenna RP • Środa [05.08.2009, 08:11:35] • Region

6 TYSIĘCY MIL PRAKTYKI

W środę, 5 sierpnia, o godz. 10.00, do Portu Wojennego w Gdyni powróci okręt hydrograficzny ORP „Arctowski” w asyście jachtów Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW. Na pokładach wszystkich jednostek do kraju wrócą studenci Akademii MW, którzy przez ostatnie tygodnie odbywali praktykę morską.

Praktyka nawigacyjno – astronomiczna na ORP „Arctowski”

ORP „Arctowski” w czasie rejsu przebył ponad 6 tysięcy mil morskich, przebywał blisko 900 godzin w morzu, złożył wizyty w Gibraltarze i Breście, a podchorążowie odbyli 41 dni szkolenia. Okręt przeszedł po trasie Morze Bałtyckie – Morze Północne – Ocean Atlantycki – Morze Śródziemne. Na pokładzie ORP „Arctowski” zaokrętowano 28 podchorążych 2. roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego (WNiUO) oraz w charakterze instruktorów kadrę Akademii Marynarki Wojennej i dwóch podchorążych 4. roku WNiUO. W czasie rejsu wszyscy podchorążowie (studenci wojskowi) doskonalili umiejętności nabyte w czasie dotychczasowej nauki.

Zapoznali się z warunkami nawigacyjno-hydrograficznymi i hydrologiczno-meteorologicznymi na akwenach objętych trasą rejsu i pogłębili wiedzę m.in. z astronomii, nawigacji, hydrometeorologii oraz z obsługi urządzeń nawigacyjnych. W praktyce mogli wykorzystać umiejętności obliczania pozycji okrętu na podstawie położenia ciał niebieskich.

Ostatni etap praktyki na ORP „Arctowski” studenci Akademii MW odbyli pod okiem swojego komendanta-rektora kontradmirała Czesława Dyrcza.

Praktyka żeglarska

Pierwszy rok studiów wojskowych w Akademii Marynarki Wojennej podsumowują dwa rodzaje praktyk: okrętowa (odbywa się na ORP „Kraków”) i żeglarska. W tym roku podchorążowie na jednostkach Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW wystartowali w regatach The Tall Ships’ Races 2009, które rozpoczęły się na początku lipca w Gdyni. Trasa zawodów przebiegała wzdłuż wybrzeży Bałtyku. Nasze jednostki weszły do portów: Sankt Petersburg, Tallin, Turku i Kłajpeda. Praktykę żeglarską przeszedł cały rocznik i aby można było to zrealizować dokonana została wymiana załóg. Jedna 24-osobowa grupa podchorążych szkoliła się na ORP „Kraków”, a druga tak samo liczna poznawała podstawy żeglugi morskiej rywalizując z załogami m.in. z Danii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, czy Szwecji.

W programie studiów Akademii Marynarki Wojennej każdy rok kończy się praktykami. Jeszcze zanim rozpoczną się studia przyszli podchorążowie przechodzą szkolenie „unitarne”, podczas którego uczą się regulaminów, musztry, zasad bezpieczeństwa, posługiwania się bronią i sprzętem wojskowym oraz uczestniczą w swym pierwszym rejsie na okręcie wojennym. Kolejny etap praktyk to szkolenie marynarskie obejmujące podstawowe zasady służby na okręcie. Z upływem czasu dochodzą bardziej skomplikowane sprawdziany z nawigacji, eksploatacji urządzeń, manewrowania okrętem, pracy z uzbrojeniem, systemami dowodzenia i łączności. Ostatni etap to praktyki dowódcze, które przygotowują podchorążych do objęcia stanowisk na okrętach oraz w jednostkach brzegowych Marynarki Wojennej.


kmdr ppor. Wojciech Mundt
rzecznik prasowy komendanta Akademii Marynarki Wojennej

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/10591/