iswinoujscie.pl • Poniedziałek [03.08.2009, 08:37:44] • Świnoujście
Naturyzm i naturyści
Nagi problem na polsko-niemieckiej granicy na Uznamie.( fot. Sławomir Ryfczyński
)
Pisząc o modzie i obyczajach plażowych nie sposób pominąć szczególnego rodzaju plażowego przyodziewku jakim jest skóra ludzka. Ten rodzaj ubioru był niewątpliwie pierwotnym dla wszystkich późniejszych, plażowych pomysłów, niezależnie od tego, czy były to XIX-wieczne pantalony czy też kuse skrawki tkaniny, anno 2009.
W początkach nowoczesnego życia kąpieliskowego, w zasadzie problem ubiory nie istniał. Kąpano się po prostu nago, z tym, że ściśle przestrzegano rozdziału płci. Niemal do połowy XIX wieku, w opinii lekarzy zalecających kuracje kąpieliskową, wszelaka odzież była szkodliwą.
W średniowiecznej publicznej łaźni kąpiołki zażywano bez przyodziewku.( fot. Archiwum
)
. Jeden z twórców niemieckiej balneologii Samuel Gottlib Vogel pisał tak : „ Koszule kąpielowe, czy wszelaką odzież kąpielową należy odradzać, jako że zmniejsza ona skuteczność zabiegów”. W jego opinii, odzież owa prowadziła tylko do przeziębień. Zgodnie z tym jeszcze w 1860 roku w kąpielisku Heiligendamm było zwyczajnym, że w strzeżonych kąpieliskach kąpano się nago.
Przed ponad 150 laty kąpiel na nago w odosobnieniu była także dość popularna.( fot. Archiwum
)
W przewodniku po kąpielisku Warnemünde koło Rostocku z 1888 r. pisano m.in. „Zły nawyk kąpieli w pełnym stroju, mimo odizolowania urządzeń kąpielowych, stopniowo i tutaj się rozpowszechnia i mimo tego, że działanie lecznicze kąpieli, osłabia się przez to”. Z czasem jednak ponadczasowa chęć pokazania się w modnych ciuszkach, nawet w kąpieli, stawała się coraz bardziej powszechna tak, że wkrótce kąpiel bez szatek uznawana była za zły, rozpustny obyczaj. Aliści nie wszyscy temu przekonaniu hołdowali.
Już tamtych czasach tworzyły się grupki zagorzałych zwolenników obcowania z naturą bez zbędnych przyodziewków, określający się jako naturyści. Ich pierwsze, nieformalne jeszcze kręgi, propagujące i uprawiające wspólną nagość, tworzyły się pod koniec XIX wieku głównie w Niemczech.