iswinoujscie.pl • Sobota [01.08.2009, 07:36:29] • Wolin

Wikingowie po raz piętnasty
Zobacz program

Wikingowie po raz piętnasty<br /> Zobacz program

fot. Mateusz Królikowski

W piątek 31 lipca w Wolinie rozpoczął się Festiwal Słowian i Wikingów. To już 15 edycja sztandarowej imprezy tego miasta. W tym roku impreza bardziej skłania się ku wczesnosłowiańskim tradycjom. Wyrazem tego jest jej hasło – cytat z Kroniki Słowian Helmolda z 1172 roku: „... między różnokształtnymi zaś bogami słowiańskimi szczególnie jaśnieje Świętowid (...)” Nie oznacza to że w Wolinie zabraknie tym razem wikińskich rycerzy, ich mieczów i okrętów. Impreza potrwa do niedzieli.

Trzy dni z kulturą wczesnośredniowiecznego Wolina zainaugurował w piątek tradycyjny pochód. Przemarsz na wyspę wikingów – woliński Ostrów. W barwnym i głośnym korowodzie zaprezentowały się grupy wojów i rzemieślnicy. Towarzyszyła im muzyka kilku grup muzyczno – tanecznych z różnych krajów europejskich. Wkrótce potem na podwolińskich łąkach rozłożyły się stoiska i warsztaty przy których obserwować można pracę średniowiecznych majstrów. Cały Ostrów ożył życiem osady sprzed tysiąca lat.
Goście-mieszkańcy i turyści mogli nie tylko przyglądać się ale także nabyć repliki przedmiotów, które służyły mieszkańcom pradawnym Wolina. Po południu, ok godz. 16.00 rozpoczęło się to na co czekają goście. Wielka bitwa słówian i wikingów rozpoczęła pokazy wojennego rzemiosła nacji, która, jesli chodzi o wojaczkę - nie miała sobie równych w ówczesnej Europie. Równolegle z pokazami walk uczestnicy festiwalu prezentowali turystom zwyczaje,obrzędy i codzienne życie mieszkańców osady. Jak co roku impreza przyciąga tysiące ludzi z całej Polski.Goście mają jeszcze dwa dni na „spacer w czasie”.
A oto program imprez Festiwalu Słowian i Wikingów na dwa kolejne dni:

Wikingowie po raz piętnasty<br /> Zobacz program

fot. Mateusz Królikowski

SOBOTA 1.08.2008

10.00 – 20.00 Prezentacja wczesnośredniowiecznych rzemiosł, kuchni oraz obozu Słowian i wikingów

Wszyscy rzemieślnicy przybyli na Festiwal przedstawiają swoje wczesnośredniowieczne zawody. Można nie tylko podpatrzeć jak w dawnych czasach np. lepiono garnki, ale samemu usiąść za kołem garncarskim i wykonać własnoręcznie replikę naczynia. Inne prezentacje to: tkactwo, produkcja wiaderek z kory, jubilerstwo, bursztynnictwo, snycerstwo, rogownictwo, skórnictwo, wikliniarstwo, młynarstwo, bicie monet, wytop żelaza, szycie książek, warzenie soli, produkcja witraży i in.

10.00 – 20.00 Wczesnośredniowieczne gry i zabawy oraz występy grup muzyki dawnej

Przez cały czas trwania Festiwalu będą się odbywać gry, zabawy i konkursy, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dźwięki muzyki dawnej także będą umilały czas w ciągu tych trzech dni..

10.30 – Olav Trygvason chrzci Norwegię – Forotathing i Thing w Rogoland – złożenie ofiary z Bondies Północy Odynowi

Wikingowie po raz piętnasty<br /> Zobacz program

fot. Mateusz Królikowski

11.00 – Bitwa morska.

12.00 – Sąd, Mir Świątynny i Hólmgang wg Kormakssaga, Svarfdaelasaga, Egils saga Skallagrímssona

13.00 – Turniej walk indywidualnych o nagrodę Jarla Jomsborga

rozstrzygnięcie turnieju i wręczenie nagrody

14.00 – Targ niewolników

Kroniki, mówią o Słowianach jako o ludziach handlujących osobami wziętymi w niewolę. Będzie, na co popatrzeć, a i woja, zdatnego do pracy zakupić

15.00- Wiec . Ceremonia odbędzie się na podstawie przekazów historycznych o takich wydarzeniach

16.00 Wróżba z koniem i włóczniami wg Thietmara (ks. VI, rozdz. 24)

- Bitwa Słowian i wikingów

Na polu bitwy rozgrywać się będą walki między dwoma obozami wojów. Weźmie w nich udział około 400 uczestników. Waleczniejsza i bardziej zaprawiona w boju armia pokona słabszą, a wynik nie będzie znany aż do ostatniego woja.

1700 – Występy grupy tanecznej i nauka tańca

18.00 – Konkurs na przedstawienie sagi wikińskiej lub legendy słowiańskiej

Każda grupa będzie mogła zaprezentować w formie krótkiego (10 min) przedstawienia wybrany przez siebie mit. Sposób przedstawienia jest dowolny: wiersz, proza, pantomima, …

Uczestnicy zostaną poinformowani wcześniej o tym konkursie.

19.00- Otto chrzci Haralda Sinozębego – próba żelaza Biskupa Poppo

20.00 – Harald Sinozęby nakazuje chrzest jarlowi Hakonowi, a ten gdy odpływa łodzią odrzuca chrześcijaństwo

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/10544/