Po zakończeniu „Druids Dance 09” 32 żołnierzy 16. PDZ (pododdział 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka) zostało w Southampton zaokrętowanych na okręt transportowo-minowy ORP „Toruń”. Na pokład załadowano również ciężki sprzęt wojskowy: 9 ciężarowych Starów 944 i 266, sanitarka Iveco 40WM, wóz zabezpieczenia technicznego i dwa pojazdy terenowo-osobowe Honker. ORP „Toruń” opuścił brytyjski port w poniedziałek (27 lipca) i przez Morze Północne przeszedł w Cieśniny Bałtyckie. Po wejściu na Bałtyk okręt wszedł do macierzystej bazy morskiej w Świnoujściu, gdzie uzupełnił paliwo.
Ostatnim etapem operacji jest kończący się w Gdyni rejs wzdłuż polskiego wybrzeża. ORP „Toruń” wejdzie do Portu Wojennego w sobotę (1 sierpnia) w godzinach porannych. Po zacumowaniu nastąpi wyładunek zaokrętowanego sprzętu na nabrzeże. Żołnierze 16.PDZ po „zejściu na ląd” skierują się do macierzystej jednostki w Giżycku.
Transport morski z Wielkiej Brytanii nie był jedynym zadaniem załogi ORP „Toruń”. Licząca łącznie ponad 2000 mil morskich trasa przebiegająca przez trudne pod względem nawigacyjnym obszary została wykorzystana do szkolenia załogi okrętu. Na pokładzie ORP „Toruń” w tzw. praktyce nawigacyjno-szkoleniowej uczestniczyła załoga, dla której „wąskie przejścia” Cieśnin Bałtyckich, trudne warunki hydrometeorologiczne w Cieśninie Dover i odmienny niż Bałtyku charakter Morza Północnego będą pewnego rodzaju praktycznym egzaminem morskim.
W ramach ćwiczenia „Druids Dance 09” kompania 15 Brygady Zmechanizowanej z Giżycka realizowała zadania z zakresu technik operacyjnych m.in. patrolowania, działania na posterunkach kontrolnych, konwojowania, zwalczania zasadzki zorganizowanej przez przeciwnika, zajmowania obiektów, ubezpieczenia działań, ochrony obiektów, działania w terenie zurbanizowanym. Podczas ćwiczenia żołnierze mieli możliwość porównania posiadanej wiedzy i umiejętności ze sposobem szkolenia realizowanym przez Armię Wielkiej Brytanii. Kulminacyjnym punktem „DRIUDS DANCE 09” było wspólne ćwiczenie sprawdzające przygotowanie brytyjskiej jednostki do udziału w misji stabilizacyjnej w Afganistanie - mówi por. Anna Pęzioł, oficer prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
ORP „TORUŃ”, wspólnie z bliźniaczymi okrętami noszącymi imiona polskich miast Lublina, Gniezna, Krakowa i Poznania, wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych (8. Flotylla Obrony Wybrzeża w Świnoujściu). Okręty transportowo-minowe proj. 767, typu „Lublin”, zbudowane zostały w Stoczni Północnej w Gdańsku. Przeznaczone są do załadunku z nieprzygotowanego brzegu, transportu morzem i wysadzenia na nieuzbrojony brzeg techniki wojskowej oraz żołnierzy desantu morskiego. Jednostki te mogą również transportować i stawiać miny morskie w obronnych zagrodach minowych. Okrętem dowodzi kpt. mar. Sylwester BORKOWSKI.
kpt. mar. Grzegorz ŁYKO
biuro prasowe Marynarki Wojennej