Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki • Środa [15.07.2009, 20:10:39] • Świnoujście

Pozwolenie na budowę terminalu LNG

Pozwolenie na budowę terminalu LNG

fot. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki

Decyzja o pozwoleniu na budowę terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu – część lądowa została dziś (15 lipca br) podpisana przez Marcina Zydorowicza, wojewodę zachodniopomorskiego.

Spółka Polskie LNG Sp. z o.o. złożyła wniosek o pozwolenie na budowę terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (część lądowa) w maju br.

Do wniosku o pozwolenie na budowę został dołączony projekt budowlany składający się z dwóch tomów: tom I „Projekt zagospodarowania terenu” (składa się z 5 części) i tom II „Projekt architektoniczno-budowlany” (15 części).

Jednocześnie do wniosku zostały dołączone wymagane przepisami Prawa budowlanego i innych przepisów dokumenty, w tym m.in. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzja udzielającą pozwolenia wodnoprawnego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Na terenie objętym inwestycją obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Świnoujścia, uchwalony dla potrzeb terminalu.

- Pracę nad dokumentacją liczącą kilkaset stron potraktowaliśmy priorytetowo, bo terminal to jedna z największych inwestycji w Polsce, a już z pewnością największa w naszym województwie – mówił podczas konferencji wojewoda Marcin Zydorowicz

Postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę przebiegało w trzech etapach:

* 12 – 22.05.2009 r. wstępna analiza dokumentów załączonych do wniosku i określenie stron postępowania,

* 22.05.2009 r. formalne wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę,

* 22.05.2009 r. wysłanie projektu budowlanego do Urzędu Morskiego w Szczecinie celem uzgodnienia. W trakcie postępowania inwestor uzupełnił dokumenty m.in.: o opinię specjalistyczną o przepisach i normach stosowanych przy projektowaniu i realizacji, pozytywną opinię na usunięcie drzew kolidujących z inwestycją, zgodę Prezydenta Miasta Świnoujścia na skomunikowanie inwestycji z drogami publicznymi.

Prezes zarządu Polskiego LNG Zbigniew Rapciak podczas konferencji przekazał dziennikarzom informacje technicznych na temat terminalu.

Terminal (część lądowa) zajmuje powierzchnię ok. 422 000 m2, powierzchnia zabudowy na terenie terminala - 12 600 m2, powierzchnia zajęta pod obiekty i urządzenia technologiczne - 30.000 m2.

Terminal składa się z kilkudziesięciu obiektów w tym budynek administracyjny, budynek magazynowy i straży pożarnej, sterowania główna i pomieszczenie techniczne, budynek sprężarek dla wytwórni azotu, 2 zbiorniki o pojemności 160 000 m3 każdy oraz wiele elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do funkcjonowania terminalu.

Najprawdopodobniej w drugiej połowie listopada do ZUW wpłynie kolejny wniosek o pozwolenie na budowę – tym razem części morskiej terminalu od drugiego inwestora - Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/10323/