POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [11.06.2009, 19:04:44] • Świnoujście

Procesje Bożego Ciała przeszły przez miasto

Procesje Bożego Ciała przeszły przez miasto

fot. Grzegorz Góreczny

Dziś w kościele katolickim przypadła uroczystość najświętszego ciała i krwi pańskiej, znanego powszechnie jako święto Bożego Ciała. Dla wiernych to najlepsza w roku okazja do publicznego zamanifestowania swojej wiary. Wszystkie parafie w Świnoujściu przygotowały tradycyjne procesje, które przeszły ulicami miasta. Każda – jak zwyczaj każe – do czterech ołtarzy.

Największa grupa wiernych wyruszyła z kościoła p.w. Chrystusa Króla. W tym roku była to procesja wspólna dla trzech parafii. Uczestnicy wyszli na ulice miasta po mszy świętej. Przeszli przez centrum miasta w stronę kościoła p.w. Matki Bożej Gwiazdy Morza przy ul. Piastowskiej. Procesja przeszła następnie ulicą Piłsudskiego aż do parafii wojskowej w budynku dawnego kina przy Klubie Garnizonowym. Przed monstrancją niesioną przez kapłana dziewczęta pierwszokomunijne rozsypywały kwiaty. Przy każdym z czterech ołtarzy procesja zatrzymała się by wysłuchać ewangelii i wspólnie modlić. Podobnie było w innych świnoujskich kościołach.
We wszystkich parafiach, już na kilka dni przed świętem dziewczęta ćwiczyły rozsypywanie kwiatów.

Procesje Bożego Ciała przeszły przez miasto

fot. Krystian Papski

Kościół Katolicki od ośmiu wieków obchodzi święto ku czci Najświętszego Sakramentu. W naszym kraju Boże Ciało jest uroczystością obchodzoną w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome. W Polsce to katolickie święto jest dniem wolnym od pracy.
Boże Ciało to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu połączona z procesją do czterech ołtarzy. Celem uroczystości Bożego Ciała jest uczczenie ustanowienia Eucharystii przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy.

Procesje Bożego Ciała przeszły przez miasto

fot. Majka Żur

Pośrednią inicjatorką ustanowienia święta Bożego Ciała była święta Julianna z Cornillon. Będąc przeoryszą klasztoru augustynianek w Mont Cornillon w pobliżu Liege, w 1245 r. miała otrzymać objawienia, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Biskup Liege, Robert, po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawień postanowił ustanowić święto. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna, w tymże roku zmarł biskup Robert.
Duchowieństwo za namową teologów uznało krok zmarłego ordynariusza za przedwczesny, a św. Juliannę oskarżono o herezję. Jednak kardynał Hugo z Saint - Cher po ponownym zbadaniu sprawy zatwierdził święto.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 67, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 51-67 z 67

Gość • Czwartek [11.06.2009, 22:08:11] • [IP: 92.42.116.***]

blazny i dupki z tych ktorzy zle pisza na temat dzisiejszego swieta nie chcecie to sie nie udzielajcie

Gość • Czwartek [11.06.2009, 22:01:24] • [IP: 88.156.233.***]

Błazenada na całe miasto, obciach, prymitywizm ! Przy tym zniszczono setki tysięcy młodych drzewek brzozowych. WIOCHA !!

iat • Czwartek [11.06.2009, 21:24:32] • [IP: 195.117.222.***]

Spacerek za kawalkiem wafelka umieszczonym w tzw. monstrancji... I ludzie naiwnie mysla, ze oddaja czesc Bogu... Zalosne...

Gość • Czwartek [11.06.2009, 21:23:55] • [IP: 92.42.116.***]

Nie rozumiem niektorych komentarzy.. Wyzywacie na Katoli.. ze zawistni.. nienawidza wszystkich.. a z Waszych komentarzy to sie po prostu milosc wylewa.. NIe chcecie nie chodzcie na procesje.. ale zostawcie w spokoju ludzi ktorym chce sie wyjsc z domu.. ktorzy w cos wierza.. ktorzy chca mniej lub bardziej szczerze zamanifestowac swoja wiare...

nie_polityczny • Czwartek [11.06.2009, 21:20:35] • [IP: 83.21.127.**]

Wieś się bawi, wieś śpiewa...

Gość • Czwartek [11.06.2009, 21:07:01] • [IP: 92.42.116.***]

byla super nowa trasa niech Bog blogoslawi nasze domy i rodziny niech zapanuje w nich milosc i zgoda AMEN

Gość • Czwartek [11.06.2009, 21:06:30] • [IP: 80.245.182.***]

Nie prawda bo na Toruńskiej były 3-stacje.

Gość • Czwartek [11.06.2009, 20:49:35] • [IP: 88.156.234.***]

ten z lewej przypomina mi kapłana z filmu ''Faraon''

Gość • Czwartek [11.06.2009, 20:32:13] • [IP: 217.97.199.*]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Czwartek [11.06.2009, 20:20:58] • [IP: 82.39.67.**]

"Dla wiernych to najlepsza w roku okazja do publicznego zamanifestowania swojej..." pychy i zakłamania...

Gość • Czwartek [11.06.2009, 20:14:10] • [IP: 195.117.222.*]

najrzarliwsi katolicy pędzą pierwsi, a poproś takiego katolika o pomoc

Gość • Czwartek [11.06.2009, 19:38:47] • [IP: 92.42.116.***]

oby ludzie byli lepsi a internalci madrzejsi bylo pieknie

Gość • Czwartek [11.06.2009, 19:32:54] • [IP: 80.245.186.**]

MICHAŁ RULEZ

Gość • Czwartek [11.06.2009, 19:24:32] • [IP: 79.162.130.***]

Moze w Świnoujściu było fajnie ale na Wrszowie to nie ciekawie dosyc ze brudno to jeszcze nasza parafia posiada nie sprawne urzadzenia nagłaśniające poprostu wstyt.

Gość • Czwartek [11.06.2009, 19:24:18] • [IP: 92.42.112.***]

IP: 88.89.3.*** uciekł z psychiatryka?

Gość • Czwartek [11.06.2009, 19:17:34] • [IP: 88.89.3.***]

prawie jak pochod pierwszo majowy i twarze te same tylko troche starsze

Gość • Czwartek [11.06.2009, 19:06:56] • [IP: 80.54.123.***]

No było fajnie.

Oglądasz 51-67 z 67
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■