iswinoujscie.pl • Piątek [26.06.2026, 09:38:44] • Świnoujście
Rada Miasta udzieliła Joannie Agatowskiej wotum zaufania i absolutorium

fot. Urząd Miasta Świnoujście
Rada Miasta Świnoujście udzieliła prezydent Joannie Agatowskiej zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok. Decyzję poprzedziła debata nad „Raportem o stanie Gminy Miasto Świnoujście”, który podsumowuje sytuację finansową, inwestycyjną i społeczną miasta. Obrady trwały ponad 13 godzin.
Dochody miasta w ubiegłym roku wyniosły 501 mln zł. Ponad 62 proc. tej kwoty stanowiły dochody własne samorządu. To jeden z ważniejszych wskaźników pokazujących samodzielność finansową miasta.
Największą pozycją w miejskim budżecie pozostaje oświata. Na edukację i wychowanie przeznaczono ponad 126 mln zł. Miasto utrzymało także pełną dostępność miejsc w przedszkolach. Wskaźnik skolaryzacji netto osiągnął poziom 108,4 proc., co oznacza, że z miejskiej oferty korzystają również dzieci spoza Świnoujścia.

fot. Urząd Miasta Świnoujście
Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych ubiegłego roku było uruchomienie 11 czerwca terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Jej działalność ma znaczenie nie tylko dla portu, ale również dla rozwoju branży offshore i rynku pracy.
W 2025 roku rozpoczęły się także prace nad Strategią Rozwoju Miasta do 2050 roku. W konsultacjach uczestniczyli mieszkańcy, organizacje społeczne i przedstawiciele różnych środowisk. Dokument ma wyznaczyć kierunki rozwoju Świnoujścia na kolejne lata.
Raport wskazuje również na stan środowiska i infrastruktury komunalnej. Wszystkie ścieki komunalne trafiają do oczyszczania biologicznego i chemicznego. Utrzymuje się także wysoki udział terenów zielonych - wskaźnik lasów i parków przekracza 116 hektarów na tysiąc mieszkańców.
Nie zabrakło również tematów wymagających dalszych działań. Nadal problemem pozostaje poziom segregacji odpadów. Jak wynika z danych, 66 proc. odpadów stanowią odpady nieselektywne. Miasto, podobnie jak wiele innych samorządów, zmaga się także z ujemnym przyrostem naturalnym, który w 2025 roku wyniósł minus 5,43 promila.
Po głosowaniu prezydent Joanna Agatowska podziękowała radnym za udzielone zaufanie.
- To zaufanie to dla mnie ogromne zobowiązanie. Dane zawarte w raporcie pokazują, że jesteśmy miastem silnym finansowo i odważnym w planowaniu przyszłości. Razem budujemy Świnoujście, które jest nie tylko kurortem, ale przede wszystkim dobrym i bezpiecznym miejscem do życia - powiedziała prezydent miasta.
Udzielenie absolutorium i wotum zaufania kończy procedurę oceny działalności władz miasta za 2025 rok i otwiera kolejny etap realizacji zaplanowanych działań i inwestycji.
Wojciech Basałygo
Inspektor
Biuro Prezydenta Miasta
A jak mieli nie udzielić jak wszystko obsadzone przez krewnych-i-znajomych-krolika.
Rafal bis
Jedyny okres gdy to miasto się rozwijało to lata powstania zakładów pracy Odrą rozwój portu o następne nabrzeża czy powstanie stoczni do tego dużo mniejszych firm o budowlance nawet nie wspomnę gdyż większość ludzi mieszka właśnie w budynkach przez nich zbudowanych. Porównując tamten okres do aktualnych czasów to już wiemy co możemy myśleć o aktualnych władzach i nic i nikt tego nie zmieni, , poznacie go po jego czynach i wszystko w temacie. Pytanie brzmi czy to będzie miało ciąg dalszy czy jest szansa na powrót na ścieżkę bycia miastem młodych a nie wielkim cmentarzem gdyż teren na nowy cmentarz już wydaje się za mały
Śmiechu warte
Super będą tańce….
Na pochybel obłuda i kłamstwa myślałam że radni zrozumieją ale tylko część to zrozumiała przykro szkodnik miasta będzie jeszcze dalej z swoimi przy dupasami ja proponuję referędum niech sie wypowiedzą mieszkancy miasta a nie pare radnych zróbmy to a prawda wyjdzie jakiego mamy obecnie psełdo która tylko baluje i robi sobie fotki
no tak, zaufanie za te dziury w ulicach miasta
Jest super i w sobotę będę miał ZUSpę z marchewką. Gut.
Fałszywy uśmiech i wyjątkowe lekceważenie mieszkańców.
Brawo Pani Prezydent tak dalej dbać o mieszkańców i oczywiście następna kadencja również będzie należała do Pani. Nie rozumiem postawy radnych wstrzymujacych się od głosu to kogo one reprezentują acha swoją partyjkę i oni mają reprezentować nas mieszkańców i nasze potrzeby to takie zmijki
Brawo! Wszystkim poplecznikom Zmora, Konkolewskiej i p.koperty-mowimy stanowcze nie!!
Fajnie. Nawet pisowcy sprzedali się za stołki w tej wiosce. Żenada.
Ja nie ufam tej kobiecie bo miasto zaniedbane nic ciekawego nie powstało do tego autobusy zamiast nowe kupowane stare trupy z 700tys przebiegiem. Jedynie zawsze kasa jest na imprezki
Pani Prezydent Gratulacje i pomślnej dalszej pracy życzy była mieszkanka. Pozdrawiam