POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.06.2026, 19:35:23] • Świnoujście

Rada Seniorów Miasta Świnoujście rozpoczęła działalność

Rada Seniorów Miasta Świnoujście rozpoczęła działalność

fot. Urząd Miasta Świnoujście

To ważny moment dla starszych mieszkańców Świnoujścia. W piątek, 29 maja 2026 roku, odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Rady Seniorów Miasta Świnoujście I kadencji. Tym samym oficjalnie rozpoczął działalność nowy organ, który ma reprezentować środowisko osób starszych i współtworzyć rozwiązania dotyczące jakości życia seniorów w mieście.

Uroczyste spotkanie otworzyła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska, która powitała członków nowo wybranej Rady i pogratulowała im uzyskania społecznego mandatu.

W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie aktywnego udziału seniorów w życiu społecznym miasta oraz rolę Rady Seniorów jako organu doradczego i opiniodawczego. Zwróciła uwagę, że doświadczenie i zaangażowanie starszych mieszkańców mogą realnie wpływać na kierunki działań samorządu. Prezydent podziękowała również członkom Rady za gotowość do podjęcia odpowiedzialnej funkcji, działalność na rzecz lokalnej społeczności i chęć współtworzenia inicjatyw odpowiadających na potrzeby seniorów.

Podczas inauguracji, wspólnie z Sekretarz Miasta Gabrielą Flis-Niśkiewicz, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Jabłońską oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Joanną Ingielewicz, wręczyła członkom Rady zaświadczenia potwierdzające ich wybór. Był to symboliczny moment oficjalnego rozpoczęcia działalności pierwszej w historii miasta Rady Seniorów.

W trakcie posiedzenia wybrano również prezydium Rady Seniorów Miasta Świnoujście. Funkcję przewodniczącej objęła Helena Frankowska, wiceprzewodniczącą została Alicja Marszałek, a sekretarzem Krystyna Duczman.

Powstanie Rady Seniorów jest efektem decyzji Rady Miasta Świnoujście i wcześniejszych wyborów przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia tego roku. Po raz pierwszy mieszkańcy w wieku 60+ mogli bezpośrednio zdecydować, kto będzie reprezentował ich środowisko.

O 12 mandatów ubiegało się 15 kandydatów. Największe poparcie uzyskała Helena Frankowska, zdobywając 155 głosów. Kolejne miejsca zajęli: Alicja Maria Marszałek (101 głosów), Helena Zenona Ciołek (65), Jadwiga Siedzielnik (59), Małgorzata Kowalewska (50), Maria Izotow (42), Krystyna Barbara Duczman (39), Irena Jadwiga Sękala (37), Maria Anetta Sobolewska-Soroko (26), Liliia Humeniuk (24), Lidia Agata Karof (17) oraz Adam Zdzisław Dziurbacz (16).

Przed Radą Seniorów pierwsze miesiące pracy i wyzwanie budowania stałego dialogu pomiędzy seniorami a samorządem. To od aktywności jej członków i współpracy z mieszkańcami zależeć będzie, jaką rolę nowy organ odegra w życiu miasta.


Wojciech Basałygo
Inspektor
Biuro Prezydenta Miasta


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-38 z 38

Gość • Wtorek [02.06.2026, 21:41:13] • [IP: 185.237.142.***]

A kiedy powołają kraj rad?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 18:36:31] • [IP: 37.248.175.**]

A może tak przywrócić dawne rozkłady jazdy jazdy, bo to co się teraz dzieje to masakra.Nie ma żadnego bezpośrednio autobusu nad morze.Ludzie dojeżdżający z Karsiborza i Przytoru makabra.Autobus do przejazdu kolejowego kpina.5 jadąca przez pół miasta nie do przyjęcia. Tyle już było na ten temat i cisza.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 18:35:31] • [IP: 78.9.235.***]

Ani jednego faceta. Dyskryminacja?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 16:59:06] • [IP: 185.210.36.**]

a pani Jabłońska tez senior

Gość • Wtorek [02.06.2026, 15:06:14] • [IP: 37.31.130.***]

9:41•. ..216.** - ta z prawej brała udzial w czarnych marszach w 2016, choć chodzi do koscioła, ale nie widziałam jej już w tych z 2020, które były eksplozją najgorszych wulgaryzmów i oblepiania nawet drzwi koscioła (tego nawet ubecja w PRL nie robiła), natomiast zastąpiła ją wtedy, w 2020 inna osa, późniejsza... królowa roju, też - co schizofreniczne - chodząca do kościoła.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 14:22:54] • [IP: 178.238.247.**]

ciekawe ile wyciagną, wydoją z tego dialogu z tym uśmiechniętym samorządem?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 13:44:01] • [IP: 178.238.246.**]

Prezydent naszego miasta lubi aby dominować na każdym możliwym artykule, może powinna udać się do modelingu, więcej skromności życzę i prawdziwej troski o mieszkańców, ciągle powołuje jakieś wyręczające ją rady, i różne instytucje, na papierze, tak to można pracować!nic dobrego nie robić oprócz potańcówek 😡

Gość • Wtorek [02.06.2026, 13:09:53] • [IP: 79.186.72.**]

prezentacja a roboty żadnej, wszędzie brud smród i ubustwo a oni tylko się wybierają i gówno działają, ale mamy radę, bezradna w całej okazałości. do wymiany jak w krakowie

Gość • Wtorek [02.06.2026, 12:50:17] • [IP: 89.151.22.***]

Zycze owocnych wynikow w pracy na rzecz seniorow w Swinoujsciu. Jest bardzo wiele do zrobienia i wsparcia takze finansowego o Bonie Seniora nawet nie wspomne.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 11:35:50] • [IP: 178.197.202.**]

Tak mi sie jakoś przypomniało, że Lem pisał w Cyberiadzie o prukwiarni.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 11:27:00] • [IP: 2.106.93.**]

Do:147 Dołączę dla pani Jadwisiuni i Adamunieczka

Gość • Wtorek [02.06.2026, 11:25:05] • [IP: 31.0.43.***]

IP 91 94 25 dobrze napisane 👍👍👍

Gość • Wtorek [02.06.2026, 10:57:50] • [IP: 91.94.25.***]

Kobieto weź się za robotę za te drogi przy promenadzie miej na uwadze to jak w Krakowie skończył prezydent

Gość • Wtorek [02.06.2026, 09:51:36] • [IP: 93.159.42.**]

To teraz na miotły i w teren ruszać

Gość • Wtorek [02.06.2026, 09:41:26] • [IP: 37.248.216.**]

RM stworzyła sobie kabaret z nadzieją że będzie za nich pracował. Bo nie radzą sobie z niczym. Tylko im tańce, fotki i koryto w głowie. Ta z prawej może zajmować się troską o tęczowych i promocją LGBT.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 09:12:02] • [IP: 91.90.122.**]

jak jest rada po rosyjsku? czy tak wygląda parytet i równość płci?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 08:42:56] • [IP: 37.248.216.***]

Jeszcze powołać radę młodzieży, radę 30 latków, radę 40 latków, radę handlowców, radę taksówkarzy i baza zadowolonych wyborców rośnie 😁😁😁...marketing polityczny !!

Gość • Wtorek [02.06.2026, 08:14:15] • [IP: 83.20.147.**]

Gratulacje dla pani Irenki i Krysienki tak trzymać bo kto jak nie wy

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:38:24] • [IP: 212.204.159.**]

A kiedy potańcówka z okazji wyborów? No to focia poszła w świat.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:34:06] • [IP: 37.31.129.***]

Widzę stałe bywalczynie z przychodni.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:31:55] • [IP: 78.11.16.***]

Radzie Seniorów pomyślności. .. i nie czytania złośliwych wpisów sfrustrowanych ludzi.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:19:45] • [IP: 151.248.36.**]

Jeden pan, reszta panie. Zastanawiające.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 06:54:19] • [IP: 31.175.30.**]

Sensowność istnienia Rady musi być rzetelnie weryfikowana - po upływie roku seniorzy powinni ocenić, na ile działania ich rady były konkretne i przydatne. Jeśli tylko na papierze, to rozwiązać takie ciało.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 04:37:33] • [IP: 46.112.194.**]

Dyskryminacja mężczyzn?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 04:08:46] • [IP: 37.248.178.***]

wiejskie równouprawnienie zajebista rada radze wam z radnymi podać się do dymisji

Gość • Wtorek [02.06.2026, 00:41:24] • [IP: 89.151.16.***]

No to mamy kolejną zadowoloną z siebie i uśmiechniętą ekipę. Teraz wezmą się do roboty jak nie porównując młodzieżowa rada miasta, po której słuch już dawno zaginął :)

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 23:05:59] • [IP: 88.156.232.***]

Może pierwszy wniosek dla poprawy życia seniorów; Przywrócić autobus nr 2 na Wydrzany według starego rozkładu i trasy.Pani Krysiu Duczman ten wniosek dotyczy wszystkich seniorów, działkowiczów, którym zabrano możliwość dotarcia do działek od przystanku przy promach aż do Wydrzan Komunikacja Autobudowa" usprawniając" rozkład jazdy, zabrała tę możliwość proponując przesiadki na Osiedlu Krzywa (!!)na autobus jnr 1 i nr 6 jadący inną trasę (między innymi przez cmentarz)omijając centrum miasta. Autobs nr 2 jedzie od promu do Pętli Granica pod stację benzynową i sklep. Do działek jakoś nie po drodze.Komunikacja Autobusowa jest głucha na prośby. Czy oni są dla nas czy dla siebie?

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 22:12:32] • [IP: 37.248.171.***]

A gdzie parytet

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 22:11:00] • [IP: 185.210.39.***]

Na zdjęciu jak z rodziną, większość zasłonięta ale trzy gwiazdy błyszczą na pierwszym planie

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 21:10:37] • [IP: 37.8.215.***]

A gdzie parytet:)?

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 21:06:55] • [IP: 176.221.125.***]

I cyk fotkę do kolekcji, bo to najważniejsze przedsięwzięcie dla tych z UM, bo dla zakompleksionych z UM daje krótkotrwałe poczucie ważności. Ale dla mieszkańców przysparza obrzydzenie i złość , że ktoś taki jest konsumentem ich pieniędzy, odprowadzanych od wynagrodzeń mieszkańców.

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 20:55:47] • [IP: 89.151.22.**]

Rada seniorek?

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 20:45:56] • [IP: 185.210.36.**]

Hahahahahahah...jeden senior i same kobity. To ci heca rzekła świeca.

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 20:17:26] • [IP: 37.31.136.**]

O, pani, która" uczyła" nas katechezy w jedynce, za czasów p.Arkuszewskiej.

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 20:12:12] • [IP: 31.0.43.***]

I znowu🤡

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 20:00:05] • [IP: 91.94.18.***]

Cudzoziemiec w składzie rady?no zaczyna się powoli, o tym co mówią politycy z prawej strony politycznej

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 20:00:03] • [IP: 37.31.134.**]

Ja pie..le ! Na wszystkich zdjęciach jest 102 ! To jakiś miejscowy Cichopek ?? Ta to ma parcie na szkło!

Gość • Poniedziałek [01.06.2026, 19:47:02] • [IP: 89.151.25.***]

nowy organ, kto by to nie był to juz dosyć organów urzedasów i innych darmozjadów

Oglądasz 1-38 z 38
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■