POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Poniedziałek [01.06.2026, 19:35:23] • Świnoujście

Rada Seniorów Miasta Świnoujście rozpoczęła działalność

Rada Seniorów Miasta Świnoujście rozpoczęła działalność

fot. Urząd Miasta Świnoujście

To ważny moment dla starszych mieszkańców Świnoujścia. W piątek, 29 maja 2026 roku, odbyło się pierwsze inauguracyjne posiedzenie Rady Seniorów Miasta Świnoujście I kadencji. Tym samym oficjalnie rozpoczął działalność nowy organ, który ma reprezentować środowisko osób starszych i współtworzyć rozwiązania dotyczące jakości życia seniorów w mieście.

Uroczyste spotkanie otworzyła Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska, która powitała członków nowo wybranej Rady i pogratulowała im uzyskania społecznego mandatu.

W swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie aktywnego udziału seniorów w życiu społecznym miasta oraz rolę Rady Seniorów jako organu doradczego i opiniodawczego. Zwróciła uwagę, że doświadczenie i zaangażowanie starszych mieszkańców mogą realnie wpływać na kierunki działań samorządu. Prezydent podziękowała również członkom Rady za gotowość do podjęcia odpowiedzialnej funkcji, działalność na rzecz lokalnej społeczności i chęć współtworzenia inicjatyw odpowiadających na potrzeby seniorów.

Podczas inauguracji, wspólnie z Sekretarz Miasta Gabrielą Flis-Niśkiewicz, Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Jabłońską oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Joanną Ingielewicz, wręczyła członkom Rady zaświadczenia potwierdzające ich wybór. Był to symboliczny moment oficjalnego rozpoczęcia działalności pierwszej w historii miasta Rady Seniorów.

W trakcie posiedzenia wybrano również prezydium Rady Seniorów Miasta Świnoujście. Funkcję przewodniczącej objęła Helena Frankowska, wiceprzewodniczącą została Alicja Marszałek, a sekretarzem Krystyna Duczman.

Powstanie Rady Seniorów jest efektem decyzji Rady Miasta Świnoujście i wcześniejszych wyborów przeprowadzonych na przełomie marca i kwietnia tego roku. Po raz pierwszy mieszkańcy w wieku 60+ mogli bezpośrednio zdecydować, kto będzie reprezentował ich środowisko.

O 12 mandatów ubiegało się 15 kandydatów. Największe poparcie uzyskała Helena Frankowska, zdobywając 155 głosów. Kolejne miejsca zajęli: Alicja Maria Marszałek (101 głosów), Helena Zenona Ciołek (65), Jadwiga Siedzielnik (59), Małgorzata Kowalewska (50), Maria Izotow (42), Krystyna Barbara Duczman (39), Irena Jadwiga Sękala (37), Maria Anetta Sobolewska-Soroko (26), Liliia Humeniuk (24), Lidia Agata Karof (17) oraz Adam Zdzisław Dziurbacz (16).

Przed Radą Seniorów pierwsze miesiące pracy i wyzwanie budowania stałego dialogu pomiędzy seniorami a samorządem. To od aktywności jej członków i współpracy z mieszkańcami zależeć będzie, jaką rolę nowy organ odegra w życiu miasta.


Wojciech Basałygo
Inspektor
Biuro Prezydenta Miasta


komentarzy: 38, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 38

Gość • Wtorek [02.06.2026, 21:41:13] • [IP: 185.237.142.***]

A kiedy powołają kraj rad?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 18:36:31] • [IP: 37.248.175.**]

A może tak przywrócić dawne rozkłady jazdy jazdy, bo to co się teraz dzieje to masakra.Nie ma żadnego bezpośrednio autobusu nad morze.Ludzie dojeżdżający z Karsiborza i Przytoru makabra.Autobus do przejazdu kolejowego kpina.5 jadąca przez pół miasta nie do przyjęcia. Tyle już było na ten temat i cisza.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 18:35:31] • [IP: 78.9.235.***]

Ani jednego faceta. Dyskryminacja?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 16:59:06] • [IP: 185.210.36.**]

a pani Jabłońska tez senior

Gość • Wtorek [02.06.2026, 15:06:14] • [IP: 37.31.130.***]

9:41•. ..216.** - ta z prawej brała udzial w czarnych marszach w 2016, choć chodzi do koscioła, ale nie widziałam jej już w tych z 2020, które były eksplozją najgorszych wulgaryzmów i oblepiania nawet drzwi koscioła (tego nawet ubecja w PRL nie robiła), natomiast zastąpiła ją wtedy, w 2020 inna osa, późniejsza... królowa roju, też - co schizofreniczne - chodząca do kościoła.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 14:22:54] • [IP: 178.238.247.**]

ciekawe ile wyciagną, wydoją z tego dialogu z tym uśmiechniętym samorządem?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 13:44:01] • [IP: 178.238.246.**]

Prezydent naszego miasta lubi aby dominować na każdym możliwym artykule, może powinna udać się do modelingu, więcej skromności życzę i prawdziwej troski o mieszkańców, ciągle powołuje jakieś wyręczające ją rady, i różne instytucje, na papierze, tak to można pracować!nic dobrego nie robić oprócz potańcówek 😡

Gość • Wtorek [02.06.2026, 13:09:53] • [IP: 79.186.72.**]

prezentacja a roboty żadnej, wszędzie brud smród i ubustwo a oni tylko się wybierają i gówno działają, ale mamy radę, bezradna w całej okazałości. do wymiany jak w krakowie

Gość • Wtorek [02.06.2026, 12:50:17] • [IP: 89.151.22.***]

Zycze owocnych wynikow w pracy na rzecz seniorow w Swinoujsciu. Jest bardzo wiele do zrobienia i wsparcia takze finansowego o Bonie Seniora nawet nie wspomne.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 11:35:50] • [IP: 178.197.202.**]

Tak mi sie jakoś przypomniało, że Lem pisał w Cyberiadzie o prukwiarni.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 11:27:00] • [IP: 2.106.93.**]

Do:147 Dołączę dla pani Jadwisiuni i Adamunieczka

Gość • Wtorek [02.06.2026, 11:25:05] • [IP: 31.0.43.***]

IP 91 94 25 dobrze napisane 👍👍👍

Gość • Wtorek [02.06.2026, 10:57:50] • [IP: 91.94.25.***]

Kobieto weź się za robotę za te drogi przy promenadzie miej na uwadze to jak w Krakowie skończył prezydent

Gość • Wtorek [02.06.2026, 09:51:36] • [IP: 93.159.42.**]

To teraz na miotły i w teren ruszać

Gość • Wtorek [02.06.2026, 09:41:26] • [IP: 37.248.216.**]

RM stworzyła sobie kabaret z nadzieją że będzie za nich pracował. Bo nie radzą sobie z niczym. Tylko im tańce, fotki i koryto w głowie. Ta z prawej może zajmować się troską o tęczowych i promocją LGBT.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 09:12:02] • [IP: 91.90.122.**]

jak jest rada po rosyjsku? czy tak wygląda parytet i równość płci?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 08:42:56] • [IP: 37.248.216.***]

Jeszcze powołać radę młodzieży, radę 30 latków, radę 40 latków, radę handlowców, radę taksówkarzy i baza zadowolonych wyborców rośnie 😁😁😁...marketing polityczny !!

Gość • Wtorek [02.06.2026, 08:14:15] • [IP: 83.20.147.**]

Gratulacje dla pani Irenki i Krysienki tak trzymać bo kto jak nie wy

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:38:24] • [IP: 212.204.159.**]

A kiedy potańcówka z okazji wyborów? No to focia poszła w świat.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:34:06] • [IP: 37.31.129.***]

Widzę stałe bywalczynie z przychodni.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:31:55] • [IP: 78.11.16.***]

Radzie Seniorów pomyślności. .. i nie czytania złośliwych wpisów sfrustrowanych ludzi.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 07:19:45] • [IP: 151.248.36.**]

Jeden pan, reszta panie. Zastanawiające.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 06:54:19] • [IP: 31.175.30.**]

Sensowność istnienia Rady musi być rzetelnie weryfikowana - po upływie roku seniorzy powinni ocenić, na ile działania ich rady były konkretne i przydatne. Jeśli tylko na papierze, to rozwiązać takie ciało.

Gość • Wtorek [02.06.2026, 04:37:33] • [IP: 46.112.194.**]

Dyskryminacja mężczyzn?

Gość • Wtorek [02.06.2026, 04:08:46] • [IP: 37.248.178.***]

wiejskie równouprawnienie zajebista rada radze wam z radnymi podać się do dymisji

Oglądasz 1-25 z 38
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■