POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [27.05.2026, 12:37:44] • Świnoujście

Kontrapas zniknął z ulicy Chrobrego. Kierowcy i rowerzyści jadą dziś „na pamięć”

Kontrapas zniknął z ulicy Chrobrego. Kierowcy i rowerzyści jadą dziś „na pamięć”

fot. iswinoujscie.pl

Na ulicy Chrobrego w Świnoujściu praktycznie zniknęło poziome oznakowanie kontrapasu rowerowego. To właśnie tędy rowerzyści legalnie jadą pod prąd w kierunku od promenady. Problem w tym, że starta farba sprawia, iż kierowcy mogą nie widzieć już wyznaczonej przestrzeni dla jednośladów. Mieszkańcy alarmują - robi się niebezpiecznie.

Ulica Chrobrego prowadząca w stronę dzielnicy nadmorskiej jest jednokierunkowa dla samochodów jadących w kierunku promenady. Jednocześnie po lewej stronie wyznaczono tam kontrapas rowerowy, którym rowerzyści mogą legalnie poruszać się w przeciwnym kierunku.

Dziś jednak poziome oznakowanie praktycznie przestało istnieć. Linie oddzielające kontrapas zostały niemal całkowicie starte przez ruch samochodów. Na zdjęciach widać, że asfalt wygląda tak, jakby pasa rowerowego w ogóle tam nie było.

To szczególnie niebezpieczne pomiędzy ulicami Słowackiego i Uzdrowiskową. Kierowcy omijający studzienki kanalizacyjne często zjeżdżają właśnie w miejsce dawnego kontrapasu. W efekcie samochody regularnie najeżdżają na przestrzeń przeznaczoną dla rowerzystów.

Rowerzyści nadal korzystają z tej trasy, bo kontrapas formalnie istnieje. Problem polega na tym, że wielu kierowców może już nie dostrzegać granicy pasa i traktować całą szerokość jezdni jako swoją część drogi.

W sezonie, gdy ruch w dzielnicy nadmorskiej jest ogromny, taka sytuacja może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. Szczególnie że Chrobrego jest ulicą zacienioną, wąską i intensywnie użytkowaną zarówno przez turystów, rowerzystów, jak i samochody jadące w kierunku promenady.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że odnowienie oznakowania poziomego powinno nastąpić jak najszybciej, zanim dojdzie tam do poważniejszego wypadku.

źródło: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 35, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-35 z 35

Gość • Sobota [30.05.2026, 07:00:07] • [IP: 178.238.251.***]

Kiedy w końcu zrobią Krzywoustego pod komendą, tam co rusz ktoś urywa tłumik.

Gość • Piątek [29.05.2026, 21:12:29] • [IP: 178.238.246.**]

Nie tylko ulicę są okropne, ciekawe czy miasto zapłaci za złamaną nogę na Świnoujskich chodnikach, ale będą znów balety.radze uważać wracając z dzielnicy nadmorskiej chodniki to pułapki dziura na dziurze na Matejki i Chopina 

Gość • Czwartek [28.05.2026, 21:25:47] • [IP: 178.238.246.**]

Znów będą tańce!💃 a chodniki same się wyremontują!😂

Gość • Czwartek [28.05.2026, 18:09:00] • [IP: 94.254.134.*]

W strefach, gdzie poruszają się turyści powinny być tylko ulice dwukierunkowe (unikniemy krążenia). W strefach, gdzie poruszają się wyłącznie stali mieszkańcy mogą być ulice jednokierunkowe. Potrzebujemy jeszcze więcej bezpiecznych dróg rowerowych.

Gość • Czwartek [28.05.2026, 17:59:27] • [IP: 89.151.26.***]

Jak zniknął?Jest namalowany na nowo.

Gość • Czwartek [28.05.2026, 11:37:15] • [IP: 149.156.219.***]

Myślę, że problemem jest nieco mylne rozumienie kontrapasa i mylenie go z drogą dla rowerów. Kontrapas oznacza, że rowerzyści mogą jechać" pod prąd". Ale kierowcy czytający znaki o tym wiedzą, gdyż na początku drogi jest tabliczka iż jeden kierunek ruchu nie dotyczy rowerów. Jeśli dołożymy, do tego zasadę ruchu prawostronnego, to bez jakiejkolwiek linii wszystko powinno być jasne. Ruch jednokierunkowy dla samochodów, a dwukierunkowy dla rowerów. Co nie oznacza, że omijając przeszkodę nie można zjechać do lewej krawędzi, gdy nie jedzie rowerzysta. Doświadczeni kierowy to wiedzą. Ignoranci nie. Nawiasem mówiąc w miastach które znam, kontrapas jest oznaczany tylko w okolicy skrzyżowań.

Gość • Czwartek [28.05.2026, 09:32:00] • [IP: 178.43.120.***]

Ta ulica nadaje się do przebudowy. Wstyd że do dzielnicy nadmorskiej w końcu prestiżowej prowadzi ulica w takim stanie.

Gość • Czwartek [28.05.2026, 09:13:58] • [IP: 178.238.252.**]

Zrobić ścieżkę rowerową, kontrapas był niebezpieczny.

Gość • Czwartek [28.05.2026, 08:46:34] • [IP: 169.155.251.**]

To wina poprzedniej władzy!! Zmurkiewicz i Michalska nie robili potańcówek i dlatego właśnie miasto wyglada jak wygląda. Bo agatowska robili potancowki. Jeszcze kilka i stan drog w mieście sam sie poprawi z radości.

Gość • Czwartek [28.05.2026, 07:12:18] • [IP: 46.112.235.***]

Czyżby skończyła się już wiosenna akcja malowania psów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych?? Rozglądając się to dużo tego zostało Ale brygada uśmiechniecie się. ...

Gość • Środa [27.05.2026, 23:14:28] • [IP: 84.40.153.***]

ten kto wymyslił ten kontrapas ma tęgą glowe

Gość • Środa [27.05.2026, 22:49:55] • [IP: 37.31.134.**]

Od g 13:08 nie publikowano wpisów, teraz ostatni komentarz to g.13:08

Gość • Środa [27.05.2026, 22:48:46] • [IP: 89.151.19.***]

Dodatkowo proszę od ronda duże oznaczenie, że to kontrapas jednokierunkowy i nie można wjeżdżać.

Gość • Środa [27.05.2026, 21:26:21] • [IP: 178.238.246.**]

Proponuję zrobić zdjęcie ulica Matejki, i Szopena na zakręcie chodnik się zapada, . Tym chodnikiem przechodzi się do Amfiteatru, można tam złamać nogi. to jest niedopuszczalne jak zaniedbane są nasze ulice i chodniki, co robią nasi radni i włodarze miasta?udają że nie ma problemu.Napewno ktoś z urzędu chodzi na lody na Matejki to powinien zwrócić uwagę i zgłosić do odpowiadającej za tę sytuację osobie ☹

Gość • Środa [27.05.2026, 20:57:10] • [IP: 91.94.14.***]

CHYBA NIGDZIE NA ŚWIECIE NIE MA TAK POUKRYWANYCH ZNAKÓW MIĘDZY DRZEWAMI

Gość • Środa [27.05.2026, 20:39:29] • [IP: 178.238.249.***]

Ten odcinek Chrobrego jest w stanie AGONALNYM...tylko ludzie po szkołach mogą mieć mieć takie wizje...nazwisk nie podam...chyba wiadomo o kogo chodzi. Zrobić remont i normalną bezpieczną scieżkę rowerową, tak śię to załatwia w krajach cywilizowanych. A ten tzw, PAS do natychmiastowej likwidacji, podobnie jak na Kosciuszki.

Gość • Środa [27.05.2026, 20:28:40] • [IP: 176.221.125.**]

TO MY TU CAŁKIEM NIEZŁY BURDEL MAMY !!

Gość • Środa [27.05.2026, 19:04:45] • [IP: 212.14.5.**]

A dziury w jezdni I zapadnięte studzienki nie przeszkadzają? Jakiś czas temu była informacja o fatalnym stanie jezdni przy CH Uznam. I Co?? I dokładnie NIC!

Gość • Środa [27.05.2026, 18:36:10] • [IP: 185.210.39.**]

Nie rozumiem dla czego nie można tego zrobić przez godzinę. Linie wyraźnie wyznaczały miejsce a prędkość mała więc było bezpiecznie dla wszystkich.

Gość • Środa [27.05.2026, 17:58:34] • [IP: 88.218.255.***]

Są znaki, poziome oznakowanie to dodatek

Gość • Środa [27.05.2026, 17:14:34] • [IP: 178.238.246.***]

Przy wjeździe na Chrobrego od ronda znaki pionowe przekrecone.jak remont zrobiony to może ktoś by poprawił. Chyba nikt z naszego urzędu tamtędy nie jeździ 😥 .

Gość • Środa [27.05.2026, 16:39:45] • [IP: 178.238.255.***]

akurat ten kontrapas to była dobra rzecz

Gość • Środa [27.05.2026, 16:33:12] • [IP: 89.151.16.***]

Teraz najważniejsze to urodziny miasta, później dni morza z jarmarkami, koncerty w muszli, amfiteatrze i altanie. Potańcówki i inne pierdoły. Na kontrapas przyjdzie czas później.

Gość • Środa [27.05.2026, 16:23:22] • [IP: 31.175.10.**]

Kontrapas na Kościuszki też miejscami ledwo widoczny

Gość • Środa [27.05.2026, 15:53:01] • [IP: 176.221.125.**]

No cóż, kierowca i jego pośpiech ponad wszystko a reszta, a kogo to obchodzi

Gość • Środa [27.05.2026, 15:13:20] • [IP: 37.31.134.**]

Tam zawsze jest niebezpiecznie, bo odległość między jadącym z naprzeciwka autem a rowerem jest bardzo mała. Ktoś mi kiedys tu odpisał, gdy to poruszyłem, że kierowcy mogą tak mijać, bo to inny pas ruchu - czyli...w domyśle" mogą" mijać rower nie poruszający się po idealnie prostej linii i to jeszcze na pełnej nierówności drodze o. ..20 cm? 30 cm? A w kodeksie jest napisane, że kierowca powinien mijać rower w BEZPIECZNEJ odległości. Natomiast gdy jest na tym samym pasie ruchu, to aż o 1 metr. Inna sprawa: tam czasem rowerzyści popełniają błąd, że jadą z kierunku ronda przy Mieszka I/Piastowskiej ku promenadzie nie jak samochody, tylko po kontrpasie, dokładnie na zderzenie z innymi rowerzystami jadącymi zgodnie ze strzałką. Dwa razy to widziałem i wołałem do takich, reflektowali się.

Gość • Środa [27.05.2026, 14:45:03] • [IP: 176.221.124.***]

I bardzo dobra uwaga i ulica Kosciuszki tak samo prosimy tez pasy ma jezeli odmowic.Dziekujemy.

Gość • Środa [27.05.2026, 14:18:04] • [IP: 2.106.93.**]

Przecież rowerzyści jeżdżą chodnikami. Boją się aut, więc tratują pieszych. Dlaczego pozwala im się na to?

Gość • Środa [27.05.2026, 13:42:16] • [IP: 178.238.247.***]

Trzeba pomalować farbą kauczukowaą, a nie zwykłą.

Gość • Środa [27.05.2026, 13:21:47] • [IP: 46.112.196.*]

NAJLEPSZE JEST TO JAK MALUJA NOWE PASY NA DZIURACH! TAK NA DZIURACH! ZAMIAST PIERW ŁATAĆ POTEM PASY TO U NAS OD D... STRONY!

Gość • Środa [27.05.2026, 13:08:12] • [IP: 185.210.36.**]

Bezradność włodarzy miasta poraża. Obecni będą zwalać na poprzedników. Byle do następnej potańcówki.

Gość • Środa [27.05.2026, 13:06:13] • [IP: 37.30.11.***]

Kontrabas został wymyślony przez kontra mózg. To pas dla samobójców

Gość • Środa [27.05.2026, 13:00:44] • [IP: 176.221.125.***]

Normalka, wita rozumita !!

Gość • Środa [27.05.2026, 12:50:25] • [IP: 178.197.202.**]

Wszędzie kradną - nawet kontrabas zniknął

Gość • Środa [27.05.2026, 12:44:13] • [IP: 164.127.247.**]

Ale są znaki przy drodze czy drzewa zaslaniaja

Oglądasz 1-35 z 35
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadciąga fala upałów. W głębi kraju termometry mogą pokazać nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone są wartości zbliżone do 40°C. Na wybrzeżu będzie nieco chłodniej, jednak również gorąco - w Świnoujściu, Międzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mogą przekroczyć 30°C, natomiast w głębi powiatu kamieńskiego, między innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mogą sięgać 32-34°C. W czasie upałów należy regularnie pić wodę, unikać długiego przebywania na słońcu oraz pamiętać o dzieciach, seniorach i zwierzętach, którym trzeba zapewnić cień i stały dostęp do świeżej wody ■