iswinoujscie.pl • Poniedziałek [06.04.2026, 13:05:09] • Świnoujście
Las znika w oczach. Mieszkańcy Warszowa: „To już nie jest inwestycja, to jest dewastacja”

fot. Mieszkaniec
Wycięte drzewa, rozjeżdżona ziemia i zniszczone siedliska - te obrazy z prawobrzeża Świnoujścia wywołały falę oburzenia. Mieszkańcy mówią wprost: granica została przekroczona.
Zdjęcia, które trafiły do redakcji iswinoujscie.pl, pokazują skalę zmian w terenie, gdzie prowadzona jest inwestycja „Przylądek Pomerania”. Na pierwszym ujęciu widać rozjeżdżoną, drogę i świeżo ścięte drzewa. Na drugim - rozległą wycinkę, pniaki i pustą przestrzeń tam, gdzie jeszcze niedawno był las.
To właśnie te obrazy najbardziej poruszyły mieszkańców Warszowa.
- To już nie jest przygotowanie terenu. To jest zwykłe niszczenie przyrody - mówią mieszkańcy, którzy od miesięcy alarmują o skali ingerencji w środowisko.
Szczególne emocje budzi pierwsze zdjęcie. Na pierwszym planie leży drewniana budka lęgowa - symbol tego, co zdaniem mieszkańców zostało utracone. Za nią rozciąga się teren po wycince. Bez drzew, bez życia.
- Najpierw mówi się o ochronie środowiska, o zielonych inwestycjach, a potem widzimy coś takiego. To jest nie do pogodzenia - komentują mieszkańcy.

fot. Mieszkaniec
Według lokalnej społeczności problem nie dotyczy już samej inwestycji, ale sposobu jej prowadzenia. Wskazują na brak informacji, brak realnych konsultacji i postępującą degradację terenów przyrodniczych.
- Nikt z nami nie rozmawia. Decyzje zapadają gdzieś indziej, a my zostajemy z ich skutkami - słyszymy od mieszkańców prawobrzeża.
Zdjęcia stały się kolejnym punktem zapalnym w narastającym konflikcie wokół inwestycji. Mieszkańcy zapowiadają, że nie zamierzają milczeć.
- To jest nasz dom. I będziemy go bronić- podkreślają.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Nastroje społeczne są coraz bardziej napięte, a kolejne takie obrazy tylko dolewają oliwy do ognia.
źródło: www.iswinoujscie.pl
A gdzie jest ten sławny Warszowek bo wiłdzę wokół lasy i parę domków nowobogackich którzy uważają się za cały Warszow. POczekajcie do wyborów i CO SZKODZI OBIECAĆ zapewnione.
To samo było przy budowie gazoportu, port się musi rozwijać i tyle, zawsze komuś to nie będzie pasowało. Jest to lokalnie uciążliwa infrastruktura której nikt nie chce za oknem w pełni to rozumiem, ale port w tej części miasta jest już od wielu lat, znaczna cześć mieszkańców wprowadziła się tam gdy port już istniał.
A jak mysleliscie ze taka inwestycja zostanie przeprowadzona W nocy jaskoli to ogarna. Takich inwestycji nie bylo i nie sa codziennoscia w naszym miescie Wiec Niestety musi byc inwazyjnie. Na11listopada robia dwa pasy ruchu tzw nakladke a potrzebnego sprzetu bylo tyle ze cala ulica byla nim zastawiona a tylko remont ulicy
Greenwashing na pełnej. Rozumiem, że Świnoujście powinno się rozwijać..nie tylko w kierunku turystyki, ale również w branży morskiej, ale ktoś powinien skontrolować czy, aby nie wycięto zbyt dużo drzew.
Polskie inwestycje ciągle przeszkadzają Niemcom... tzn. miałem na myśli mieszkańcom?.
To nie homo sapiens, to homo debilus.
Kto wydaje zgodę na wycinkę lasu? A gdzie kuźwa plan zagospodarowania przestrzennego terenu? Patolagie należy tępić.
Inwestorzy nie mają szacunku do przyrody, budkę dla ptaszków można było zamontować na innym drzewie, te wycinki przerażają, jak niszczą, drzewa które dają nam powietrze, i życie,. Nasza piękna miejscowość zamieni się w beton, a my będziemy pozbawieni czystego powietrza, i pięknych krajobrazów, zwierzęta i ptaki będą szukać nowych miejsc, lub będą ginąć, i wtedy przyjdzie kolej na tych którzy, nie szanują przyrody.Wielka szkoda, że teraz liczy się tylko forsa a nie życie ludzkie i zwierząt ☹
Hej.ekolodzy.a czemu Merida ogranicza wywóz śmieci selektywnych
Jak jest inwestycja to można wyciąć 100 hektarów lasu parku itp. a spróbujcie zgłosić że np drzewo jest zbyt blisko przejścia dla pieszych i stwarza zagrożenia. Temat nie do przejścia. To jest ten paradoks właśnie jakimi kategoriami myślą rządzący
A co mają budować plac i drogę do terminala podwieszoną w chmurach? :)
Nie rozumiem tych debilnych zdjęć.budka stara.nie zasiedlona od lat.drogi należą do lasów, wiec w czym problem.tacy jestescie a tymczasem ma powstać drogą asfaltową i duży parking betonowy.wiec przestańcie udawać że was środowisko obchodzi. przed rozwojem nie ma ucieczki, komu marzy się spokój wy...dalac w bieszczady
Smutno patrzeć i szkoda tych fajnych czasów jak można było swobodnie pójść na plażę przy latarni morskiej. Mieszkańcy Świnoujścia nic nie zrobicie, macie słabą siłę przebicia wraz z Prezydentem i RM. Warszawka rządzi z KO.
Normalna wycinka. Tak samo wycinają Lasy Państwowe na Uznamie, tak samo wycinali pod S-kę. Gdzie wtedy byliście Warszowianie? A nikt z Wami nie rozmawia, bo nie idziecie na żadne kompromisy, jesteście typowo na NIE.
no i co z tego? psy szczekają karawana jedzie dalej
Szkoda gadać...Gdzie te czasy i piękna, czysta plaża na Warszowie...
no przecież jak rozdawali sadzonki to braliście z pocałowaniem rączki