POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [25.01.2026, 18:54:19] • zachodniopomorskie

„Mamy modę na Bałtyk”. Zima nad morzem najlepsza od lat

- Oczywiste jest, że Bałtyk jest królem lata, a góry zawsze będą bliżej sercu Polaków zimą. Uważam jednak, że jesteśmy w dobrym momencie rozwoju gospodarczego nadmorskiej turystyki. Większość hoteli działa cały rok, rozbudowujemy infrastrukturę i atrakcje dla turystów. Obecnie szacujemy, że obłożenie hoteli w Międzyzdrojach, Kołobrzegu i w Świnoujściu wynosi od 80 do nawet 100%. W mniejszych miejscowościach to zainteresowanie jest nieco mniejsze, ale i tak największe w historii. W rok 2026 turystyka wchodzi więc z poczuciem, że jest moda na Bałtyk, moda na odpoczynek w Polsce – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Zimowa turystyka to już nie tylko narty”
Pozytywne opinie przedsiębiorców potwierdzane są przez statystyki Eurostatu z których wynika, że bardziej progresywnie ruch turystyczny rośnie tylko… na Malcie.

Z punktu widzenia Szczecina i Pomorza Zachodniego możemy mówić o prawdziwej zmianie tendencji. Niegdyś Bałtyk na zimę zamierał, a czas między Sylwestrem, a Majówką był aktywny zaledwie dla ułamka hoteli i pensjonatów.

- Słyszałam anegdotę, że minęły już czasy, gdy w kurortach nadmorskich był popyt na drewno i gwoździe, którymi zabijane były punkty gastronomiczne i pensjonaty na zimę. Teraz mamy tętniące życiem kurorty. Kiedy tylko nad morzem jest słońce, to możemy spodziewać się tam tłumu spacerujących gości. Na ferie nad morze nie przyjeżdża się na dwa tygodnie, ale na trzy-cztery dni i takie właśnie rezerwacje dominują. Mam informację, że obłożenie w niektórych hotelach sięga 100%, a największym zainteresowaniem cieszą się hotele pięciogwiazdkowe – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Turystyka zimowa to nie tylko narty, ale także zimowe spacery czy bijące rekordy popularności morsowanie, które np. w Mielnie, Koszalinie, Kołobrzegu czy w Międzyzdrojach przyciąga na plaże setki turystów w każdy weekend – dodaje Hanna Mojsiuk.

Prezes Izby dodaje, że promocja turystyki w sezonie letnim powoduje, że także jesienią, zimą i wiosną nie brakuje turystów.

Międzyzdroje królem ferii nad morzem? „Morsowanie zmienia zimową turystykę”

Jak na sytuację zapatrują się hotelarze? Ci zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej mówią wprost o „modzie na Bałtyk”, „Wielkim zainteresowaniu” i „Szukaniu niestandardowych ofert”.

- Widziałem już oferty pakietów np. seansy saunowe z morsowaniem w Bałtyku albo morsowanie o świcie – mówi Grzegorz Dobosz, właściciel hotelu Hamilton w Świnoujściu. – Ferie mamy wyprzedane. Więcej jest turystów z Polski, ale nie brakuje także Niemców. Turystów z Niemiec jest więcej niż się spodziewaliśmy – dodaje.

- Międzyzdroje stały się bardzo modne. Szczególnie, gdy mówimy o krótkich pobytach. Turystów nie odstrasza mróz czy śnieg. Wręcz przeciwnie ta biała szata też ma swoich wielbicieli. Problemem mogłaby tu być tylko bura aura. Zauważamy, że turyści wypoczywający nad Bałtykiem zimą zwracają uwagę na standard SPA, usługi medyczne i relaksacyjne, a także na atrakcje rodzinne i dla dzieci – mówi Monika Kowalska, dyrektor Amber Baltic Międzyzdroje.
Jak prezentują się ceny zimą? Nawet największe obiekty kuszą promocjami.

- Widać wyraźny wzrost zainteresowania ofertą wypoczynku nad polskim morzem w sezonie zimowym w tym w okresie ferii zimowych i w kontekście morsowania nad Bałtykiem.

Wiele obiektów nad morzem przygotowało specjalne pakiety na zimę i ferie, co oznacza aktywne promowanie pobytów w tym okresie z mnóstwem innowacyjnych animacji i atrakcji nie tylko dla najmłodszych ale również dla dorosłych – dodaje Katarzyna Zawadzka z Wave Międzyzdroje.

Chociaż morsowanie samo w sobie nie jest główną ofertą, jest ono częścią lokalnej zimowej kultury pobytów nad Bałtykiem i często towarzyszy pobytom w naszym resorcie poprzez dobrą infrastrukturę wellness, dzięki całorocznemu podgrzewanemu basenowi zewnętrznemu czy strefie spa oferującej specjalnie dedykowane zabiegi autorskie w celu regeneracji duszy i ciała.

Apartamenty wynajmowane zwykle „spontanicznie”
Eksperci zwracają uwagę, że pobyt nad morzem to niekoniecznie pobyt w hotelach. Rosnące zainteresowanie wypoczynkiem nad Bałtykiem zimą sprawia, że również apartamenty na wynajem mają większe wzięcie niż zimą 2024/2025.

- Wzrost jest, ale tak naprawdę największe zainteresowanie apartamentami na wynajem zawsze przypada na wiosnę i lato. Turysta zimowy oczekuje poza pięknem Bałtyku, także atrakcji związanych np. ze SPA czy ofertą gastronomiczną – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

- Co cieszy, pojawia się wiele rezerwacji „last call”, czyli turysta przyjeżdża na city break, ale decyduje się zostać na noc i wypocząć bardziej intensywnie. Apartamenty na wynajem cieszą się około 20% wyższym zainteresowaniem niż przed rokiem. Zimę więc oceniamy pozytywnie, ale tutaj nie ma przestrzeni do rywalizacji z hotelami – dodaje ekspert.

W województwie zachodniopomorskim ferie zimowe zaczynają się na początku lutego.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Wtorek [27.01.2026, 17:23:55] • [IP: 88.156.235.***]

Chyba jakaś pomyłka :D Ulice w Świnoujściu puste :D

Gość • Poniedziałek [26.01.2026, 14:57:47] • [IP: 46.231.58.**]

Artykuł Pana Michała nie zgadza się z rzeczywistością. Gości w tym roku jest mniej. Porównanie do najlepszego roku 2023 wypada blado. Mamy mniej rezerwacji na ferie i raczaj nie widać aby coś miało zmienić się w najbliższych miesiącach. Pisze na podstawie twardych danych bo prowadzimy średniej wielkości hotel w Świnoujściu. Nie wiem jak jest w innych miastach ale wiem, że Świnoujście zawsze miało jedno z największych oblożeń. Zyczę nam wszystkim aby ta optymistyczna wizja Pana Michała spełniła się ale w tą wizją nie wierzę . Proszę aby takie artykuły weryfikować z członkami Świnoujskiej Organizacji Turystycznej

Gość • Poniedziałek [26.01.2026, 08:05:32] • [IP: 91.94.25.***]

Co wy piszecie za bzdury 😂 tak pusto nie bylo w mieście od czasów Covidu

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Burze z gradem nad regionem. Wydano ostrzeżenie dla części województwa zachodniopomorskiego Silne burze, grad oraz porywy wiatru do 80 km/h mogą wystąpić w niedzielę po południu w wielu powiatach województwa zachodniopomorskiego. Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia. Centrum Prognoz Meteorologicznych MeteoSky wydało ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące burz z gradem. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od godziny 12:40 do 17:00 w niedzielę 21 czerwca 2026 roku ■ Uwaga mieszkańcy i turyści! Dla całego województwa zachodniopomorskiego wydano ostrzeżenie przed upałami - dziś od godz. 11:00 do 21:00 temperatura może osiągać od 28°C do 32°C. Wysokie temperatury zwiększają ryzyko udaru słonecznego i odwodnienia. Pamiętaj o regularnym piciu wody, unikaj długiego przebywania na słońcu i zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci oraz seniorów ■ Gang na elektrycznych hulajnogach i brawurowy skok na jubilera. Kilka minut wystarczyło, by zorganizowana grupa włamywaczy splądrowała sklep jubilerski znajdujący się w kompleksie handlowym w budynku Kauflandu w Świnoujściu. Zamaskowani sprawcy sforsowali zabezpieczenia, rozbili szybę, witryny i uciekli na hulajnogach elektrycznych. Policja analizuje monitoringi z całej okolicy. W nocy z soboty na niedzielę doszło do jednego z najpoważniejszych włamań w Świnoujściu w ostatnich latach. Celem przestępców był sklep jubilerski znajdujący się w pasażu handlowym w markecie Kaufland. Według informacji, do których dotarła redakcja, sprawcy działali wyjątkowo sprawnie i byli bardzo dobrze przygotowani. Do obiektu dostali się pasażu handlowego. Po sforsowaniu zabezpieczeń przedostali się do wnętrza, a następnie przy użyciu młotów wybili szybę sklepu jubilerskiego. Cała akcja miała trwać zaledwie kilka minut. W tym czasie złodzieje opróżnili sklep z biżuterii i błyskawicznie opuścili miejsce zdarzenia. Nieoficjalnie mówi się o stratach sięgających nawet 1,5 miliona złotych, jednak na obecnym etapie śledztwa kwota ta nie została oficjalnie potwierdzona. Z informacji uzyskanych przez redakcję wynika, że sprawcy uciekli na hulajnogach elektrycznych ■