POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Wtorek [06.01.2026, 16:05:17] • ¦winouj¶cie

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

fot. S³awomir Ryfczyñski

¦wiêtowanie tzw. Epifanii, czyli Objawienia Pañskiego, odby³o siê w tym roku w prawdziwie zimowej scenerii. Jednak ani mróz, ani ¶nieg nie zatrzyma³y ludzi w domach. Zachêt± by³a niezwyk³a, ¶wi±teczna oprawa tego dnia. Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej brzegi wype³ni³o sanktuarium pw. Chrystusa Króla, gdzie z porywaj±cym koncertem kolêd wyst±pi³ chór „Kantylena” oraz mêski zespó³ „Chwa³y”. Temu wydarzeniu po¶wiêcamy osobny artyku³.



Uczestnicy dzisiejszego ¶wiêtowania wyruszyli natomiast z ko¶cio³a parafialnego pw. Gwiazdy Morza, gdzie o godzinie 11.00 g³ównej uroczysto¶ci ¶wi±tecznej przewodniczy³ ksi±dz dziekan Piotr Superlak. Przed drog± do miejskiego Betlejem jej uczestnicy udekorowali g³owy kolorowymi koronami i z kolêd± na ustach – ruszyli ulicami miasta.

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

fot. S³awomir Ryfczyñski

Orszak przemaszerowa³ ulic± Piastowsk± do ulicy Chrobrego i skierowa³ siê w stronê przystani promów miejskich. Wêdrówce towarzyszy³o wspólne ¶piewanie kolêd. Staj±c przy ulicy Armii Krajowej, naj³atwiej mo¿na by³o oceniæ, jak wielka masa ludzi uczestniczy³a w tym miejskim orszaku.

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

fot. S³awomir Ryfczyñski

Betlejemska stajenka, do której zd±¿ali uczestnicy, powsta³a na Placu Wolno¶ci. Tu centralnym punktem by³a ¶wi±teczna scena. Imprezê poprowadzi³ Wojciech Basa³ygo, a w imieniu prezydent Joanny Agatowskiej mieszkañców i ¶wi±tecznych go¶ci powita³ zastêpca prezydenta Roman Kucierski. Prezydent Joanna Agatowska tegoroczne ¶wiêta prze¿ywa w górach, do ¦winouj¶cia tymczasem dotar³a mocna reprezentacja górali.

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

fot. S³awomir Ryfczyñski

Grupa folklorystyczna „Skibowiañskie Zwyrtliki” przywioz³a do miasta swoje regionalne tradycje ¶wi±teczne, przede wszystkim pe³ne wigoru interpretacje kolêd i przy¶piewek bo¿onarodzeniowych. W ich wykonaniu podziwiali¶my jase³ka, czyli sceniczn± prezentacjê wydarzeñ betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa.

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

fot. S³awomir Ryfczyñski

Warto dodaæ, ¿e w scenariuszu jase³kowego przedstawienia znalaz³o siê tak¿e miejsce dla mieszkañców chêtnych, by wzi±æ do rêki mikrofon. Miejscy kolêdnicy za sceniczn± odwagê z r±k zastêpcy prezydenta otrzymywali specjalne pami±tki.

¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!

fot. S³awomir Ryfczyñski

Mimo przejmuj±cego ch³odu, a¿ do godziny 16.00 Plac Wolno¶ci by³ ludzi. Nie zabrak³o kuchni polowej, by³y te¿ stoiska z gor±cymi napojami herbat± i grogiem idealnymi na rozgrzewkê. Wojskowi kucharze zamiast grochówki przywie¼li tym razem pyszn± zupê rybn±, po któr± ustawi³a siê d³uga kolejka chêtnych.

Miejskie ¶wiêtowanie trwa³o jeszcze d³ugo, a wspania³a atmosfera tego dnia z pewno¶ci± na d³ugo pozostanie w pamiêci mieszkañców.

¼ród³o: www.iswinoujscie.pl


komentarzy: 61, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Ogl±dasz 26-50 z 61

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 09:50:10] • [IP: 91.94.17.**]

Fajnie przekazana historia z u¶miechem i ze ¶piewem o polskiej tradycji i kulturze. Podziêkowania dla Organizatorów z ¿yczeniami, ¿eby co roku przybywa³o uczestników. Jeszcze raz dziêki.

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 09:45:32] • [IP: 178.238.251.***]

Pisowskie twarze, bez u¶miechu, bez ¿ycia, têpy wzrok.

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 07:17:55] • [IP: 37.30.62.**]

wspaniala sprawa pozdrowienia w NOWY ROKU

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 07:17:24] • [IP: 37.30.33.**]

22:58•. .82.** -¯e raczej nie byli to królowie, a magowie/mêdrcy/filozofowie od dawna w Kk siê precyzuje, co wiêcej, te¿ liczba jest w±tpliwa, mog³o ich byæ wiêcej, trójkê wydedukowano z liczby darów. Twoim g³ównym b³êdem jest nieznajomo¶æ katolicyzmu, który krytykujesz. Nazwa" króli" jest tylko potoczna, w kalendarzach, liturgii pisze siê o ¶wiêcie Objawienia Pañskiego. A" królowie"' pojawili siê ju¿ w 3 wieku. Cytat z KATOLICKIEJ ksi±¿ki:" Informacja o królach jest konsekwencj± interpretacji fragmentów ST, które mówi± o tym, ¿e w czasach mesjañskich w³adcy ¶wiata przybêd± z ró¿nych stron. Pok³oni± siê Mesjaszowi i uznaj± w³adzê Boga Izraela tak¿e nad sob±. Tu 2 fragmenty s± najbardziej kluczowe: Ps 72, 10 i Iz 60, 6. Poniewa¿ w ST jest mowa o w³adcach, którzy przybêd± i pok³oni± siê Mesjaszowi, zaczêto w pewnym momencie tak¿e Magów ze Wschodu okre¶laæ mianem w³adców. Pierwsze ¶lady takiej interpretacji znajdziemy ju¿ w III wieku u Tertuliana [Roman Zaj±c, Trzej Królowie. Tajemnica Mêdrców ze Wschodu, Krak.2020]

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 07:02:52] • [IP: 91.94.27.***]

Je¿eli Ko¶ció³ Katolicki my¶li, ¿e brataj±c siê z czerwonymi zyska na popularno¶ci i wiernych przybêdzie to jest w b³êdzie. ¯a³osne.

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 06:21:13] • [IP: 205.147.17.**]

Statystycznie ujmuj±c, we wczorajszm evencie uczestniczy³ 1℅ mieszkañców. Pozosta³e 99℅ mia³o to gdzie¶. Go¶cie z Niemiec równie¿ woleli i¶æ na spacer brzegiem morza. Konie zachowa³y siê poprawnie i wyczuwaj±c powagê chwili - wstrzyma³y siê ¿ wypró¿nieniem. S³awek, zajêty strzelaniem fotek, chyba, nawet nie zjad³ zupy. My¶li siê ju¿ o po¿yczeniu na przysz³oroczn± paradê kilka os³ów i alpak, a mo¿e nawet s³onia. ..

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 05:20:27] • [IP: 178.238.253.**]

🇻🇦

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 01:04:48] • [IP: 37.30.32.***]

Gwiazdy ¦wiatowe ¦winouj¶ciu

Go¶æ • ¦roda [07.01.2026, 00:42:10] • [IP: 37.248.170.***]

Trolle, dziêkujemy ¿e sytuacja na ¶wiecie powstrzyma³a was od jadu wobec uczestników uroczysto¶ci z okazji ¦wiêta Trzech Króli w Polsce.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 23:57:21] • [IP: 37.30.33.**]

Zdanie: ---"Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej brzegi wype³ni³o sanktuarium pw. Chrystusa Króla"" --- powinno brzmieæ: Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej WIERNI WYPE£NILI PO BRZEGI inn± ¶wi±tyniê, sanktuarium pw. Chrystusa Króla".

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 23:18:35] • [IP: 37.30.33.**]

22:40 • 91.94.12.***] by³a. Na scenie. Tañczyli m³odzi górale - fantastyczny taneczny wystêp-jase³ka w stylu góralskim. My, Polacy mamy wielki skarb kulturowy w rêkach - muzykê i kulturê podhalañsk±, góralsk±, nie znam nic podobnego na ¶wiecie. Niezwyk³e harmoniê, brzmienie i melodykê muzyki góralskiej docenili tacy wielcy kompozytorzy jak Szymanowski czy Kilar oraz wybitni jazzmani jak Z. Namys³owski.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 22:58:16] • [IP: 37.225.82.**]

Trzech mêdrców jak ju¿ czytajcie Bibliê. Itd. Katolicyzm oszukuje masê przyk³adów ;-(((((

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 22:40:29] • [IP: 91.94.12.***]

A kiedy potan̈coʻwka?

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 22:31:15] • [IP: 185.210.36.**]

Piêkna inicjatywa, wielu mieszkañców bra³o udzia³.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 21:42:22] • [IP: 185.210.38.***]

Na bogato. Miasto sypne³o kas± i by³y wielb³±dy i inne zwierzêta, byli górale, by³a zupa za któr± zap³aci³o miasto. Kto bogatemu zabroni. I tak mamy zamiast inwestycji kolejne imprezki.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 21:40:59] • [IP: 185.210.39.**]

Smutny czas dla pogan i ateistów. Najpierw Bo¿e Narodzenie a teraz przypomnienie ho³du mêdrców sprzed wieków. Pozostaje horoskop, kino i alkohol.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 20:29:59] • [IP: 176.221.125.***]

Pamiêtamy, ¿e by³y kierownik Urzêdu Miasta przez wszystkie lata osobi¶cie uczestniczy³ w tej procesji i na scenie obok ksiêdza , a obecna kierowniczka UM wysy³a tylko swojego urzêdnika. O czym to ¶wiadczy ?

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 20:25:14] • [IP: 176.221.124.***]

Górale to tradycja, piêkne kolêdy i stroje ale nasi uczniowie z Warszowa te¿ wypadli super. Gratulacje dla obu zespo³ów! By³o siê czym zachwycaæ.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 19:28:20] • [IP: 91.94.1.**]

Piêknie, niech nigdy nie zaginie nasza religia.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 19:26:07] • [IP: 46.112.200.**]

Piekny pokaz Jaselek i koled przez uczniow SP nr2 z Warszowa! Gratulacje dla dzieci ze daly rade w tym zimnie.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 19:25:38] • [IP: 31.0.179.***]

Co bior±?

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 19:20:30] • [IP: 89.151.25.***]

Brawo 🇵🇱

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 18:47:47] • [IP: 178.238.246.**]

Szkoda, ¿e nie by³o tam Agatowskiejw roli Maryi przecie¿ lubi takie imprezy 😊

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 18:45:10] • [IP: 37.109.166.***]

To wychodzi z tego ¿e tyle gawiedzi w tê zimnicê sta³o za mich± zupy rybnej? Szkoda tylko ¿e nie rozdawano grzanego piwa z miodem. Ta zupa rybna to by³ rarytas, pochwa³a dla kucharzy wojskowych.

Go¶æ • Wtorek [06.01.2026, 18:39:11] • [IP: 91.94.24.***]

Dzieci z Zakopanego da³y radê, niestety miasto z nag³o¶nieniem da³o cia³a. Mo¿e by i w czerwcu górali zaprosiæ...

Ogl±dasz 26-50 z 61
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Do Polski nadci±ga fala upa³ów. W g³êbi kraju termometry mog± pokazaæ nawet 35-38°C, a lokalnie niewykluczone s± warto¶ci zbli¿one do 40°C. Na wybrze¿u bêdzie nieco ch³odniej, jednak równie¿ gor±co - w ¦winouj¶ciu, Miêdzyzdrojach, Dziwnowie i Dziwnówku temperatury mog± przekroczyæ 30°C, natomiast w g³êbi powiatu kamieñskiego, miêdzy innymi w Kamieniu Pomorskim i Wolinie, mog± siêgaæ 32-34°C. W czasie upa³ów nale¿y regularnie piæ wodê, unikaæ d³ugiego przebywania na s³oñcu oraz pamiêtaæ o dzieciach, seniorach i zwierzêtach, którym trzeba zapewniæ cieñ i sta³y dostêp do ¶wie¿ej wody ■