¦winouj¶cie przyjê³o Trzech Króli po królewsku. Zobacz film!
fot. S³awomir Ryfczyñski
¦wiêtowanie tzw. Epifanii, czyli Objawienia Pañskiego, odby³o siê w tym roku w prawdziwie zimowej scenerii. Jednak ani mróz, ani ¶nieg nie zatrzyma³y ludzi w domach. Zachêt± by³a niezwyk³a, ¶wi±teczna oprawa tego dnia. Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej brzegi wype³ni³o sanktuarium pw. Chrystusa Króla, gdzie z porywaj±cym koncertem kolêd wyst±pi³ chór „Kantylena” oraz mêski zespó³ „Chwa³y”. Temu wydarzeniu po¶wiêcamy osobny artyku³.
Uczestnicy dzisiejszego ¶wiêtowania wyruszyli natomiast z ko¶cio³a parafialnego pw. Gwiazdy Morza, gdzie o godzinie 11.00 g³ównej uroczysto¶ci ¶wi±tecznej przewodniczy³ ksi±dz dziekan Piotr Superlak. Przed drog± do miejskiego Betlejem jej uczestnicy udekorowali g³owy kolorowymi koronami i z kolêd± na ustach – ruszyli ulicami miasta.
fot. S³awomir Ryfczyñski
Orszak przemaszerowa³ ulic± Piastowsk± do ulicy Chrobrego i skierowa³ siê w stronê przystani promów miejskich. Wêdrówce towarzyszy³o wspólne ¶piewanie kolêd. Staj±c przy ulicy Armii Krajowej, naj³atwiej mo¿na by³o oceniæ, jak wielka masa ludzi uczestniczy³a w tym miejskim orszaku.
fot. S³awomir Ryfczyñski
Betlejemska stajenka, do której zd±¿ali uczestnicy, powsta³a na Placu Wolno¶ci. Tu centralnym punktem by³a ¶wi±teczna scena. Imprezê poprowadzi³ Wojciech Basa³ygo, a w imieniu prezydent Joanny Agatowskiej mieszkañców i ¶wi±tecznych go¶ci powita³ zastêpca prezydenta Roman Kucierski. Prezydent Joanna Agatowska tegoroczne ¶wiêta prze¿ywa w górach, do ¦winouj¶cia tymczasem dotar³a mocna reprezentacja górali.
fot. S³awomir Ryfczyñski
Grupa folklorystyczna „Skibowiañskie Zwyrtliki” przywioz³a do miasta swoje regionalne tradycje ¶wi±teczne, przede wszystkim pe³ne wigoru interpretacje kolêd i przy¶piewek bo¿onarodzeniowych. W ich wykonaniu podziwiali¶my jase³ka, czyli sceniczn± prezentacjê wydarzeñ betlejemskiej nocy narodzenia Jezusa.
fot. S³awomir Ryfczyñski
Warto dodaæ, ¿e w scenariuszu jase³kowego przedstawienia znalaz³o siê tak¿e miejsce dla mieszkañców chêtnych, by wzi±æ do rêki mikrofon. Miejscy kolêdnicy za sceniczn± odwagê z r±k zastêpcy prezydenta otrzymywali specjalne pami±tki.
fot. S³awomir Ryfczyñski
Mimo przejmuj±cego ch³odu, a¿ do godziny 16.00 Plac Wolno¶ci by³ ludzi. Nie zabrak³o kuchni polowej, by³y te¿ stoiska z gor±cymi napojami herbat± i grogiem idealnymi na rozgrzewkê. Wojskowi kucharze zamiast grochówki przywie¼li tym razem pyszn± zupê rybn±, po któr± ustawi³a siê d³uga kolejka chêtnych.
Miejskie ¶wiêtowanie trwa³o jeszcze d³ugo, a wspania³a atmosfera tego dnia z pewno¶ci± na d³ugo pozostanie w pamiêci mieszkañców.
Fajnie przekazana historia z u¶miechem i ze ¶piewem o polskiej tradycji i kulturze. Podziêkowania dla Organizatorów z ¿yczeniami, ¿eby co roku przybywa³o uczestników. Jeszcze raz dziêki.
22:58•. .82.** -¯e raczej nie byli to królowie, a magowie/mêdrcy/filozofowie od dawna w Kk siê precyzuje, co wiêcej, te¿ liczba jest w±tpliwa, mog³o ich byæ wiêcej, trójkê wydedukowano z liczby darów. Twoim g³ównym b³êdem jest nieznajomo¶æ katolicyzmu, który krytykujesz. Nazwa" króli" jest tylko potoczna, w kalendarzach, liturgii pisze siê o ¶wiêcie Objawienia Pañskiego. A" królowie"' pojawili siê ju¿ w 3 wieku. Cytat z KATOLICKIEJ ksi±¿ki:" Informacja o królach jest konsekwencj± interpretacji fragmentów ST, które mówi± o tym, ¿e w czasach mesjañskich w³adcy ¶wiata przybêd± z ró¿nych stron. Pok³oni± siê Mesjaszowi i uznaj± w³adzê Boga Izraela tak¿e nad sob±. Tu 2 fragmenty s± najbardziej kluczowe: Ps 72, 10 i Iz 60, 6. Poniewa¿ w ST jest mowa o w³adcach, którzy przybêd± i pok³oni± siê Mesjaszowi, zaczêto w pewnym momencie tak¿e Magów ze Wschodu okre¶laæ mianem w³adców. Pierwsze ¶lady takiej interpretacji znajdziemy ju¿ w III wieku u Tertuliana [Roman Zaj±c, Trzej Królowie. Tajemnica Mêdrców ze Wschodu, Krak.2020]
Statystycznie ujmuj±c, we wczorajszm evencie uczestniczy³ 1℅ mieszkañców. Pozosta³e 99℅ mia³o to gdzie¶. Go¶cie z Niemiec równie¿ woleli i¶æ na spacer brzegiem morza. Konie zachowa³y siê poprawnie i wyczuwaj±c powagê chwili - wstrzyma³y siê ¿ wypró¿nieniem. S³awek, zajêty strzelaniem fotek, chyba, nawet nie zjad³ zupy. My¶li siê ju¿ o po¿yczeniu na przysz³oroczn± paradê kilka os³ów i alpak, a mo¿e nawet s³onia.
..
Zdanie: ---"Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej brzegi wype³ni³o sanktuarium pw. Chrystusa Króla"" --- powinno brzmieæ: Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej WIERNI WYPE£NILI PO BRZEGI inn± ¶wi±tyniê, sanktuarium pw. Chrystusa Króla".
22:40 • 91.94.12.***] by³a. Na scenie. Tañczyli m³odzi górale - fantastyczny taneczny wystêp-jase³ka w stylu góralskim. My, Polacy mamy wielki skarb kulturowy w rêkach - muzykê i kulturê podhalañsk±, góralsk±, nie znam nic podobnego na ¶wiecie. Niezwyk³e harmoniê, brzmienie i melodykê muzyki góralskiej docenili tacy wielcy kompozytorzy jak Szymanowski czy Kilar oraz wybitni jazzmani jak Z. Namys³owski.
Na bogato. Miasto sypne³o kas± i by³y wielb³±dy i inne zwierzêta, byli górale, by³a zupa za któr± zap³aci³o miasto. Kto bogatemu zabroni.
I tak mamy zamiast inwestycji kolejne imprezki.
Pamiêtamy, ¿e by³y kierownik Urzêdu Miasta przez wszystkie lata osobi¶cie uczestniczy³ w tej procesji i na scenie obok ksiêdza , a obecna kierowniczka UM wysy³a tylko swojego urzêdnika. O czym to ¶wiadczy ?
To wychodzi z tego ¿e tyle gawiedzi w tê zimnicê sta³o za mich± zupy rybnej? Szkoda tylko ¿e nie rozdawano grzanego piwa z miodem. Ta zupa rybna to by³ rarytas, pochwa³a dla kucharzy wojskowych.
Fajnie przekazana historia z u¶miechem i ze ¶piewem o polskiej tradycji i kulturze. Podziêkowania dla Organizatorów z ¿yczeniami, ¿eby co roku przybywa³o uczestników. Jeszcze raz dziêki.
Pisowskie twarze, bez u¶miechu, bez ¿ycia, têpy wzrok.
wspaniala sprawa pozdrowienia w NOWY ROKU
22:58•. .82.** -¯e raczej nie byli to królowie, a magowie/mêdrcy/filozofowie od dawna w Kk siê precyzuje, co wiêcej, te¿ liczba jest w±tpliwa, mog³o ich byæ wiêcej, trójkê wydedukowano z liczby darów. Twoim g³ównym b³êdem jest nieznajomo¶æ katolicyzmu, który krytykujesz. Nazwa" króli" jest tylko potoczna, w kalendarzach, liturgii pisze siê o ¶wiêcie Objawienia Pañskiego. A" królowie"' pojawili siê ju¿ w 3 wieku. Cytat z KATOLICKIEJ ksi±¿ki:" Informacja o królach jest konsekwencj± interpretacji fragmentów ST, które mówi± o tym, ¿e w czasach mesjañskich w³adcy ¶wiata przybêd± z ró¿nych stron. Pok³oni± siê Mesjaszowi i uznaj± w³adzê Boga Izraela tak¿e nad sob±. Tu 2 fragmenty s± najbardziej kluczowe: Ps 72, 10 i Iz 60, 6. Poniewa¿ w ST jest mowa o w³adcach, którzy przybêd± i pok³oni± siê Mesjaszowi, zaczêto w pewnym momencie tak¿e Magów ze Wschodu okre¶laæ mianem w³adców. Pierwsze ¶lady takiej interpretacji znajdziemy ju¿ w III wieku u Tertuliana [Roman Zaj±c, Trzej Królowie. Tajemnica Mêdrców ze Wschodu, Krak.2020]
Je¿eli Ko¶ció³ Katolicki my¶li, ¿e brataj±c siê z czerwonymi zyska na popularno¶ci i wiernych przybêdzie to jest w b³êdzie. ¯a³osne.
Statystycznie ujmuj±c, we wczorajszm evencie uczestniczy³ 1℅ mieszkañców. Pozosta³e 99℅ mia³o to gdzie¶. Go¶cie z Niemiec równie¿ woleli i¶æ na spacer brzegiem morza. Konie zachowa³y siê poprawnie i wyczuwaj±c powagê chwili - wstrzyma³y siê ¿ wypró¿nieniem. S³awek, zajêty strzelaniem fotek, chyba, nawet nie zjad³ zupy. My¶li siê ju¿ o po¿yczeniu na przysz³oroczn± paradê kilka os³ów i alpak, a mo¿e nawet s³onia. ..
🇻🇦
Gwiazdy ¦wiatowe ¦winouj¶ciu
Trolle, dziêkujemy ¿e sytuacja na ¶wiecie powstrzyma³a was od jadu wobec uczestników uroczysto¶ci z okazji ¦wiêta Trzech Króli w Polsce.
Zdanie: ---"Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej brzegi wype³ni³o sanktuarium pw. Chrystusa Króla"" --- powinno brzmieæ: Ju¿ na godzinê przed pocz±tkiem uroczysto¶ci w ko¶ciele przy ulicy Piastowskiej WIERNI WYPE£NILI PO BRZEGI inn± ¶wi±tyniê, sanktuarium pw. Chrystusa Króla".
22:40 • 91.94.12.***] by³a. Na scenie. Tañczyli m³odzi górale - fantastyczny taneczny wystêp-jase³ka w stylu góralskim. My, Polacy mamy wielki skarb kulturowy w rêkach - muzykê i kulturê podhalañsk±, góralsk±, nie znam nic podobnego na ¶wiecie. Niezwyk³e harmoniê, brzmienie i melodykê muzyki góralskiej docenili tacy wielcy kompozytorzy jak Szymanowski czy Kilar oraz wybitni jazzmani jak Z. Namys³owski.
Trzech mêdrców jak ju¿ czytajcie Bibliê. Itd. Katolicyzm oszukuje masê przyk³adów ;-(((((
A kiedy potan̈coʻwka?
Piêkna inicjatywa, wielu mieszkañców bra³o udzia³.
Na bogato. Miasto sypne³o kas± i by³y wielb³±dy i inne zwierzêta, byli górale, by³a zupa za któr± zap³aci³o miasto. Kto bogatemu zabroni. I tak mamy zamiast inwestycji kolejne imprezki.
Smutny czas dla pogan i ateistów. Najpierw Bo¿e Narodzenie a teraz przypomnienie ho³du mêdrców sprzed wieków. Pozostaje horoskop, kino i alkohol.
Pamiêtamy, ¿e by³y kierownik Urzêdu Miasta przez wszystkie lata osobi¶cie uczestniczy³ w tej procesji i na scenie obok ksiêdza , a obecna kierowniczka UM wysy³a tylko swojego urzêdnika. O czym to ¶wiadczy ?
Górale to tradycja, piêkne kolêdy i stroje ale nasi uczniowie z Warszowa te¿ wypadli super. Gratulacje dla obu zespo³ów! By³o siê czym zachwycaæ.
Piêknie, niech nigdy nie zaginie nasza religia.
Piekny pokaz Jaselek i koled przez uczniow SP nr2 z Warszowa! Gratulacje dla dzieci ze daly rade w tym zimnie.
Co bior±?
Brawo 🇵🇱
Szkoda, ¿e nie by³o tam Agatowskiejw roli Maryi przecie¿ lubi takie imprezy 😊
To wychodzi z tego ¿e tyle gawiedzi w tê zimnicê sta³o za mich± zupy rybnej? Szkoda tylko ¿e nie rozdawano grzanego piwa z miodem. Ta zupa rybna to by³ rarytas, pochwa³a dla kucharzy wojskowych.
Dzieci z Zakopanego da³y radê, niestety miasto z nag³o¶nieniem da³o cia³a. Mo¿e by i w czerwcu górali zaprosiæ...