POGODA

Reklama


Wydarzenia

Kurier Szczeciński • Niedziela [01.03.2009, 10:19:16] • Polska

Słone koszty soli

Najmniej odporne są lipy. Giną więc alejami. Podobnie jak klony i jarzęby, które też powoli znikają ze śródmiejskiego pejzażu zieleni. Wszystko to za sprawą mieszanki soli i piasku, która co zimę trafia na nasze ulice.

Gdy przez ostatnie lata aleja lipowa szczecińskiego „Złotego szlaku” umierała na naszych oczach, służby odpowiedzialne za stan miejskiej zieleni nie potrafiły czy raczej nie chciały wskazać tego jednoznacznej przyczyny. Bo nie pył, hałas i stężenie spalin przyczyniały się do wymierania drzew - również w al. Niepodległości i Wyzwolenia, ul. Piłsudskiego, Mickiewicza, al. Piastów - w takim stopniu, co solanka.

- Zwłaszcza w okresie wczesnowiosennym, gdy solanka wraz ze śniegiem jest przez pługi przepychana pod pnie drzew - precyzuje dr Marcin Kubus z Katedry Dendrologii i Kształtowania Terenów Zieleni Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego. - Dochodzi wówczas do mocnego zasolenia gleby, co u roślin wywoduje zjawisko suszy fizjologicznej.

Nie tylko tracą one zdolność pobierania wody z gleby, ale też ta „wysysa” z drzew i krzewów nawet te resztki, które w nich jeszcze są (osmoza).

- Breję błota pośniegowego rozbryzgują koła samochodów, sprawiając że drzewa są uszkadzane dodatkowo przez aerozol solny. Widać to szczególnie na lipach: nie pobudzają się do rozwoju. Uszkodzone pędy i pąki od strony ulicy zamierają - mówi dr M. Kubus.

Zimowym utrzymaniem miasta zajmują się: Remondis i MPO. Posypują ulice mieszanką: 3 porcje piasku na 1 soli. Proporcja się zmienia - jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego - w sąsiedztwie parków: 1 (sól) do 9 (piasek). Natomiast podczas gołoledzi, przy wietrznej pogodzie, stosuje się solankę o stężeniu 25 proc.

- Kto sprawdza te proporcje? Miasto powinno zrezygnować z solanki, bo jest ona zabójcza - twierdzi Wiktoria Jeremicz z przyprezydenckiego społecznego zespołu ds. ochrony terenów zieleni miejskiej.

Mamy do czynienia z klasycznym konfliktem współczesności: technika kontra natura? Niekoniecznie. Raczej z technologicznym zacofaniem i... rozrzutnością.

- Na Zachodzie soli do udrożniania dróg się nie stosuje. Tam korzystają z nowszych technologii. Gdy przyjeżdżają do nas Niemcy, komentują: Polska musi być bardzo bogatym krajem, skoro stać ją na posypywanie dróg solą - komentuje dr Marcin Kubus.

To ironia. Bo nie o samą wartość soli chodzi, ale o koszty, jakie jej stosowanie pociąga. Sól niszczy nie tylko buty, samochody (od ogumienia po karoserię), nawierzchnie dróg, naturalny kamień w ich sąsiedztwie (np. piaskowiec na Wałach Chrobrego), ale przede wszystkim właśnie zieleń. Tylko na jej rewitalizację Szczecin musi potem wydawać setki tysięcy złotych.

Arleta Nalewajko


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■