POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [09.07.2025, 17:47:27] • Polska

Baltica 2 coraz bliżej rozpoczęcia budowy – trwa przesuwanie głazów na obszarze przyszłej farmy wiatrowej

Baltica 2 coraz bliżej rozpoczęcia budowy  – trwa przesuwanie głazów na obszarze przyszłej farmy wiatrowej

fot. Organizator

PGE i Ørsted rozpoczęły prace przygotowawcze bezpośrednio poprzedzające budowę Baltica 2. Relokacja głazów na dnie Bałtyku to kluczowy etap przygotowujący teren do instalacji fundamentów i infrastruktury podwodnej dla największej w Polsce morskiej farmy wiatrowej.

Na obszarze przyszłej morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 pracuje statek Olympic Electra, realizujący proces relokacji głazów i innych przeszkód terenowych. Prace mają na celu oczyszczenie dna morskiego pod przyszłą infrastrukturę farmy – zarówno w miejscu lokalizacji turbin, jak i wzdłuż trasy przyszłego montażu kabli eksportowych. Prace związane z przygotowaniem dna morskiego do budowy farmy potrwają do początku 2026 roku.

Jednostka została wyposażona w specjalistyczny zestaw narzędzi do usuwania głazów, w tym w specjalny chwytak (ang. boulder picking spread), dostarczony przez firmę Utility ROV Services (UTROV). Technologia ta umożliwia bezpieczne przemieszczanie głazów i innych obiektów o średnicy do 3 metrów zalegających na morskim dnie (stare sieci, stalowe liny, kawałki drewna itp.).

Baltica 2 coraz bliżej rozpoczęcia budowy  – trwa przesuwanie głazów na obszarze przyszłej farmy wiatrowej

fot. Organizator

– Trwające prace przygotowawcze na morzu to już ostatni etap przed rozpoczęciem fazy budowy. Operacja relokacji głazów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i efektywność kolejnych etapów – instalacji fundamentów i innych elementów infrastruktury podwodnej. Jako lider części morskiej w projekcie Baltica 2 oraz firma, która zbudowała ponad 30 morskich farm wiatrowych na świecie z dużą ekscytacją przystępujemy do zaawansowanych prac na Morzu Bałtyckim – powiedział Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, Ørsted.

– Projekt morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 właśnie „wychodzi w morze”. Instalację fundamentów i kolejnych komponentów zaplanowaliśmy na lata 2026 i 2027, a kampania relokacji głazów umożliwi nam rozpoczęcie fazy budowy na morzu. Mamy do przesunięcia aż około 10 tysięcy różnej wielkości obiektów. W cały proces zaangażowanych jest bezpośrednio kilkadziesiąt osób załogi statku, nie licząc jego obsługi, nadzoru ze strony inwestorów i specjalistycznych ekip, które wzięły udział w rozpoznaniu dna jeszcze na etapie badań – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

Oczyszczony teren pozwoli przeprowadzić planowaną instalację systemów ochrony przeciwerozyjnej (ang. scour protection) oraz fundamentów w 2026 roku, a także kabli wewnętrznych i eksportowych w 2027 roku.

Baltica 2 coraz bliżej rozpoczęcia budowy  – trwa przesuwanie głazów na obszarze przyszłej farmy wiatrowej

fot. Organizator

Kontrakt z UTROV został podpisany w 2025 roku. Zastosowany sprzęt był wykorzystywany w podobnych operacjach oczyszczania dna morskiego przy realizacji projektów offshore w Europie.

Zachęcamy do obejrzenia wideo, w którym koledzy i koleżanki z projektu Baltica 2 na pokładzie statku Olympic Electra opowiadają o pracach związanych z relokacją głazów. Baltica 2 - trwa przesuwanie głazów na obszarze przyszłej farmy wiatrowej Baltica 2, realizowana wspólnie przez PGE i Ørsted, to największa morska farma wiatrowa budowana na polskich wodach Bałtyku. Po uruchomieniu – planowanym na 2027 rok – osiągnie moc do 1,5 GW, co pozwoli zasilić w zieloną energię ok. 2,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce.

Beata Głuszcz
Communications Manager
Ørsted Offshore Poland


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■