POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.04.2007, 01:10:47] • Świnoujście

Morscy Kłusownicy idą NA ŻYLETKI

Morscy Kłusownicy idą NA ŻYLETKI

fot. Sławomir Ryfczyński

Pięć statków kłusowniczych, łowiących nielegalnie karmazyna na Atlantyku Północnym zostanie do końca kwietnia zezłomowanych w Kaliningradzie.

Jednostki te od blisko dwóch lat były solą w oku międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace. Ekolodzy śledzili i dokumentowali poczynania kłusowników oraz podejmowali akcje bezpośrednie przeciwko nim w europejskich oraz rosyjskich portach rybackich. Jeden z nich – Carmen, w lutym 2006 r. zawinął do Świnoujścia. Mimo akcji polskiego Greenpeace i powiadomienia władz, został on wyremontowany i bezpiecznie opuścił Polskę.

Trawlery dalekomorskie Juanita, Eva, Izabella, Rosita i Carmen stały zacumowane w Rosyjskim porcie Svetlyj, po tym jak kapitanat portu podjął decyzje o ich zatrzymaniu w październiku 2006 r. Stało się to w wyniku interwencji Greenpeace. Jednostki, o których mowa znajdują się na tzw. “czarnej liście”, jak potocznie określa się regulację Komisji Europejskiej (EC) 51/2006 zawierającą spis jednostek prowadzących połowy na obszarze Północnego Atlantyku bez zezwoleń i koniecznych licencji połowowych.
'Niezmiernie cieszy nas fakt, że aż pięć jednostek kłusowniczych raz na zawsze zniknie z łowisk na Atlantyku. Decyzja o zezłomowaniu całej floty, o którą zabiegaliśmy już od września 2005 r., to dobry krok w kierunku ochrony światowych łowisk borykających się z problemem nadmiernego przełowienia' mówi Katarzyna Guzek, Koordynatorka Kampanii Morskiej Greenpeace Polska.

Kraje członkowskie Unii na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej (EC) 51/2006 zobligowane są do przeciwdziałania kłusownictwu morskiemu. Prawo unijne mówi jasno, że jednostkom z 'czarnej listy' nie można udzielać w europejskich portach żadnych świadczeń, w tym zaopatrywać ich w żywność i paliwo. Jednostki te na przestrzeni 2005 i 2006 roku zostały zaopatrzone w Niemczech, Polsce i Łotwie. Jedynie Rosja postanowiła skutecznie zablokować kłusowników w porcie.

'Walka z kłusownictwem morskim jest bardzo skomplikowana. Armatorzy uciekają się do takich podstępów jak zmiany bander i nazw statków, bezkarnie pustosząc łowiska, stosując przy tym niezwykle destrukcyjną metodę połowową – trałowanie denne. Niszczy ona całe ekosystemy oceaniczne i z pewnością powinna zostać zabroniona. Skuteczna walka z kłusownikami nie będzie możliwa bez silnego i jednolitego prawa morskiego. Niestety obecne mechanizmy monitoringu połowów nie są skuteczne. Jedynie globalne moratorium na połowy denne na wodach eksterytorialnych pozwoli na skuteczną ochronę morskich głębin', dodaje Guzek.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do końca miesiąca ma zakończyć się budowa promenady wzdłuż ulicy uzdrowiskowej ■ Od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego radnego Cezarego Zdzieszyńskiego rozpoczęły się obrady IX sesji Rady Miasta ■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■