POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Piątek [20.04.2007, 01:10:47] • Świnoujście

Morscy Kłusownicy idą NA ŻYLETKI

Morscy Kłusownicy idą NA ŻYLETKI

fot. Sławomir Ryfczyński

Pięć statków kłusowniczych, łowiących nielegalnie karmazyna na Atlantyku Północnym zostanie do końca kwietnia zezłomowanych w Kaliningradzie.

Jednostki te od blisko dwóch lat były solą w oku międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace. Ekolodzy śledzili i dokumentowali poczynania kłusowników oraz podejmowali akcje bezpośrednie przeciwko nim w europejskich oraz rosyjskich portach rybackich. Jeden z nich – Carmen, w lutym 2006 r. zawinął do Świnoujścia. Mimo akcji polskiego Greenpeace i powiadomienia władz, został on wyremontowany i bezpiecznie opuścił Polskę.

Trawlery dalekomorskie Juanita, Eva, Izabella, Rosita i Carmen stały zacumowane w Rosyjskim porcie Svetlyj, po tym jak kapitanat portu podjął decyzje o ich zatrzymaniu w październiku 2006 r. Stało się to w wyniku interwencji Greenpeace. Jednostki, o których mowa znajdują się na tzw. “czarnej liście”, jak potocznie określa się regulację Komisji Europejskiej (EC) 51/2006 zawierającą spis jednostek prowadzących połowy na obszarze Północnego Atlantyku bez zezwoleń i koniecznych licencji połowowych.
'Niezmiernie cieszy nas fakt, że aż pięć jednostek kłusowniczych raz na zawsze zniknie z łowisk na Atlantyku. Decyzja o zezłomowaniu całej floty, o którą zabiegaliśmy już od września 2005 r., to dobry krok w kierunku ochrony światowych łowisk borykających się z problemem nadmiernego przełowienia' mówi Katarzyna Guzek, Koordynatorka Kampanii Morskiej Greenpeace Polska.

Kraje członkowskie Unii na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej (EC) 51/2006 zobligowane są do przeciwdziałania kłusownictwu morskiemu. Prawo unijne mówi jasno, że jednostkom z 'czarnej listy' nie można udzielać w europejskich portach żadnych świadczeń, w tym zaopatrywać ich w żywność i paliwo. Jednostki te na przestrzeni 2005 i 2006 roku zostały zaopatrzone w Niemczech, Polsce i Łotwie. Jedynie Rosja postanowiła skutecznie zablokować kłusowników w porcie.

'Walka z kłusownictwem morskim jest bardzo skomplikowana. Armatorzy uciekają się do takich podstępów jak zmiany bander i nazw statków, bezkarnie pustosząc łowiska, stosując przy tym niezwykle destrukcyjną metodę połowową – trałowanie denne. Niszczy ona całe ekosystemy oceaniczne i z pewnością powinna zostać zabroniona. Skuteczna walka z kłusownikami nie będzie możliwa bez silnego i jednolitego prawa morskiego. Niestety obecne mechanizmy monitoringu połowów nie są skuteczne. Jedynie globalne moratorium na połowy denne na wodach eksterytorialnych pozwoli na skuteczną ochronę morskich głębin', dodaje Guzek.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Dziś (poniedziałek) w całym woj. zachodniopomorskim możliwe gwałtowne burze z gradem i porywistym wiatrem do 90 km/h. Intensywne opady deszczu mogą powodować utrudnienia i zagrożenie życia. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz mienie ■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■