W okresie składania zeznań podatkowych zwiększa się aktywność oszustów, którzy próbują wyłudzić dane podatników. Apelujemy o szczególną ostrożność.
Już 32 raz składamy zeznania roczne PIT. Do 30 kwietnia można jeszcze rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za 2024 rok.
Urzędy skarbowe będą w najbliższych dniach czynne do godziny 15.00, z wyjątkiem najbliższego poniedziałku, gdy będą pracować do godziny 18.00.
Elektronicznie będzie można składać deklaracje roczne do północy 30 kwietnia. Potem system zostanie zablokowany, a niezatwierdzone deklaracje zostaną zaakceptowane jako ostateczne zeznania roczne. Co roku ok. 6 milionów deklaracji jest składanych bez udziału podatników, wyłącznie na podstawie informacji od płatników.
Najłatwiej rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Wszelkie informacje podatkowe, komunikaty bezpieczeństwa, wejście do e-US i linki do aplikacji mobilnej dostępne są na stronie podatki.gov.pl
W dniach 22-25 kwietnia i 28-30 kwietnia Infolinia KAS będzie udzielać informacji dotyczących rozliczenia PIT w wydłużonych godzinach pracy – od 8 do 18. Infolinia KAS będzie udzielać tych informacji również w sobotę 26 kwietnia w godz. od 8 do 13.
Wzmożona aktywność oszustów
Przestrzegamy przed oszustami, którzy za pomocą smsów, e-maili i fałszywych stron internetowych próbują wyłudzić dane podatników. Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą np. zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych, powiadomień z urzędu skarbowego, alertów z aplikacji. Wiadomości zachęcają do kliknięcia w niebezpieczne linki lub załączniki. Po kliknięciu w link, użytkownik jest przekierowywany do serwisu, który może wymagać podania poufnych danych. Jest to próba wyłudzenia informacji.
Do najczęstszych prób oszustwa dochodzi w związku z korzystaniem przez użytkowników z naszych najpopularniejszych serwisów: e-Urząd Skarbowy, Twój e-PIT, e-TOLL, e-Sprawozdania Finansowe. Dlatego apelujemy o wzmożoną ostrożność, zwłaszcza teraz, w ostatnich dniach składania deklaracji podatkowych – podkreśla Małgorzata Krok, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca Szefa KAS.
Działania oszustów są nakierowane na wyłudzenie poufnych danych. Bardzo często możemy być poproszeni o podanie numeru PESEL, numeru konta bankowego, hasła do poczty elektronicznej, numeru telefonu, numerów kont bankowych lub innych informacji. Działania te mogą mieć na celu również wyłudzenie pieniędzy.
Fałszywe strony, przygotowane przez oszustów, są często podobne do oryginalnych stron resortu finansów i trudno je odróżnić. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na opis linku w adresie strony internetowej. Adresy fałszywych stron zawierają np. przecinki zamiast kropek, drobne błędy, literówki czy dodatkowe znaki.
Co robić w przypadku próby oszustwa?
Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać nikomu poufnych informacji, zwłaszcza po otrzymaniu podejrzanych wiadomości e-mail czy SMS zawierających prośbę o udostępnienie danych.
Jeżeli otrzymana wiadomość e-mail lub SMS budzi Państwa wątpliwości, lub gdy ktoś zadzwonił i podał się za pracownika urzędu skarbowego żądając wrażliwych informacji, zachęcamy aby zadzwonić i wyjaśnić tę sytuację na infolinii KAS: 22 330 03 30.
Zachęcamy również do korzystania z platformy CERT, która służy do zgłaszania wszelkich incydentów w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Maciej Koniuszewski
rzecznik prasowy / koordynator
Wieloosobowe Stanowisko Komunikacji
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
No dzwonią, ze wschodnim akcentem, wywalić ich wszystkich za wschodnią granicę i nie będą dzwonić
Oszuści czyli złodzieje z PiSu.
Do mnie też dzwonili, konsultantka miała taki bardzo wschodni akcent. Jakby zza Buga
A jakby tak pod ministerstwo podszywała się akurat staruszka ? A to mogła być przecież wasza matka ! Albo gdyby tak pod ministerstwo podszywała się procesja ?
Szoszony i chachły to najwięksi oszuści
Ale gdzie tam, powiedzmy otwarcie: oszuści SĄ w Ministerstwie Finansów, nikt nie musi się podszywać.