POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • ¦roda [23.04.2025, 15:49:00] • Polska

Podatek Belki. Fiskus ¶ci±ga z Polaków grube miliardy z³otych. Wzrost wp³ywów rdr. jest dwucyfrowy

Podatek Belki. Fiskus ¶ci±ga z Polaków grube miliardy z³otych. Wzrost wp³ywów rdr. jest dwucyfrowy

fot. Organizator

W 2024 roku wp³ywy z tzw. podatku Belki zasili³y bud¿et pañstwa kwot± 10,6 mld z³. To o 16,4% wiêcej ni¿ w 2023 roku i a¿ o 83,6% wiêksza suma ni¿ w 2022 roku. Prognoza przedstawiona w nowelizacji ustawy bud¿etowej na ub.r. zak³ada³a wp³ywy w wysoko¶ci 9,2 mld z³. Te rzeczywiste by³y wiêc wy¿sze o 15,3% od przewidywanych. W minionym roku 7,4 mld z³ wp³ynê³o ze zrycza³towanego podatku dochodowego od przychodów z odsetek lub innych przychodów od ¶rodków pieniê¿nych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczêdzania, przechowywania lub inwestowania. Z kolei 3,2 mld z³ wyniós³ podatek dochodowy od dochodów z odp³atnego zbycia papierów warto¶ciowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikaj±cych z tych instrumentów, z odp³atnego zbycia udzia³ów (akcji) oraz z tytu³u objêcia udzia³ów (akcji) za wk³ad niepieniê¿ny w postaci innej ni¿ przedsiêbiorstwo lub jego zorganizowana czê¶æ.

Dwucyfrowy wzrost
Z danych udostêpnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, ¿e w ca³ym 2024 roku wp³ywy z tzw. podatku Belki wynios³y 10,559 mld z³.

To o 16,4% wiêcej ni¿ w 2023 roku, kiedy kwota ta przynios³a do bud¿etu wp³yw w wysoko¶ci 9,069 mld z³. Jeszcze bardziej, bo o 83,6%, wzros³y wp³ywy w porównaniu z rokiem 2022, kiedy by³o to 5,752 mld z³. Ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB przypomina, ¿e w³a¶nie w 2022 roku zaczê³a rosn±æ inflacja i rozpoczê³y siê podwy¿ki stóp procentowych. O ile banki od razu podnios³y oprocentowanie kredytów, to nie by³y sk³onne zwiêkszyæ atrakcyjno¶ci lokat poprzez podniesienie ich oprocentowania. W rezultacie Polacy trzymali wci±¿ du¿o pieniêdzy na rachunkach bie¿±cych.

– Pomimo podwy¿szania stóp procentowych, oci±ganie siê banków z podnoszeniem oprocentowania by³o g³ównym powodem, dla którego wp³ywy z tzw. podatku Belki by³y w 2022 roku ni¿sze ni¿ szacunki.

Ponadto obserwowano wtedy nik³e zainteresowanie obligacjami detalicznymi. I tak naprawdê sta³y siê one popularne dopiero rok pó¼niej. W omawianym 2022 roku stanowi³y one zaledwie 5% ca³ej emisji obligacji w Polsce, tak zreszt± by³o „od zawsze” – przypomina Marek Zuber.

W 2023 roku wp³ywy z ww. podatku by³y ju¿ wy¿sze, co stanowi³o pochodn± bardziej atrakcyjnego oprocentowania depozytów. Wiêksze by³y te¿ wp³ywy z tytu³u obligacji, co wynika³o z wy¿szych kuponów obligacji. Do¶æ szybko jednak pojawi³ siê czynnik, który zaburzy³ ten wzrost, tj. w po³owie 2022 roku zaczê³y spadaæ realne wynagrodzenia.

Marek Zuber wyja¶nia, ¿e w konsekwencji ludzie zaczêli korzystaæ ze ¶rodków zgromadzonych na rachunkach. Dane banków dowodz±, ¿e nast±pi³ wtedy silny odp³yw oszczêdno¶ci. Ta sytuacja trwa³a do trzeciego kwarta³u 2023 roku. Wtedy realne wynagrodzenia ponownie zaczê³y rosn±æ.

– Na wzrost wynagrodzeñ na³o¿y³a siê wzmo¿ona chêæ oszczêdzania. Poza tym oprocentowanie lokat by³o ju¿ wy¿sze, a zatem Polacy chêtniej trzymali pieni±dze na lokatach ni¿ na rachunkach oszczêdno¶ciowych, do tego dosz³o rekordowe zainteresowanie obligacjami detalicznymi. W 2024 roku sprzedano ich o nominale 82,6 mld z³. To wszystko przyczyni³o siê do rekordowych wp³ywów z tzw. podatku Belki – wyja¶nia ekspert z Akademii WSB.

Prof. El¿bieta M±czyñska, prezes honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zauwa¿a, ¿e banki od d³u¿szego czasu sygnalizuj±, i¿ maj± nadmiar depozytów, a w dodatku rosn± one szybciej ni¿ kredyty. Dotyczy to zarówno depozytów gospodarstw domowych, jak i przedsiêbiorstw sektora niefinansowego. Ze statystyk wynika, ¿e w latach 2020-2024 depozyty sektora niefinansowego ros³y ponad 8-krotnie bardziej ni¿ udzielane temu sektorowi kredyty. Stosunek udzielanych przez banki kredytów i po¿yczek do depozytów nie przekracza obecnie 70%. To obrazuje skalê nadp³ynno¶ci w bankach.

W dodatku relatywnie s³abe jest przy tym zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Do ich zaci±gania nie zachêca wysoka stopa oprocentowania. Zmniejsza to zdolno¶æ kredytow± wielu gospodarstw, a tym samym ich mo¿liwo¶ci zakupu mieszkania.

– Obecnie w gospodarce motywacje do inwestowania s± nader s³abe, zarówno w przedsiêbiorstwach, jak i w gospodarstwach domowych, i to mimo wzrostu p³ac. W sytuacji s³abych bod¼ców do inwestowania nadwy¿ki pieniê¿ne kierowane s± na konta bankowe. Zatem choæ siê bogacimy, o czym ¶wiadcz± rosn±ce zasoby pieniê¿ne gromadzone w bankach, to niestety nie przek³ada siê to na inwestycje. Statystyki upowa¿niaj± do formu³owanych przez analityków ocen, ¿e zarówno przedsiêbiorstwa, jak i banki wrêcz „¶pi± na pieni±dzach”, ale zarazem owa senno¶æ pozostaje w ¶cis³ym zwi±zku z senno¶ci± inwestowania – dodaje prof. M±czyñska.

Wp³ywy wy¿sze ni¿ prognozowano
Ministerstwo Finansów nie zak³ada³o a¿ tak wysokich wp³ywów z ww. podatku. W prognozie przedstawionej w nowelizacji ustawy bud¿etowej na 2024 rok za³o¿y³o, ¿e bud¿et zyska na tej daninie 9,160 mld z³. Rzeczywisty wp³yw by³ o 15,3% wy¿szy od prognozowanego. Micha³ Grzybowski, doradca podatkowy zwi±zany z CRIDO, zwraca uwagê na to, ¿e ostro¿no¶æ Ministerstwa mog³a wynikaæ z faktu, i¿ analitycy za³o¿yli, ¿e stopy procentowe spadn± do poziomu 5,25%, a tymczasem przez ca³y zesz³y rok utrzymywa³y siê na poziomie 5,75%.

To w³a¶nie wysoko¶æ stóp procentowych warunkuje oprocentowanie depozytów, co z kolei przek³ada siê na podatek od zysków kapita³owych. Do tego prof. El¿bieta M±czyñska uwa¿a, ¿e s³usznie rz±d zachowa³ pow¶ci±gliwo¶æ przy szacowaniu wp³ywów z tego podatku.

– Je¿eli wp³ywy s± przeszacowywane, mo¿e prowadziæ to do wiêkszego deficytu, ni¿ planowano. Dlatego te¿ Ministerstwo Finansów i rz±d musz± zachowywaæ nale¿yt± ostro¿no¶æ i to jest godne pochwa³y.

Zreszt± ró¿nica miêdzy prognozami a rzeczywistymi wp³ywami nie jest a¿ tak bardzo znacz±ca. Co innego, gdyby rozbie¿no¶æ wynios³a 20 czy 30% lub nawet wiêcej procent, a tak przecie¿ nie by³o – komentuje prof. M±czyñska.

Struktura wp³ywów z omawianego podatku w 2024 r. wygl±da³a nastêpuj±co. 7,368 mld z³ wyniós³ zrycza³towany podatek dochodowy od przychodów z odsetek lub innych przychodów od ¶rodków pieniê¿nych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczêdzania, przechowywania lub inwestowania, a 3,191 mld z³ wyniós³ podatek dochodowy od dochodów z odp³atnego zbycia papierów warto¶ciowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Prognozy w nowelizacji ustawy bud¿etowej na 2024 rok z ww. tytu³ów wynios³y odpowiednio 6,002 mld z³ i 3,158 mld z³.

MondayNews Polska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostêpnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodaj±c komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykê prywatno¶ci.

Zauwa¿y³e¶ b³±d lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czym¶ o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wy¶lij mms na numer 602 657 344
■ Informujemy, ¿e w zwi±zku z og³oszeniem 26 kwietnia 2025 roku dniem ¿a³oby narodowej w Polsce po ¶mierci papie¿a Franciszka, zaplanowana na ten dzieñ Ekologiczna Gra Miejska zostaje odwo³ana. Serdecznie dziêkujemy za zrozumienie i zapraszamy do udzia³u w innych naszych wydarzeniach w przysz³o¶ci. Z powa¿aniem, Organizatorzy ■