iswinoujscie.pl • Poniedziałek [14.04.2025, 15:20:57] • Świnoujście
To jeden z symboli Wielkanocy. Palmy już poświęcone

sanktuarium Chrystusa Króla(fot. iswinoujscie.pl
)
Tradycja święcenia palm wielkanocnych sięga w Polsce ma już tysiącletnią historię. W Jerozolimie, pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy obchodzono już czterysta lat wcześniej. Uroczystości związane z obyczajem święcenia gałązek rozpowszechniły się u nas początkowo jako zwyczaj ludowy. Z czasem nabrały pełnego, ewangelicznego wymiaru. Nabożeństwom podczas których kapłan święci palmy towarzyszy też ewangelia, w części opowiadającej o pojmaniu, sądzie i śmierci Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień, w którym wierni włączają się głośno w odczytanie fragmentu ewangelii.
W ostatnią niedzielę palmy do świątyń nieśli tłumnie także mieszkańcy Świnoujścia. Dla tych, którym nie chciało się wykonać własnej, pod świątyniami czekali sprzedający. W sanktuarium Chrystusa Króla barwny symbol Wielkanocy poświęcił kustosz, a zarazem proboszcz parafii ks. Bogusław Gurgul. Zrobiliśmy również w kościele Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza przy ul. Piastowskiej.
Choć przypomina smutną historię, palma staje się wkrótce symbolem świątecznej radości.

Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza(fot. Edmund Papski
)

Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza(fot. Edmund Papski
)

Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza(fot. Edmund Papski
)

fot. Edmund Papski

fot. Edmund Papski
źródło: www.iswinoujscie.pl
10:13- głupiec nie wbil się w temat i usiłuje dowcipkować
Palmy też obrzezają?
XXI WIEK, MAKABRA !! • 19:53:32] ----- ten z tym nickiem to czciciel komputerów, wszak to XXI wiek - wykonuje przy nim czynności płciowe, wg ideologii wklejek z ekranu na Fb pojmuje to, co dzieje się w ciszy, z dala od ekranów i nie jest redagowane przez Zuckerberga, który przyznał się do cenzury na Fb
, 20:22• 89.151.28.** -wszyscy? O, jaki ty chodzący GUS, kto ci nabił guz? Co ci po wstrząsie mówi mózg?! Prowadziles badania metodą CATI na tysiacach respondentów po wypaleniu skrętów?
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
Wszyscy widzę pobożni a później po kościółku na swego bliźniego plują
PALMY W NATARCIU :):):):)
Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin
[Ciąg dalszy:] Jednak z czasem nastąpiło przesunięcie znaczeń, od funkcji symbolicznej i magicznej ku funkcji estetycznej. Dziś to właśnie wygląd palmy ma często największe znaczenie. Kupujemy taką, która nam się po prostu podoba. Szczególnie widoczne zaczyna to być w drugiej połowie XX wieku. To wtedy zaczęła dominować wizualna i estetyczna strona palmy. To przesunięcie w stronę estetyzacji widać w ogóle w podejściu do tzw. kultury tradycyjnej, zwłaszcza tej wiejskiej. W XIX wieku, wraz z odkryciem „kultury ludowej”, zaczęto ją dokumentować i popularyzować.Na Kurpiach, jednym z najbardziej znanych badaczy regionu był Adam Chętnik. W 1932 roku, w czasopiśmie „Ziemia”, opisywał, jak mieszkańcy Kurpi chodzili do kościoła w Niedz.Palmową z różnej wielkości palmami, a czasem niosąc tylko gałązkę porzeczki, czy wierzby z młodymi listkami. Natomiast w 1948 roku, w jednej ze swoich monografii, Chętnik pisał, że palma powinna być wysoka. Pojawia się tu moment kreacji – im wyższa palma, tym modlitwa do Boga bliższa.
●Jak wyglądały pierwsze palmy w Polsce? ■ Były bardzo skromne, podobnie jak wspomniana przez panią gałązka palmy w Jerozolimie. Już w połowie, czy pod koniec Wielkiego Postu zrywano gałązki na przykład czarnej porzeczki, wierzby, czasem malin. Wkładano je do wody i ustawiano przy piecu. Dzięki ciepłu rozwijały się listki. Gałązka z młodymi pąkami stawała się symbolem życia. Najczęściej spotykana w palmach wierzba była uznawana za roślinę „miłującą życie”. Potrafi rosnąć w każdych warunkach, jest odporna i ma minimalne wymagania. Przypisywano jej więc moc symboliczną (..) W niektórych miejscowościach używano jej również do święcenia pól; robiono z niej bowiem kropidła. Palma jest zatem symbolem sił witalnych, życia, jak również symbolem religijnym -męczeństwa i triumfu Chrystusa – stąd procesja, która wyraża treści religijne.●Kiedy zaczęto patrzeć na palmę wielkanocną jak na dzieło sztuki ludowej?■Od samego początku uważano, że palma powinna być ładna. Rośliny, które ją tworzyły, również musiały być estetyczna
16:02- bzdurzysz. Cytaty z wywiadu z etnolożką, dr K.Waszczyńską: ●Skąd wzięła się w Polsce tradycja bogato zdobionej palmy wielkanocnej? W Jerozolimie wystarczy symboliczna gałązka palmowa – dlaczego nasze palmy wielkanocne stały się nieomal dziełami sztuki? ■Zacznę od tego, że zwyczaje, praktyki kulturowe, z którymi spotykamy się w Polsce, mają swoje odpowiedniki również poza naszym krajem. Niedziela Palmowa i święcenie palmy to zwyczaj, który wprowadzono stosunkowo dawno — jego początki sięgają V wieku. Samo święcenie gałązek pojawiło się nieco później, około XI wieku. Nie chodzi jednak tylko o święcenie, towarzyszy mu również uroczysty pochód z udziałem księdza, który idzie wśród wiernych. Ten zwyczaj procesyjny pojawił się już w IV wieku, czyli sięgamy do głębokiego średniowiecza, a nawet starożytności. Wszystko to ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej. W zależności od regionu, wykorzystywano różne rośliny, którymi symbolicznie witano Chrystusa, na pamiątkę jego wjazdu do Jerozolimy. [C.dal.wyżej
[14.04.2025, 16:02:43] • [IP: 185.161.95.**] KRZYŻ też był pogańskim wymysłem do torturowania i zabijania niewygodnych dla władzy. Ale zmienił swoją symbolikę po śmierci Pana Jezusa. Teraz jest przez neopogan niszczony i usuwany z miejsc publicznych. Bo przypomina neopoganom ich klęskę i zwycięstwo Pana Jezusa.
To się po prostu w głowie nie mieści! ⸻A jakby akurat tamtędy przechodziła procesja?! 🤓
A gdyby tutaj procesja przechodziła? A to mogła być może wasza matka!
Akurat symbol pogaństwa bo wcale tak palmy nie wyglądają tylko było adoptowane do chrześcijaństw