Konkurs jest otwarty dla organizacji pozarządowych, samorządów oraz publicznych placówek ochrony zdrowia. Spośród zgłoszeń w 15. edycji konkursu kapituła złożona z ekspertów wybierze najbardziej obiecujące. Każdy laureat otrzyma na realizację projektu do 30 tysięcy złotych. Od 2011 roku, tj. początku istnienia konkursu, firma Gilead Sciences Poland przekazała laureatom środki na realizację ponad 150 projektów.
W tym roku przyjmowane są zgłoszenia w następujące obszarach:
1. Promocja testowania (w tym samotestowania) w kierunku HIV oraz innych STI poprzez działania w przestrzeni miejskiej i mediach społecznościowych, na imprezach masowych takich jak festiwale, juwenalia, giełdy.
2. Działania edukacyjne i promocja testowania w kierunku HIV oraz innych STI w celu ograniczenia późnej wykrywalności zakażenia HIV w populacji osób 55+, w szczególności poprzez projekty realizowane na uniwersytetach trzeciego wieku, w klubach seniora, sanatoriach itp.
3. Ograniczenie liczby nowych zakażeń HIV w Polsce poprzez edukację na temat profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) w kluczowych populacjach, np. wśród osób angażujących się w chemsex.
4. Podnoszenie wśród osób żyjących z HIV poziomu wiedzy na temat możliwości długiego życia w zdrowiu z wirusem, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych metod terapii HIV oraz profilaktyki chorób towarzyszących.
5. Ograniczanie stygmatyzacji osób żyjących z HIV poprzez promowanie pozytywnych przykładów osób, które dzięki leczeniu i otrzymanemu wsparciu żyją z wirusem normalnie i pomagają innym osobom seropozytywnym.
Biuro Organizacyjne konkursu przyjmuje zgłoszenia do 30 czerwca 2025 r.. Szczegółowy regulamin konkursu, jak również formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie pozytywnieotwarci.pl.
„Każdej aktywnej seksualnie dorosłej osobie zaleca się wykonanie testu na HIV co najmniej raz w życiu. W Polsce przetestowało się około 10% dorosłych, co oznacza, że niemal 90% z nas ma ten test jeszcze przed sobą. Zachęcam do badania się. Każdy wynik testu jest dobry. Negatywny oznacza, że nie mamy wirusa i możemy się przed zakażeniem ustrzec poprzez stosowanie skutecznej profilaktyki, np. PrEP. Pozytywny – że już wiadomo, że trzeba się leczyć, żeby żyć długo i w dobrym zdrowiu. Żeby pokonać epidemię HIV potrzebna jest przede wszystkim wiedza. Od 2011 roku, dzięki laureatom naszego konkursu, wiele osób taką wiedzę nabyło. Jeszcze więcej na nią czeka, dlatego bardzo się cieszę, że kolejne organizacje i instytucje będą miały okazję ją przekazywać.” – powiedział Sławomir Roś z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Mariola Sarnowska