POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [02.04.2025, 22:26:39] • Świnoujście

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

fot. Pixabay

Dnia 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat spektrum autyzmu.

Na przestrzeni ostatnich lat spektrum diagnozowane jest coraz częściej. Rodzice i kadra pedagogiczna są bardziej świadomi i szybciej zauważają sygnały. Dane z badań naukowych w krajach Europy i Azji wskazują, że u ok. 1% populacji stawiana jest taka diagnoza.

Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

Autyzm jest wrodzony. Osoby autystyczne mają problem z postrzeganiem świata, nawiązaniem relacji, z komunikacją, prawidłowym rozumieniem relacji społecznych.

Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.

Jako społeczeństwo, musimy zrozumieć, że takie postrzeganie świata nie jest ani lepsze, ani gorsze - jest po prostu inne.

Znane osoby z autyzmem lub zespołem Aspergera to m.in.: Wolfgang Amadeusz Mozart, Albert Einstein, Alfred Hitchcock, Isaac Newton, Lionel Messi.

Pamiętajmy, że wedle koncepcji neuroróżnorodności funkcjonowanie umysłu m.in. w spektrum autyzmu to nie tylko trudności, ale także wiele pozytywnych aspektów budujących mocne strony danego człowieka.

Miasto Świnoujście wspiera osoby w spektrum autyzmu.

W 2024 r. Gmina Miasto Świnoujście przyznała dotację na realizację dwóch zadań publicznych, polegających na przeprowadzeniu szkoleń dla rodziców i kadry pedagogicznej pt. „Odkrywanie autyzmu”. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięć była Fundacja Wiatr w Żagle działająca w Świnoujściu.

Fundacja wyszła naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom kadry pedagogicznej i rodziców z naszego miasta, którzy zgłaszają potrzebę szkolenia w zakresie skutecznego wspierania dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi.

W 2025 r. Gmina Miasto Świnoujście udzieliła dotacji Fundacji Wiatr w Żagle w Świnoujściu na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego, polegającego na przeprowadzeniu działań edukacyjnych dotyczących zaburzeń neurorozwojowych w formie projektu pod nazwą „Odkrywanie autyzmu”.

W ramach projektu prowadzona jest grupa wsparcia i warsztaty dla grupy rodziców Ponadto, w IV kwartale bieżącego roku odbędzie się konferencja z zakresu występujących zaburzeń neurorozwojowych wśród dzieci i młodzieży, na którą zaproszeni zostaną nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy.

swinoujscie.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Środa [09.04.2025, 11:54:09] • [IP: 37.31.150.***]

"Jako społeczeństwo, musimy zrozumieć, że takie postrzeganie świata nie jest ani lepsze, ani gorsze - jest po prostu inne". ••• A jaka jest definicja autyzmu? Cytuję:" Autyzm, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD), to zaburzenie neurorozwojowe charakteryzujące się trudnościami w komunikacji i interakcjach społecznych, oraz ograniczonymi, powtarzalnymi wzorcami zachowań". Przecież napisano wyraźnie: ZABURZENIE. Postrzeganie świata jest gorsze, ale nie znaczy to, że będziemy te osoby GORZEJ traktować, będziemy je traktować tak, jak niewidomych, kalekich (oj, niemodne słowo), chorych. Ci wymienieni sa ludźmi, mają dysfunkcje, ale nie przestają być przez to ludźmi, naszymi bliźnimi, więc nie potrzeba nam zaklęć politycznie poprawnych typu:" ich postrzeganie świata jest po prostu inne".

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Zabierzmy dowód lub paszport. Od poniedziałku 7 lipca na granicy z Niemcami będą obowiązywały czasowe kontrole. W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze Straży Granicznej wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerię Wojskową będą prowadzić kontrole na 19 przejściach granicznych. Zmiany w zasadach ruchu granicznego przybliżyli podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski wraz z zastępcą komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej kmdr SG Wojciechem Heninborchem. - Kontrole będą miały charakter selektywny - funkcjonariusz Straży Granicznej zdecyduje jaki samochód, czy osobę należy poddać kontroli. Pamiętajmy, że celem jest niedopuszczenie do przypadków nielegalnego przekraczania naszej zachodniej granicy w stronę Polski. Dlatego kontrole mają być prowadzone tak, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na przekraczanie granicy przez naszych mieszkańców, z których wielu pracuje po stronie niemieckiej oraz turystów odwiedzających nasz region – mówi wojewoda Adam Rudawski. Czasowe kontrole graniczne zostały wprowadzone na 30 dni, z możliwością ich przedłużenia ■