iswinoujscie.pl • ¦roda [26.03.2025, 08:30:32] • ¦winouj¶cie
¦wiêto Komunikacji Autobusowej

Kadr z filmu TVP Miasta - ¦winouj¶cie 75 ¦winouj¶cie, ul. Micha³a Roli ¯ymierskiego(fot. Archiwum
)
Inauguracja powojennej komunikacji w ¦winouj¶ciu nast±pi³a 1 maja 1957 r. Na trasy wyjecha³y wówczas trzy autobusy marki Star N52. Kolejne autobusy dostarczano od 1960 roku. By³y to ju¿ pojazdy marki SAN - najpierw w wersji H01B, nastêpnie H25B, H27B oraz H100B, które dominowa³y w komunikacji miejskiej w ¦winouj¶ciu przez kolejne dwie dekady.
Pierwsze dwa Jelcze "ogórki" dotar³y do ¦winouj¶cia w po³owie lat 70. By³a to wersja miejska autobusu oznaczona symbolem 272 Mex.
Pojazdy otrzyma³y numery taborowe 1 i 17. Kierowano je do obs³ugi linii nr 6.
W archiwach TVP zachowa³ siê dokumentalny film "Miasta - ¦winouj¶cie 75", gdzie na ówczesnej ulicy Micha³a Roli ¯ymierskiego w trakcie wywiadu z Jerzym Filipowiczem, ówczesnym Naczelnikiem Miasta ¦winouj¶cie dostrzec mo¿emy przeje¿d¿aj±cego Jelcza.

Pocztówka KAW fot. J. Makarewicz ¦winouj¶cie, ul. Armii Czerwonej(fot. Archiwum
)
Wzmo¿one przewozy w okresie letnim na linii nr 6 ³±cz±cej przej¶cie graniczne z przepraw± promow± spowodowa³y podjêcie decyzji o przekazaniu ze Szczecina przyczepek Jelcz PO-1.
Takie zestawy w pó¼niejszych latach kursowa³y tak¿e na linii 8 do Miêdzyzdrojów.
Zdjêcie z widoczn± przyczep± na przystanku przy ul. Armii Czerwonej uwiecznione zosta³o na pocztówce Krajowej Agencji Wydawniczej.

Andrzej Ryfczyñski ¦winouj¶cie, dworzec PKS(fot. Andrzej Ryfczyñski / archiwum
)
Wraz z przyczepami ¦winouj¶cie otrzyma³o tak¿e jedynego Jelcza 043. By³a to miêdzymiastowa wersja autobusu eksploatowana g³ównie w przedsiêbiorstwach PKS z wiêksz± ilo¶ci± miejsc siedz±cych i rêcznie otwieranymi drzwiami. Autobus obs³ugiwa³ linie 5 i 7 po prawej stronie miasta.
Jednocze¶nie by³ najd³u¿ej eksploatowanym w ¦winouj¶ciu "ogórkiem", bowiem po przebudowaniu s³u¿y³ jeszcze jako pogotowie techniczne.

Andrzej Ryfczyñski Miêdzyzdroje, dworzec PKS(fot. Andrzej Ryfczyñski / archiwum
)
Oprócz komunikacji miejskiej Jelcze odgrywa³y wa¿n± rolê tak¿e w przewozach miêdzymiastowych.
W okresie letnim na ¶winoujskim dworcu mieli¶my dos³ownie wysyp "ogórków" - tak¿e w zestawach z przyczepkami a nawet w komfortowej wersji 014 Lux, kierowanej do obs³ugi kursów z Gdañska - co udokumentowa³ p. Andrzej Ryczyñski.
Po 50 latach znów nadarzy siê okazja do przeja¿d¿ki "ogórkami" po ¦winouj¶ciu.
Z pewno¶ci± bêdzie to niesamowita podró¿ do przesz³o¶ci z której warto skorzystaæ.
iswinoujscie.pl/artykuly/84906/
Janusz Matuszewski
Mafia
Zapomniano o jednym, swojego czasu popularnym typie autobusów - Autosan H9. By³o tego sporo na prze³omie lat siedemdziesi±tych i osiemdziesi±tych.
Pamiêtam jak w poczatku lat 70-tych XX wieku uruchomiono autobus na" Osiedle Le¶ne" / dawniej Chorzelin ko³o latarni morskiej. To by³ autobus linii 5. Rusza³ spod promu, jecha³ przez Warszów a potem na wiadukt nad torami. Wiadukt nadal stoi ale nie ma juz tej linii ani osiedla
Komusze miasto to i wspomnienia komusze jak to by³o fajnie. Macie krótk± pamiêæ obywatele albo...
Ten pañ na zdjêciu to naczelnik miasta?
A teraz taki klimat w komunikacji ze pracowaæ siê nie chce... Pocz±wszy od klimatu w zak³adzie poprzez trasy i opryskliwych pasa¿erów
Czytam komentarze i nie wierzê. Kiedy¶ powsta³ film" 300 mil do nieba" Wszystkie pisowskie sci××a, niech wiedz±, ¿e o dawnym WPKM-ie te¿ powinien powstaæ film. Pontonem do Bornholmu.! Chwa³a bohaterom!
San-em, je¼dzi³ mój ojciec do poczatku 1968 roku... Potem przeniós³ siê do PPD i UR " Odra"... I zacz±³ rybki ³apaæ :). Gdy przyp³yn±³ po pó³ roku, wo³a³em na niego Panie Lutku :)
Lata 80-te... Ogórkiem z przyczep± je¼dzi³, zawsze u¶miechniêty w±sacz Krzysiu Kraszkiewicz (¶p) na zmianê z W³odkiem Matusiewiczem. Nr boczny by³ chyba 929?
Ogórek!!
Pamiêtam Jelcza z przyczep± na trasie ¦-¶cie - M-je. Na tej trasie zawsze by³ t³ok, ciê¿ko by³o nie raz wsi±¶æ. Zreszt± nie by³o wyj¶cia, poci±gi kursowa³y rzadko a taxi by³a droga bo trzeba by³o zap³aciæ za kurs powrotny. Mimo wszystko wspominam z nostalgi± te czasy. By³y Filutki, parowiec ¦winouj¶cie, Wolin i Uznam. Zapach spalin pamiêtam do dzi¶...
Co tu ¶wiêtowaæ? We¼cie sie do roboty ¿eby komunikacja by³a jak kiedy¶ a nie obwo¼na.
Do:150 Jeden widzi szaro¶æ, a drugi przyjaznych ludzi. Ró¿nie ludziom w duszy gra
21- pisowski pomiot o inklinacjach z³odziejskich daje upust frustracji.To ju¿ koniec, okradanie kraju siê nie wróci.Teraz bêdzie zap³ata za masowy rabunek kraju.
13:22- bez trzepania cia³a podpowiem: masa¯
Typowa nostalgia, têsknota za m³odo¶ci± nie za komuna która w³a¶ciwie trwa dalej tylko nazwê zmienili na lewaki i granic± otwarta. Kapitalizm bêdzie gdy Polska bêdzie sama siê rz±dziæ i wyst±pi z unii a nastêpnie zlikwiduje ZUS w tej formie co trwa od Bieruta. Zarobi³e¶ czy nie to plac albo pod most.
Pamiêtam taki autobus, na dachu p³otek a do p³otku z ty³u drabinka na gapê jecha³o siê na dachu, krótki by³ to przejazd, wtedy by³a Milicja Obywatelska, najpierw trzepanie cia³a, potem dowód osobisty, nieby³o s³owa proszê, odmowa ponowne trzepanie i masarz cia³a i kolegium.
Têsknota za m³odo¶ci±... Dok³adnie!
11:57 • [IP: 149.156.152.***] ró¿na by³a mlodo¶æ. Gdy wrócilem do ¦cia po 10 latach, a w tym okresie dzia³a³em w antykomunistycznym zwiazku studenckim, by³em blisko historii, zdziwi³em siê, jak magistrzy dobrze wspominaj± PRL. Po prostu w ich ¿yciu dominowa³a mimikra, przymykanie oczu na pod³o¶c systemu, na niszczenie ludzi, dominacjê k³amstwa zw³aszcza w pewnych sferach, jak w kwestii historii, w sprawach ¶wiatopogl±du. Niestety wra¿liwo¶æ i wyczulenie na sprawy sumienia przyspieszaj± dojrzewanie i zrzucaj± ró¿owe okulary, czlowiek jest na prostej drodze do zgorzknienia i wypalenia siê ¿yciowego, wiêc za odrzucenie ró¿owych okularów mo¿na zap³aciæ (podobnie jest na co dzien w zak³adach pracy, to g³ownie z³e kierowanie tymi zak³adami powoduje wypalenie zawodowe).
Ad Go¶æ • ¦roda [26.03.2025, 10:38:41] • [IP: 37.31.150.*]. A mnie ten wpis nie zdziwi³. Oczywi¶cie nie podzielam obiektywnie zawartej w nim tre¶ci, lecz zacytujê barda:" to nie têsknota jest za komun±, to jest têsknota za M£ODOSCI¡".
05 Maja 1945r Wojsko Rosyjskie zdoby³o Niemieckie Swinemiunde
07 Pa¿dziernika 1945r Wojsko Rosyjskie Miasto przekaza³o Administracji Polskiejna a 03 Sierpnia 1945 r Rz±d Komunistycznej Polski w Poczdamie odebra³ Dokument ¿e Polska jest w Noawych Granicach a ¦winouj¶cie nale¿y do Polski
, 09:36• 83.20.216.***-- "Zaraz za Mazowieck± by³y zasieki z drutu kolczastego i pogranicznicy chodzili, teraz tam idzie siê na dzia³ki"●● Tak pilnie strze¿ono, by¶my nie uciekli z kraju-raju do drugiego raju Cioci Stasi {pronounced: ˈʃtaːziː}...Dodam, ¿e oczywi¶cie te¿ jedyna morena w granicach miasta, tzw.Worek na przed³u¿eniu ul.Rycerskiej, za strzelnic±, te¿ by³ odciêty, choæ byl terenem polskim po ma³ej korekcie granic ok.r.1950 (dano nam Worek, bo tam by³y pompy, ujêcia wodne, w zamian oddali¶my trochê terenu przy morzu, szkoda, mielibysmy d³u¿sz± pla¿ê, a teraz tam ³a¿± obrzydliwe nagusy, ekshibicjoni¶ci-natury¶ci). W koñcu lat 70.mo¿na bylo zdobyc przepustkê do Worka, moja klasa z podstawówki zdoby³a i byli¶my tam na grzybach. Przepustkê te¿ trzeba bylo mieæ a¿ do pocz±tku 3 RP na dzia³ki za Mazowieck±, mia³o tam te dzia³ki wielu wopistów. Do dzis niektórzy z nich je tam uprawiaj±.
Ile kwiatów i takie przyjemne to miasto kolorowe i ludzie dla siebie milu
Teraz czasy ciê¿kie skur***a Tuska bida nêdza bezrobocie precz z Tuskiem i ca³± platforma