POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [23.03.2025, 09:25:37] • Polska

Bezpieczna podróż z POLREGIO

Bezpieczna podróż z POLREGIO

fot. Organizator

Pociąg uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Nad tym, by podróż koleją przebiegła spokojnie, czuwa zespół pracowników – od rewidentów badających sprawność taboru, po maszynistów i drużyny konduktorskie na pokładzie pociągu. Jednak wpływ na bezpieczeństwo mają też pasażerowie.

Regularne przeglądy taboru

Zanim pociąg wyruszy w podróż, musi zostać sprawdzony pod kątem stanu technicznego. Czuwają nad tym rewidenci taboru – pracownicy, którzy każdego dnia weryfikują czy pociąg jest sprawny. W POLREGIO pracuje ponad 200 takich osób. Podczas codziennych oględzin rewidenci sprawdzają m.in. układ hamulcowy, drzwi pojazdu czy system radiołączności. W nowoczesnych i zmodernizowanych pociągach wykrywanie ewentualnych usterek jest jeszcze łatwiejsze – dzięki rozbudowanym systemom autodiagnostyki.

Każdy z pojazdów POLREGIO jest poddawany regularnym przeglądom i naprawom, które przeprowadzane są w ponad 30 wyspecjalizowanych punktach utrzymania taboru na terenie całego kraju. Cyklicznie, co kilka lat odbywają się również tzw. naprawy z poziomu utrzymania P4, które obejmują m.in. wymianę lub gruntowną naprawę zespołów, podzespołów i części w pojazdach. Natomiast co 12-30 lat lub po przejechaniu konkretnej liczby kilometrów przeprowadzana jest tzw. naprawa główna z poziomu utrzymania P5, polegająca na całkowitym zdemontowaniu wszystkich przestarzałych elementów pojazdu i wymianie na nowe. Przy tej okazji wykonywana jest najczęściej gruntowna modernizacja składu, a zastosowane w nim rozwiązania techniczne i technologiczne są dodatkowo ulepszane. Takiej dogłębnej naprawie z modernizacją zostanie poddanych siedem elektrycznych zespołów trakcyjnych należących do POLREGIO. Na początku tego roku przewoźnik podpisał umowę z PESA Mińsk Mazowiecki. Zmodernizowane 4-członowe pojazdy będą gotowe w II połowie 2026 r.

Bezpieczeństwo w pociągu

Nad bezpieczeństwem pasażerów w trakcie podróży zawsze czuwa załoga pociągu. Pracownicy drużyn konduktorskich odpowiadają m.in. za usługę asysty dla osób o ograniczonej mobilności podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. W razie potrzeby udzielają pasażerom pierwszej pomocy, z której regularnie się szkolą, lub wzywają odpowiednie służby.

W zapewnieniu bezpieczeństwa równie ważną rolę odgrywa wyposażenie pociągu. Standardowo na pokładzie każdego pojazdu – na wypadek sytuacji awaryjnych – znajdują się m.in. hamulec bezpieczeństwa, młotek bezpieczeństwa i gaśnica. Część nowszych składów ma również zainstalowane czujniki dymu na wypadek pożaru. Każdy pociąg wyposażony jest w apteczkę pierwszej pomocy, o którą można zwrócić się do konduktora. W części pojazdów dodatkowo zamontowane są defibrylatory.

Większość taboru POLREGIO jest również wyposażona w monitoring. Rodzaj zainstalowanych kamer zależy od konkretnego pojazdu – mogą być one zamontowane wewnątrz, jak i na zewnątrz składu.

Pasażer na rzecz bezpieczeństwa

Warto pamiętać o tym, że wpływ na bezpieczeństwo w pociągu mają również sami pasażerowie. Każda nietypowa sytuacja powinna zostać zgłoszona obsłudze pociągu. Za pomocą interkomu lub przycisku SOS można również skontaktować się bezpośrednio z maszynistą, np. w sytuacji pożaru czy zasłabnięcia pasażera.

Zagrożenia zaobserwowane na obszarze kolejowym – czyli również w okolicy torów, peronów czy dworców kolejowych – należy zgłaszać do Straży Ochrony Kolei, dzwoniąc pod numer alarmowy 22 474 00 00. POLREGIO współpracuje z funkcjonariuszami SOK, m.in. umożliwiając im przejazdy prewencyjne na pokładzie pociągów czy zgłaszając niebezpieczne sytuacje.

W miarę możliwości spółka bierze również udział w ćwiczeniach z zakresu bezpieczeństwa organizowanych przez służby oraz edukuje swoich pasażerów, np. podczas spotkań w szkołach.

Jakub Leduchowski
rzecznik prasowy
POLREGIO S.A.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Korekta rozkładów jazdy od 01.04.2025 r. Uprzejmie informujemy, że od 01 kwietnia 2025 r. nastąpi korekta rozkładów jazdy na linii nr A. Krekta związaną jest z dopasowaniem rozkładu jazdy linii nr A do rozkładu jazdy PKP. ■ Miejska Agora 44 przeniesiona na 16 kwietnia Zaplanowane na 19 marca 2025 r. spotkanie z Prezydent Miasta Świnoujście Joanną Agatowską, organizowane w ramach cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu”, zostaje przeniesione na 16 kwietnia. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie. Data: 16 kwietnia 2025 r. (środa) godz. 18.00 Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15 ■ SOBOTA: Pożar w Graal SPA przy ul. Bałtyckiej. Ewakuowano 102 osoby. 22 strażaków walczyło z ogniem do nocy, dach częściowo rozebrano. Przyczyny pożaru wciąż nieznane. ■ Dramatyczna scena rozegrała się we wtorek tuż przed godziną 23:00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Gdańskiej w Świnoujściu. Doszło tam do poważnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jedno z aut dachowało. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe: straż pożarną, policję oraz karetki pogotowia ■