POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [02.04.2025, 11:54:25] • Polska

20 mln powodów do dumy – ePłatności cieszą się coraz większą popularnością

20 mln powodów do dumy – ePłatności cieszą się coraz większą popularnością

fot. Organizator

Rośnie liczba należności urzędowych opłaconych w ramach usługi ePłatności. To wygodny sposób regulowania zobowiązań w stosunku do administracji samorządowej za pomocą kart płatniczych i BLIKA. Mimo że to dopiero pilotaż usługi, od momentu uruchomienia projektu, kwota opłaconych transakcji przekroczyła 20 milionów złotych.

Wygodnie i bez gotówki
ePłatności to usługa stworzona przez Centralny Ośrodek Informatyki, która umożliwia dokonywanie opłat urzędowych szybko, bezpiecznie i całkowicie cyfrowo, wprost z poziomu aplikacji mObywatel lub poprzez serwis mObywatel.gov.pl. To alternatywa dla tradycyjnych, często czasochłonnych, metod regulowania zobowiązań finansowych „w okienku”.

Program został pilotażowo wdrożony w maju 2023 r. Obecnie korzysta z niego ponad 60 gmin, a liczba ta wciąż rośnie. Od momentu uruchomienia usługi, dokonano transakcji na łączną rekordową kwotę przekraczającą wartość 20 milionów złotych, co przełożyło się na ponad 220 tysięcy płatności. „Ten imponujący wynik świadczy o rosnącym zaufaniu do tworzonych przez COI nowoczesnych rozwiązań cyfrowych dla urzędów i potwierdza, że Polska konsekwentnie zmierza w kierunku pełnej transformacji cyfrowej usług publicznych” – mówi Karolina Matysiak, Dyrektor ds. Rozwoju Usług Płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Dzięki ePłatnościom mieszkańcy pilotażowych gmin mogą łatwiej i szybciej załatwić sprawy urzędowe. Wszystko odbywa się bezgotówkowo i bez konieczności stania w kolejkach do urzędów.

System pozwala na regulację kilkunastu różnych zobowiązań, m.in. podatku od nieruchomości, podatku leśnego i rolnego od osób fizycznych, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi czy łącznego zobowiązania pieniężnego. To użytkownik wybiera, gdzie i kiedy chce uregulować należność – ePłatności działają 24 godziny na dobę i można się z nimi połączyć z dowolnego miejsca. System pozwala też na pełną kontrolę zobowiązań urzędowych – umożliwia monitoring ich stanu, dostęp do historii oraz bieżących statusów transakcji.

Nowa jakość
Centralny Ośrodek Informatyki zapowiada dalsze prace nad rozwojem i udoskonalaniem usługi ePłatności, aby zapewnić jeszcze większą dostępność i wygodę dla użytkowników. Celem jest stworzenie systemu, który będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa i efektywności, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i intuicyjności obsługi.

W ostatnim webinarze o ePłatnościach, organizowanym przez COI, uczestniczyło kilkadziesiąt instytucji publicznych. Spotkanie to pozwoliło na wymianę doświadczeń oraz ukazało, jak dynamicznie rośnie zainteresowanie pilotażem usługi. Coraz więcej samorządów deklaruje chęć wdrożenia tego rozwiązania w swoich urzędach i rozszerzenia katalogu zobowiązań.

W odpowiedzi na szerokie zainteresowanie usługą, Centralny Ośrodek Informatyki planuje dodać kolejne formy zapłaty i prowadzi w tym temacie rozmowy. Oprócz tradycyjnych metod, takich jak BLIK i płatności kartą, mają zostać wdrożone m.in. Apple Pay i Google Pay. Już wkrótce pojawią się też możliwości uregulowania opłaty skarbowej oraz płatności w okienku.

Dodatkowo ścisła współpraca z partnerami, w tym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Polską Fundacją Bezgotówkową i BLIKIEM oraz dialog z przedstawicielami urzędów publicznych w miastach i gminach, takich jak np. Złotoryja, Lublin, Poznań, pozwalają na ciągłe podnoszenie jakości świadczonych usług.

Karolina Matysiak zauważa: „ePłatności to fundament cyfryzacji administracji na poziomie lokalnym. Dzięki tej usłudze nasze samorządy dostają narzędzie, dzięki któremu stają się jeszcze bardziej efektywne i przyjazne dla obywateli”.

Wciąż można dołączyć do pilotażu
Urzędy zainteresowane udziałem w pilotażu ePłatności mogą dowiedzieć się więcej o usłudze podczas kolejnego webinaru, który odbędzie się już 8 kwietnia. W trakcie spotkania omówione zostaną najnowsze funkcjonalności oraz możliwości integracji usługi z urzędowymi systemami.

Szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące udziału w pilotażu dostępne są na stronie: gov.pl/eplatnosci/jak-dolaczyc

Bogusław Krajewski
Specjalista ds. Komunikacji
Zespół Komunikacji Zewnętrznej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ UWAGA!!! Czasowe zamknięcie tunelu. Planowe zamkniecie tunelu w nocy z 02.04 na 03.04 w godzinach 22:00 środa - 06:00 czwartek W przypadku konieczności kontynuowania prac w dniu następnym: zamkniecie tunelu w nocy z 03.04 na 04.04 w godzinach 23:00 czwartek - 05:00 piątek Ruch będzie dozwolony jedynie dla służb ratunkowych, straży pożarnej i policji oraz komunikacji miejskiej po uprzednim kontakcie z dyspozytorem w eskorcie pojazdu Działu Utrzymania Tunelu. Powód zamknięcia: przegląd okresowy oraz konserwacja systemu pomiaru jakości powietrza w Tunelu. W czasie zamknięcia tunelu komunikację pomiędzy wyspami zabezpieczać będzie Komunikacja Autobusowa oraz prom Bielik I. Prom kursować będzie w godzinach: 23:00, 0:00, 1:00, 2:00, 3:00, 3:40, 04:20, 5:00 z Warszowa 23:30, 0:30, 1:30, 2:30, 3:20, 4:00, 04:40, 5:20 z Centrum Miasta Od godziny 5:40 kursować będą dwa promy według harmonogramu. W przypadku wzmożonego ruchu pojazdów prom może pływać nieregularnie ■ Korekta rozkładów jazdy od 01.04.2025 r. Uprzejmie informujemy, że od 01 kwietnia 2025 r. nastąpi korekta rozkładów jazdy na linii nr A. Krekta związaną jest z dopasowaniem rozkładu jazdy linii nr A do rozkładu jazdy PKP. ■ Miejska Agora 44 przeniesiona na 16 kwietnia Zaplanowane na 19 marca 2025 r. spotkanie z Prezydent Miasta Świnoujście Joanną Agatowską, organizowane w ramach cyklu „Miejska Agora 44 – porozmawiajmy o Świnoujściu”, zostaje przeniesione na 16 kwietnia. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i dziękujemy za zrozumienie. Data: 16 kwietnia 2025 r. (środa) godz. 18.00 Miejsce spotkania: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 15 ■ SOBOTA: Pożar w Graal SPA przy ul. Bałtyckiej. Ewakuowano 102 osoby. 22 strażaków walczyło z ogniem do nocy, dach częściowo rozebrano. Przyczyny pożaru wciąż nieznane. ■ Dramatyczna scena rozegrała się we wtorek tuż przed godziną 23:00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Gdańskiej w Świnoujściu. Doszło tam do poważnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jedno z aut dachowało. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe: straż pożarną, policję oraz karetki pogotowia ■