POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [13.02.2025, 17:16:54] • Polska

W 2024 roku założono prawie 289 tys. jednoosobowych firm. To o blisko 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej

W 2024 roku założono prawie 289 tys. jednoosobowych firm. To o blisko 4,5 proc. mniej niż rok wcześniej

fot. Organizator

Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w 2024 roku liczba wniosków dotyczących otwarcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o blisko 4,5% w porównaniu z 2023 rokiem. Według ekspertów, do zakładania nowych firm zniechęcać mogły m.in. rosnące obciążenia finansowe dla przedsiębiorców. Do tego dołożyła się niepewność gospodarcza. W tym samym okresie o blisko 7,5% rdr. wzrosła liczba wniosków o wznowienie JDG. Część przedsiębiorstw powraca na rynek ze względu na rosnące zapotrzebowanie w niektórych sektorach. Znawcy tematu prognozują, co się wydarzy w omawianych obszarach.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), w 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 288,7 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 4,4% mniej niż w 2023 roku, kiedy złożono ich 302 tys. W ocenie Łukasza Goszczyńskiego, radcy prawnego i doradcy restrukturyzacyjnego z kancelarii prawa gospodarczego GKPG, liczba złożonych wniosków jest raczej w normie, obserwowanej w ubiegłych latach. Trzeba ją też koniecznie zestawiać z zamknięciami JDG, a tych było w tym okresie 188,8 tys. Widać, że wcale nie jest tak źle, jak na pierwszy rzut oka mogłoby to wyglądać.

– Spadek rdr. o kilka procent w obecnej sytuacji gospodarczej jest czymś zgoła normalnym, dla mnie nie stanowi zaskoczenia. Część małych firm upada, a w ich miejsce przychodzą nowe. Tak dzieje się w różnych krajach, w tym w Polsce. Z pewnością miniony rok można zaliczyć do okresu, w którym wystąpiły czynniki z dużym ryzykiem. To sprawiło, że Polacy wstrzymywali się z zakładaniem nowych przedsiębiorstw – komentuje prof. Stanisław Gomułka, główny
ekonomista BCC i były wiceminister finansów.

Z kolei Grzegorz Kostrzewa z kancelarii restrukturyzacyjnej ProPrawni zwraca uwagę na rosnące obciążenia finansowe przedsiębiorców, takie jak wzrost płacy minimalnej oraz zwiększone składki na ZUS. Wyższe koszty prowadzenia biznesu sprawiają, że wiele osób decyduje się na wybór alternatywnych form zarobkowania, takich jak umowy cywilnoprawne lub praca etatowa. Dodatkowo niepewność gospodarcza, związana z inflacją oraz zmiennością legislacyjną, mogła zniechęcić potencjalnych przedsiębiorców.

– Najwięcej nowych jednoosobowych firm powstaje w usługach, bo tam rynek najbardziej rotuje, tj. sporo podmiotów się zamyka, ale też dużo się otwiera. Stąd sektory związane bezpośrednio z usługami mają tutaj najwyższą konwersję – dodaje mec. Łukasz Goszczyński.

Dane udostępnione przez resort pokazują też, ile wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej było w poszczególnych województwach. W tym rankingu na pierwszym miejscu znajduje się mazowieckie – 28,8 tys. (w 2023 roku – 30,8 tys.). Na kolejnych pozycjach widać wielkopolskie – 16,5 tys. (rok wcześniej – 17 tys.), małopolskie – 16,3 tys. (17,4 tys.), śląskie – 16 tys. (16,7 tys.), a także dolnośląskie – 13,4 tys. (14,5 tys.). Natomiast zestawienie zamyka opolskie – 3 tys. (w 2023 roku – 3,4 tys.), podlaskie – 4,1 tys. (4,8 tys.), a także świętokrzyskie – 4,4 tys. (4,6 tys.). Jednak zdecydowanie najwięcej wniosków było z tzw. pustym polem, czyli bez określonego województwa wykonywania działalności – 125,9 tys. (rok wcześniej – 126,6 tys.).

– Największa liczba wniosków zarejestrowanych w woj. mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim wynika z koncentracji biznesu, infrastruktury oraz ludności w tych regionach. Z kolei dane dotyczące opolskiego czy podlaskiego odzwierciedlają niższą gęstość zaludnienia oraz mniej rozwinięte lokalne rynki pracy. Wysoka liczba wniosków z pustym polem może świadczyć o wzroście popularności działalności online, której lokalizacja nie jest kluczowa i pozwala na oszczędność – zaznacza Grzegorz Kostrzewa.

Według danych resortu, w 2024 roku do rejestru CEIDG wpłynęło 190,6 tys. wniosków o wznowienie jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 7,4% więcej niż w 2023 roku, kiedy takich przypadków odnotowano 177,5 tys. Jak przekonuje prof. Gomułka, również w tym przypadku zmiana rdr. nie jest wielka. Ekspert dodaje, że polityka fiskalna rządu i monetarna NBP mają wpływ na ocenę ryzyka w poszczególnych sytuacjach. Znaczący wzrost płacy minimalnej w stosunku do średniej płacy jest problemem w regionach z wysokim bezrobociem.

– Wzrost o 7,4% rdr. wskazuje na aktywizację gospodarczą oraz powrót przedsiębiorców na rynek. Często jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w niektórych sektorach, takich jak budownictwo czy transport. Nie musi to jednak oznaczać trwałej poprawy warunków prowadzenia biznesu, a raczej konieczność podjęcia działań zarobkowych w obliczu rosnących kosztów życia – uważa Kostrzewa.

Ekspert z kancelarii prawa gospodarczego GKPG dodaje, że ten ponad 7% wzrost niby nie jest duży, ale może świadczyć o tym, że w gospodarce faktycznie coś drgnęło i przedsiębiorcy chcą tę sytuację wykorzystać. Może też wskazywać na to, że po jakimś dłuższym zastoju przedsiębiorcy zauważyli bardziej sprzyjające warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.

– Mamy nową sytuację w postaci większego dopływu środków unijnych, które są w dyspozycji samorządów. To jest coś pozytywnego. Dopływ środków z KPO koreluje ze zwiększeniem popytu na dobra produkowane między innymi przez małe przedsiębiorstwa. Ponadto, słyszymy o propozycjach w sprawie cen energii, które w Polsce są wciąż wysokie i stanowią duże obciążenie dla firm. Są też pomysły dotyczące znacznego zwiększenia produkcji energii. Niezmiernie ważna jest tu inicjatywa Bałtyk 2, którą postrzegam jako jedną z najważniejszych inwestycji w obszarze energetyki w nadchodzących latach. Warto też zwrócić uwagę na plan budowy nad Bałtykiem elektrowni jądrowej – stwierdza prof. Gomułka.

Z kolei zdaniem Grzegorza Kostrzewy, w nadchodzących miesiącach liczba wniosków dotyczących zakładania i wznawiania JDG może się stabilizować lub nieznacznie wzrosnąć. Oczywiście warunkiem do tego jest brak dalszych obciążeń podatkowych i stabilizacji legislacyjnej. Kluczowymi czynnikami pozostaną takie kwestie, jak polityka gospodarcza rządu, inflacja oraz zmiany w prawie pracy. Według eksperta, najwięcej wniosków możemy spodziewać się w branżach takich jak IT, e-commerce, usługi i logistyka, gdzie popyt pozostaje wysoki.

– W mojej ocenie, w pierwszym półroczu 2025 roku może być nieco więcej wznowień JDG niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Przedsiębiorcy czują pobudzenie w gospodarce i będą to chcieli wykorzystać. Natomiast taka sytuacja szybko może się odwrócić w drugą stronę, jak rządzący lepiej i sprawniej nie wyjdą z różnego rodzaju inicjatywami poprawy ich losu. Głównie chodzi o wszelkiego rodzaju daniny, w tym w szczególności – o składki ZUS-owskie, bo to najbardziej dzisiaj boli tego typu przedsiębiorców – podsumowuje mec. Łukasz Goszczyński z kancelarii GKPG.

MondayNews Polska


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ UWAGA! OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE Dziś od północy do godz. 10:00 prognozowane są opady marznące, śnieg oraz gołoledź w woj. zachodniopomorskim i innych regionach. Możliwe utrudnienia na drogach i chodnikach! Zachowaj ostrożność! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■