iswinoujscie.pl • Sobota [08.02.2025, 09:22:04] • Świnoujście
Muzeum. Kuchnia mieszczańska, pokazy musztry i coś dla ludzi o mocnych nerwach

fot. Organizator
W Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu trwa tydzień poświęcony mieszczańskiej kuchni z początku XIX wieku, śledziom, cyrulikom i felczerom. W środę chętni mogli spróbować króla bałtyckich ryb, czyli śledzia w różnych wydaniach i wysłuchać opowieści i gawęd historycznych o tym ja kiedyś śledziami bałtyckimi leczono otyłość i świerzb. Amatorem śledzia w każdej postaci był Bismarck – stąd bułka ze śledziem.
Kolejny raz muzealny skarbiec otworzył swoje wrota. Tym razem eksponatem tygodnia jest kilka zabytków, w tym między innymi apteczka podróżna z domu Fryderyka Wilhelma Krause. Dla jasności – apteczka ma ponad 200 lat i pochodzi z kolekcji Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda. Tak jak współczesne apteczki samochodowe, apteczki podróżne i barkowe były nieodłącznym i stałym elementem wyposażenia każdej dalekobieżnej karety.
To nie koniec wydarzeń w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu. Na sobotę zaplanowano szereg spotkań, gawęd historycznych oraz pokazów grupy rekonstrukcyjnej.
Mieszczańska kuchnia początku XIX wieku
Na przełomie XVIII i XIX wieku, w bogatych domach mieszczan w Świnoujściu czy Gdańsku, jedzenie traktowano jako jeden z najważniejszych rytuałów w życiu! Dzisiejsi dietetycy i animatorzy zdrowego trybu życia pewnie umarliby z głodu, gdyby musieli obsługiwać ziemian czy mieszczan z tamtych czasów!

fot. Organizator
Powściągliwość przy stole w Świnoujściu anno domini 1780 była traktowana jak zawiść i przejaw skrajnej nietowarzyskości. Choć historycy przypominają, że czas wojen napoleońskich przyczynił się do przenikania nowych obyczajów kulinarnych, dieta ówczesnych mieszczan stała się zdrowsza, a smak i wykwintność zyskały na znaczeniu kosztem ilości. A co jadano? O tym i wielu innych aspektach kuchni na przełomie XVIII i XIX wieku opowie Aleksandra Kucharska.
Aleksandra Kucharska to muzealniczka i rekonstruktorka. Od 2013 roku, w ramach działań grupy Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, zgłębia wiedzę na temat życia codziennego w XVIII i XIX wieku, ze szczególnym zamiłowaniem do zagadnień dawnej kuchni. Prowadzi warsztaty, prelekcje i spotkania edukacyjne, przybliżając kuchnię, modę i rzemiosło sprzed 300 lat. Jest współautorką albumu kulinarnego „Smaki Gdańska", prezentującego zrekonstruowane przepisy z „Gdańskiej książki kucharskiej" z 1858 roku.

fot. Organizator
Czas i miejsce: sobota, 13.00 - 14.00, Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Cyrulicy, felczerzy i balwierze, czyli gdzie leczyli się świnoujścianie 200 lat temu
Ludzie od zawsze potrzebowali pomocy medyków. Nie da się jednak ukryć, że niektóre dawne sposoby leczenia i zabiegi mogą przyprawić o prawdziwe dreszcze. Warto przypomnieć, że np. chirurdzy musieli operować bez znieczulenia – na żywo. Pierwsza operacja przeprowadzona pod narkozą miała miejsce dopiero w 1846 roku!
Dzięki Krzysztofowi Kucharskiemu z Gdańska, uczestnicy wydarzenia będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak wyglądała operacja w XVIII wieku, i dowiedzieć się, czym wyrywano chore zęby oraz jak radzono sobie z bólem głowy w Świnoujściu 200 lat temu! Tylko dla osób o mocnych nerwach.

fot. Organizator
Czas i miejsce: sobota, 17.00 - 18.00, Muzeum Rybołówstwa Morskiego
Wydarzeniom towarzyszyć będą atrakcje organizowane przez grupę rekonstrukcji historycznej Garnizon Gdańsk (Garnison Danzig). To grupa pasjonatów, którzy od lat poświęcają swój czas i środki, aby kultywować tradycje XVIII-wiecznego Gdańska. Przed muzeum i w jego wnętrzach, w godzinach 13:00–17:00, odbywać się będą pokazy musztry, strzeleckie, rekonstrukcja scenek z życia żołnierskiego i inne atrakcje.
W załączniku zdjęcia. Foto: śledzie – Muzeum Rybołówstwa Morskiego, GARNIZON GDANSK – Świnoujska Organizacja Turystyczna
Wojciech Basałygo
Podinspektor
Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych
Do:26 Dobre!!
Kanapki znowu ufundowane od prywatnego podmiotu za darmo? Litosci.
blondyna ze trzy dni nie jadła tak się pcha po plecach
IP:2.106.93** Kolejny artykuł przy którym się powtarzasz. Nie chcesz- nie chodź na takie spotkanie. Nie musisz w taki sposób komentować tego co Tobie nie pasuje
Dlaczego dziennikarze urzędowi publikują za kasę artykuły zamiast wzmocnić i rozreklamować albo stworzyć nową stronę miasta, która by żyła i gdzie każdy by z chęcią zaglądał. Brakuje zdolności?
AD: [09.02.2025, 09:11:57] • [IP: 37.31.128.**] MOSKWA TO RACZEJ NIE. NIE JEST FASZYSTOWSKIM ZADUPIEM UZURPATORA Z MI 6. POZA TYM STAWIAM NA REAKTYWOWANĄ KOLONIĘ KSIĘSTWA BRUNSZWIKU.
To już nie jest Muzeum Rybołówstwa, gdzie sie podziały eksponaty?? to już w ogóle nie jest muzeum! współczuję pracownikom
Grażyny i Janusze w natarciu! Bo za darmowa!!
Do:128 Czytaj ze zrozumieniem. Ukraina.
brawo muzeum i pracownicy
19:10•...125.** - Ukraina? A nie Moskwa?!
No tak….do muzeum mało kto z miejscowych przyjdzie. Ale jak się żarcie za darmo da, to tłumy walą.
176 221 125 A to ciekawe.Wspomniales o faktach, ale to bylo dawno.Ico, dalej bedziemy, rozmyslac co bylo.Swiat idzie do przodu, przecierz widac, ze to juz nie te Niemcy.Powoli, dzieki takim jak ty, przejmujemy paleczke ich sposobu myslenia, ale to bylo 80 lat temu.No jak sadzisz, Twe myslenie do czego doprowadzi, do czego zmierzasz.
Wstyd - przyszli po to, żeby się najeść.
91.94.19 ja myślę że najbliżej będziesz miał do psychiatryka z tą twoją nienawiścią.
Czy to jest jeszcze Muzeum, czy jakaś filia Domu Kultury. Browar sprowadził obecnego dyrektora i się odbywają cały czas ewenty aby się wykazał. Kto za to płaci
Skora władza ma takie antypolskie ciągotki, to kiedy radni ku radości folklsdojczów zafundują im Bismarck Hauptstr. albo chociaż pomnik? Oczywiście ze śledziem w pysku.
O kurde żebym wiedziała że będzie darmowe jedzenie też bym poszła gahahahahahahag
Się rzucili jakby nie jedli ze 3 dni
Ciekawe czy 25 lutego muzeum zorganizuje okolicznościową imprezę i zaprosi na te okoliczność przyjaciół z Niemiec? 25 lutego 1947 r. Sojusznicza Aliancka Rada Kontroli Niemiec podjęła uchwałę nr 46, na mocy której likwidowano Prusy. Tak, tak, zakończono zbrodniczą działalność prusackiej zbrodniczej szajki. SOJUSZNICZA RADA KONTROLI WYRAŹNIE STWIERDZIŁA :PAŃSTWO PRUSKIE OD DAWIEN DAWNA BYŁO KOLEBKĄ MILITARYZMU I REAKCJI W NIEMCZECH !! TERAZ W MEDIACH SIĘ SŁYSZY, ŻE TAKĄ ROLĘ OBECNIE PEŁNI UKRAINA !! CZY ONA TEŻ ZOSTANIE WKRÓTCE ZLIKWIDOWANA?
pierwszy raz zazdroszczę, że macie w Świnoujściu muzeum
dziś też super dziękujemy
i tak powinno działać muzeum. na co wydawano pieniądze przez ostatnie 20 lat? Ktoś te muzeum wcześniej kontrolował? Szkoda tych wszystkich minionych lat
dziś na pokazie o 13 też była pełna sala świetny pomysł z tymi imprezami oby starczyło siły organizator i po feriach też sie coś działo
I co z portem kontenerowy w naszym mieście młodzi mieszkańcy czekają na niego bo tam widzą swoje miejsce pracy i godziwe zarobki. Niepokoją nas tylko to że pani Agatowska jest przeciwko tej inwestycji, wiadomo Berlin naciska nasze władze i są przeciwne budowie wolą a by młodzi mieszkańcy pracowali u nich przy zbieraniu szparagów