POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [02.02.2025, 15:23:43] • zachodniopomorskie

Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwalifikacja wojskowa

Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwalifikacja wojskowa

fot. Organizator

Z początkiem tego roku w życie weszła ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. O jej szczegółach podczas konferencji mówił wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

- Ustawa nakłada na wojewodę 40 zadań związanych z ochroną społeczeństwa w przypadku zagrożeń takich jak klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne czy wojna – tłumaczył Rudawski. – Część z tych zadań wykonywaliśmy już jako urząd w ramach organizacji Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. To na przykład kierowanie i koordynowanie działaniami na terenie regionu w sytuacji zagrożenia, tak jak było to w przypadku zeszłorocznej powodzi. Są też jednak zadania nowe, np. planowanie liczby i pojemności obiektów zbiorowej ochrony.

Do zadań wojewody w ramach ustawy należy też m.in. opracowanie i uzgadnianie wojewódzkiego planu ewakuacji ludności i zwierząt; organizowanie szkoleń i ćwiczeń z zakresu ochrony ludności dla społeczeństwa i wspieranie programów edukacyjnych w tym zakresie oraz uzupełnianie danych w Wojewódzkiej Ewidencji Zasobów. Wojewoda w porozumieniu z szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji będzie tworzył Korpus Ochrony Ludności, tzn. będzie nadawał i uchylał pracownikom administracyjnym, właścicielom firm, pracownikom ochrony zdrowia etc. przydziału mobilizacyjnego obrony cywilnej.

Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwalifikacja wojskowa

fot. Organizator

Tworzenie zapasów, pomoc humanitarna i finansowanie

Zgodnie z ustawą Terytorialne Organy Ochrony Ludności (czyli wojewoda, marszałek, starosta, wójt etc.) tworzyć będą zasoby niezbędne do udzielenia pomocy doraźnej i humanitarnej.

- Konieczne będzie zapewnienie zapasów wody, źródła energii, paliwa, odzieży, żywności, środków sanitarnych i wyrobów medycznych, tak aby wystarczyły na co najmniej 3 dni w sytuacji zagrożenia – tłumaczy wojewoda Rudawski. - Szczegóły dotyczące realizacji tego i pozostałych zadań, jakie wynikają z ustawy, będą określane w rozporządzeniach. Obecnie 18 rozporządzeń do ustawy jest w toku konsultacji. Kiedy zakończy się cały proces legislacyjny, będziemy mogli mówić o szczegółach dotyczących tego kto, i w jaki sposób ma realizować poszczególne, konkretne zadania.

Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwalifikacja wojskowa

fot. Organizator

Na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, co rok mają być przeznaczane środki z budżetu państwa w wysokości co najmniej 0,3 procent PKB.

Zadania rozłożono w czasie

- Realizacja zadań zawartych w ustawie jest rozłożona w czasie – mówi Rudawski. – MSWiA wyznaczyło plan na najbliższy rok. Jest w nim m.in. zakończenie procesu legislacyjnego aktów wykonawczych do ustawy i szkolenia dla organów ochrony ludności.

Starostowie z naszego województwa będą szkolić się z zakresu ustawy w Warszawie w Akademii Pożarniczej w dniach od 31 marca do 3 kwietnia 2025 r. Do końca czerwca przeszkoleni z ustawy zostaną też burmistrzowie, wójtowie i prezydenci z województwa zachodniopomorskiego.

Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwalifikacja wojskowa

fot. Organizator

Kwalifikacja wojskowa

3 lutego 2025 r. w województwie zachodniopomorskim rusza kwalifikacja wojskowa. Komisje sprawdzą zdolność służby wojskowej ponad 10,5 tys. osób, którym nadadzą odpowiednią kategorię. Kwalifikacja dotyczy kobiet i mężczyzn.

- Musimy pamiętać o tym, że jeśli jesteśmy w grupie osób objętych w tym roku kwalifikacją wojskową, to naszym obowiązkiem jest pojawienie się przed komisją, niezależnie od tego, czy otrzymaliśmy wezwanie, czy nie – podkreśla zastępca szefa Ośrodka Zamiejscowego CWCR w Szczecinie ppłk Robert Czaczkowski.

Kwalifikacja mężczyzn i kobiet

Badania obejmą mężczyzn urodzonych w 2006 r. oraz roczników 2001 - 2005, którzy do tej pory nie mieli określonej kategorii do służby wojskowej. Przed komisjami stawią się również 383 kobiety urodzone w latach 1998-2006, które mają przydatne w wojsku wykształcenie lub studiują m.in. analitykę medyczną, farmację, fizjoterapię, medycynę, stomatologię, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, czy weterynarię oraz na kierunkach związanych z kształceniem w zakresie psychologii lub kończą naukę w zawodach technik farmaceutyczny oraz technik weterynarii.

- Pamiętajmy o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. paszportu. Do kwalifikacji wojskowej możemy zgłaszać się także na ochotnika, niezależnie od płci oraz kwalifikacji i wykształcenia. Warunkiem jest ukończenie 18 lat – dodaje ppłk Czaczkowski.

Nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz kwalifikacja wojskowa

fot. Organizator

Najszybciej pracę rozpoczną komisje w Szczecinie, Koszalinie oraz powiatach: białogardzkim, kamieńskim i kołobrzeskim. Listę komisji i terminy kwalifikacji możemy zobaczyć na stronie:

www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/kwalifikacja-wojskowa

Piotr Pieleszek
Centrum Prasowe
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Flukowskiego w Świnoujściu ma przyjemność zaprosić w dniu 6 lutego (czwartek) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy malarstwa Koła Plastycznego, działającego przy MDK Warszów. Zapraszany do Galerii Biblioteki Głównej przy ul. Piłsudskiego 15. Wstęp wolny! ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■