Ustawodawca wprowadził uproszczoną procedurę kwalifikacyjną. Nie ma odtąd wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej i nie ma egzaminu z języka obcego. Najważniejsze zmiany sprowadzają się do usprawnienia postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego w stosunku do określonej grupy kandydatów: absolwentów klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy Straży Granicznej ubiegających się o przyjęcie do służby w SG, poprzez stworzenie dogodniejszych warunków dla kandydatów spełniających określone przepisami kryteria, które z punktu widzenia potrzeb służby są istotne i pożądane.
Absolwenci szkół mundurowych w ostatnim roku szkolnym nauczania będą mogli przystąpić do etapu postępowania kwalifikacyjnego, testu sprawności fizycznej, a jego wynik będzie ważny przez 3 lata. Ponadto będą mieć możliwość realizowania szkolenia zawodowego podstawowego w zakresie uzupełniającym różnice programowe między minimalnym zakresem treści kształcenia a szkoleniem zawodowym podstawowym. I co jest nowością – będą przyjmowani do służby w Straży Granicznej w pierwszej kolejności.
Byli funkcjonariusze SG, jeśli złożą podanie o przyjęcie do służby przed upływem roku od zwolnienia ze służby, nie będą podlegali testowi wiedzy, testowi sprawności fizycznej, badaniu psychologicznemu, badaniu psychofizjologicznemu i postępowaniu sprawdzającemu - jeśli posiadają odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa. A po upływie roku, lecz nie później niż 5 lat od dnia zwolnienia ze służby nie będą podlegali testowi wiedzy, testowi sprawności fizycznej i postępowaniu sprawdzającemu - jeśli posiadają poświadczenie bezpieczeństwa.
- Uważamy, że te zmiany usprawnią proces rekrutacji i zachęcą do składania aplikacji – mówi Tadeusz Gruchalla wz. rzecznika prasowego Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. – Priorytet w przyjęciu do służby w naszym oddziale zapewne mają absolwenci szkół mundurowych, osoby z doświadczeniem zawodowym i uprawnieniami (STCV) niezbędnymi do służby na jednostkach pływających, mechanicy do pełnienia służby na jednostkach pływających, a także byli mundurowi posiadający doświadczenie zawodowe zdobyte podczas służby w formacji mundurowej. Oczywiście brak doświadczenia zawodowego nie jest przeszkodą. W Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie oraz ośrodkach szkolenia kandydat na funkcjonariusza zostanie kompleksowo przeszkolony do pełnienia służby.
Oprócz służby na jednostkach pływających można realizować się w wielu specjalnościach w lądowych placówkach SG od Krynicy Morskiej przy granicy z Federacją Rosyjską aż po Szczecin i Świnoujście przy granicy z Niemcami. W szeregach MOSG są eksperci od fałszerstw dokumentów, specjaliści do spraw migracji, pirotechnicy, przewodnicy psów służbowych i muzycy. MOSG ma bowiem w swojej strukturze orkiestrę, jedną z dwóch w Straży Granicznej, ale jedyną występującą w marynarskich mundurach.
Zarobki nowego funkcjonariusza mogą wynosić nawet ponad 6 tys. złotych na rękę. Funkcjonariusz SG może liczyć również na dodatek na remont mieszkania lub brak mieszkania, pomoc finansową na kupno domu czy mieszkania, oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby. Każdemu funkcjonariuszowi SG przysługuje ponadto tzw. mundurówka, 13-ta pensja oraz dofinansowanie do wypoczynku.
Jednak służbę w Straży Granicznej może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, niekarana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystająca w pełni z praw publicznych, posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której jest gotowa się podporządkować, a także dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Informacje na temat naboru zamieszczone są na stronie internetowej oddziału www.morski.strazgraniczna.pl w zakładce „Rekrutacja do służby w MOSG". W Morskim Oddziale Straży Granicznej można kontaktować się z koordynatorami ds. naboru do służby: dla województwa zachodniopomorskiego: tel. 721-960-123, dla pozostałych województw: tel. 797-337-256, 721-961-599; 722-124-116.
wz. Tadeusz Gruchalla
Rzecznika Prasowego
Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku
Do:124 Nie narodowości polskiej, a obywatelstwa polskiego. To są dwie, zupełnie róźne sprawy. To znaczy że np. Ukrainiec, który dostał po 2 latach pobytu w Polsce obywatelstwo polskie, może służyć w Straźy Granicznej.
Najpierw na stoki wrzucili miernym ale wiernych komendiantów, ów towarzystwo wzajemnej adoracji zaczęło czepiac się zwykłych strażników, ostatni zwinęli się na emerytury a teraz płacz dupy... zajebiście co, cyrk Monty pythona🤣🤣
To co uprościli niby to wszyscy przechodzili a wiekoszc odpada na wariografie i psychotestach także nic nie uprościli pić na wodę !!
To już przesada z tymi służbami mundurowymi i ich przywilejami.
Osoba posiadajaca Tylko Obywatelstwo Polskie teraz trzeba sprawdzic ilu Ludzi posiada inne obywatelstwa a pracuja w Ministerstwach itd
Do:138 Jest tak nałóg chętnych, że żadne znajomości nie są potrzebne. To nie te czasy. Teraz biorą jak leci.
OBYWATEL NARODOWOSCI POLSKIEJ I TYLKO. ZROZUMIANO??NARODOWOSCI, SPYTAJCIE RODZICOW, DZIADKOW SKAD SIE PRZYPALETALI NA TE ZIEMIE.
Czytajcie do końca...uproszczone ma być wyłącznie dla absolwentów szkół mundurowych i ludzi którzy chcą powrócić do SG...
Teraz wszyscy cpaja to raczej będą mieć problem, morze będą chętni z burkinafaso
Kiedy chciałem tam dołączyć parę lat temu, to wymagania mieli jak na komandosów. Nie było nawet pewne czy się dostaniesz po szkoleniu. W taki sposób stracili wielu chętnych ludzi, ale to już ich problem. Teraz już nowe perspektywy oraz lepiej płatna praca
Uproszczona rekrutacja, a i tak dostają się po znajomości
Czyli jak zwykle nie matura lecz chęć szczera zrobił z ciebie oficera nowi ambasadorowie ?
Emeryci Mundurowi zawieszą Emeryturę Policyjną i wracają do pracy
ja z koleżanką jak skończymy Szkołę Średnia to idziemy sobie popracować do Straży Granicznej na początek dostaniemy 10 tys zł i dodatki finansowe po Wsi będziemy jechać Autem Sobie 25 lat i dostaniemy szybko Emeryturę Policyjną
Uproszczona rekrutacja, hahaha. Bierzemy wszystkich jak leci?