Książka została napisana w czasie, gdy agresja w przestrzeni publicznej osiąga niepokojące rozmiary. Autor w sposób naukowy, a zarazem przystępny, przedstawia źródła i mechanizmy przemocy słownej.
Szczególnym impulsem do jej napisania był zamach na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, oraz inne przejawy nienawiści, które wstrząsnęły opinią publiczną. – mówi profesor Edward Radecki.
Tragiczne wydarzenia ostatnich lat, których przykładem jest zamach na prezydenta Adamowicza, pokazują, że słowa mają moc równie niszczycielską jak czyny. To dramatyczne doświadczenie, które unaocznia, że przemoc słowna może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. Książka Edwarda Wiktora Radeckiego jest reakcją na te bolesne zjawiska i próbą zwrócenia uwagi na problem, który dotyka nas wszystkich.
Autor, bazując na latach obserwacji oraz badaniach naukowych, analizuje genezę i mechanizmy agresji komunikacyjnej, wskazując jednocześnie na możliwości jej ograniczenia. Jego przesłanie to apel o refleksję nad tym, jak używamy słów – zarówno w życiu codziennym, jak i w przestrzeni publicznej. W czasach, gdy społeczeństwo staje przed wyzwaniami globalnych kryzysów – pandemii, dezinformacji czy polaryzacji politycznej – książka „Słowo jak nóż” jest ważnym głosem nawołującym do zmiany i budowania kultury dialogu.
Język, który powinien łączyć i budować porozumienie, coraz częściej staje się narzędziem podziałów, konfliktów i nienawiści. W dobie cyfrowej, gdzie słowo rozprzestrzenia się z prędkością światła, negatywne komunikaty potrafią nie tylko niszczyć relacje, ale także wywoływać realne szkody społeczne i emocjonalne – dodaje prof. Radecki
Edward Wiktor Radecki to profesor nauk społecznych, pedagog, badacz i autor licznych publikacji dotyczących komunikacji społecznej oraz problematyki agresji w relacjach międzyludzkich. Wieloletni wykładowca akademicki, związany z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu. W swoich pracach podejmuje zagadnienia związane z etyką komunikacji i kulturą dialogu, zwracając szczególną uwagę na wpływ słowa na kondycję społeczną. Zaangażowany w promowanie dialogu opartego na szacunku i wzajemnym zrozumieniu.
Data i miejsce wydarzenia:
[21 stycznia 2025, godzina 17.00]
[Gryficki Dom Kultury, ul. Niepodległości 53]
W programie:
• Prezentacja książki i rozmowa z autorem
• Dyskusja na temat roli słowa w życiu społecznym, moderowana przez ekspertów
• Możliwość zadawania pytań autorowi
• Podpisywanie zakupionych książek
Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gryfic i okolic, szczególnie tych, którym bliska jest refleksja nad językiem i kulturą dialogu.
Jakub Gibowski