POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [01.01.2025, 12:09:19] • zachodniopomorskie

Perspektywy na rok 2025. Przedsiębiorcy najbardziej boją się wzrostu kosztów, a szansę widzą w inwestycjach publicznych i KPO

Rok 2024 przedsiębiorcy oceniają jako czas trudny dla światowej gospodarki, ale makroekonomicznie korzystny dla Polski. Jest jednak wiele sektorów, które potrzebują wsparcia, a reformy zapowiadane przez Rząd Donalda Tuska powinny mieć nieco szybsze tempo.

- Dobra sytuacja gospodarcza w Polsce jest efektem ciężkiej pracy przedsiębiorców. Nie zamierzamy narzekać i użalać się nad swoim losem, ale każdy z rządzących musi być świadomy, że przedsiębiorcy muszą być wspierani, by w razie gorszych czasów być w stanie poradzić sobie z kryzysem. W Polsce póki co o kryzysach nie myślimy, a przykład sytuacji gospodarczej w Niemczech pokazuje, że do trudnych czasów najlepiej przygotowywać się w momentach relatywnie spokojnych – mówi prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

• Przedsiębiorcy uważają, że w roku 2025 priorytetem powinna być reforma składki zdrowotnej. To, co wydarzyło się w roku 2024 nie spełnia oczekiwań
• Polityka gospodarcza powinna być nastawiona na rozwój i pozyskiwanie nowych inwestycji. Dzisiaj miarą sytuacji gospodarczej nie jest bezrobocie, a to czy w Polsce trwają inwestycje
• Przedsiębiorcy nie zawsze mają poczucie, że ich głos jest słuchany. Płaca minimalna rośnie zbyt dynamicznie, Polski Ład jest „odkręcany” zbyt powoli, a ceny energii i mediów są nadal na tyle niestabilne, że przedsiębiorcy w każdy sezon grzewczy wchodzą z obawą o swoje funkcjonowanie
• Wydatkowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy musi być bardziej dynamiczne. Widzimy tu wielkie szanse dla przedsiębiorców, którzy w skali lokalnej i ogólnopolskiej będą beneficjentami np. inwestycji publicznych realizowanych z KPO
• Oczekujemy rozwoju sektora offshore i OZE. Podpisujemy się pod postulatami stowarzyszeń zajmujących się energetyką wiatrową dotyczącymi np. odległości nowych instalacji wiatrowych od zabudowy
• Dla Pomorza Zachodniego ważna jest turystyka. Rok 2024 był rekordowy. Żeby kontynuować ten trend potrzebujemy więcej promocji zagranicą np. w Skandynawii czy w Czechach.

Małe kroki to za mało, by zapewnić przedsiębiorcom spokój
W opinii przedsiębiorców istnieje wiele pozytywnych prognoz gospodarczych dla Polski w roku 2025, ale i wiele zagrożeń, które powinny być analizowane na szczeblu mikro i makroekonomicznym.
- Przedsiębiorcy obawiają się dalszego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to największy problem zarówno małych firm, jak i wielkich firm produkcyjnych czy transportowych. Rosną koszty energii i mediów, drastycznie wręcz rosną koszty pracownicze, a jednocześnie presja związana z optymalizacją kosztów np. transportowych powoduje, że nie zawsze koszty można rozkładać równo między wytwórców, pośredników i klientów – mówi prezes Hanna Mojsiuk. – Rządzący powinni więc zadbać o to, by koszty nie rosły. Mowa tutaj przede wszystkim o zatrzymaniu gwałtownego wzrostu płacy minimalnej – dodaje prezes Mojsiuk.

Przedsiębiorcy przyznają, że wciąż aktualnym tematem pozostaje także sprawa składki zdrowotnej.

- Zmiany w roku 2025 oceniamy pozytywnie, ale nie jest to zmiana, która nas satysfakcjonuje całkowicie. Jest to właściwie początek zmian, bo zniesienie opłat składkowych od transakcji fizycznych było zaledwie jedną z części zmian, jakie dotknęły przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu. Rząd zapowiada dalsze zmiany od roku 2026, ale to nie jest tempo, które nas satysfakcjonuje. Wakacje od ZUS również powinny mieć nieco zmodyfikowaną formułę. Podobnie jak PIT Kasowy, który jest doskonałym i oczekiwanym rozwiązaniem, ale skala jego wprowadzenia i ilość wyłączeń nie powoduje, że wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy mogą z niego korzystać – mówi Hanna Mojsiuk.

Gdzie przedsiębiorcy widzą szansę?
Rok 2024 był szczególnie trudny dla trzech sektorów gospodarki: przemysłu, transportu oraz budownictwa. Każda z tych branż ma przed sobą wiele obiecujących perspektyw.

- Odbicie w przemyśle jest spodziewane w roku 2025. Kryzys niemieckiej gospodarki jest widoczny w zamówieniach w fabrykach w Polsce. Ekonomiści wskazują, że wzrost zamówień może płynąć do naszego kraju ze strony innych partnerów gospodarczych, a wiele podmiotów będzie szukało rynków zbytu w innych częściach świata. Budownictwo powinno rosnąć na publicznych zleceniach realizowanych z Krajowego Planu Odbudowy. Nawet jeżeli więc deweloperka nie odbije, a zapowiada się tutaj na trudny rok, to spodziewamy się, że firmy budowlane będą mieć lepszy rok – mówi Hanna Mojsiuk.

- Transport ma za sobą najtrudniejszy rok od lat. Przewoźnicy drogowi nadal znajdują się w poważnym kryzysie. Jako szansę wskazuje się rosnące zainteresowanie transportem intermodalnym oraz wzrostem przeładunków, co porty w Szczecinie i w Trójmieście zdają się doskonale wykorzystywać. Nie zmienia to jednak faktu, że sektor TSL jest jednym z gospodarczych fundamentów naszej gospodarki i musimy dążyć do tego, by przedsiębiorcy mieli przestrzeń rozwoju i odbudowy – mówi Hanna Mojsiuk.

Perspektywy dla Pomorza Zachodniego
Północna Izba Gospodarcza najaktywniej działa na Pomorzu Zachodnim. Jak mówi prezes Hanna Mojsiuk w roku 2025 najważniejsze będzie prowadzenie nowych inwestycji, które mogą mieć miejsce dzięki absorpcji środków unijnych i KPO.

- Przedsiębiorcy czekają na bodziec rozwojowy, na środki, które będą wydawane na rozwój i inwestycje. Liczymy, że rok 2025 sprawi, że pracy dla projektantów, wykonawców, dla sektora budowlanego, ale i dla usług będzie w roku 2025 więcej. Patrzymy z nadzieją na rozwój branży offshore. Rok 2024 minął nam na zapoznawaniu się ze specyfiką tej branży, a w tym chcielibyśmy już widzieć realne inwestycje i konkretne osiągnięcia. Przedsiębiorcy z regionu chcą być beneficjentami i współtwórcami potęgi offshore na Pomorzu Zachodnim – dodaje Hanna Mojsiuk.

- Liczymy również na dalszy rozwój bazy turystycznej. Tutaj niewątpliwie potrzebna jest promocja naszego potencjału, szczególnie w krajach, które coraz bardziej widzą w nas miejsca na wypady wakacyjne. Mowa o Norwegach, Czechach, Duńczykach, ale i być może turystach, którzy dotychczas aktywniej wypoczywali w cieplejszych krajach. Mamy tutaj jeszcze sporo do zrobienia. Potencjał jest, infrastruktura jest, brakuje tylko lepszej promocji – mówi Hanna Mojsiuk.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Polski Centrum Prognoz Meteorologicznych METEOSKY Sp. z o.o. wydało ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące: oblodzenie i gołoledź na zachodzie od godziny 23:00 dnia 16 marca 2025 roku do godziny 08:00 dnia 17 marca 2025 roku. Stopień zagrożenia: 2 (umiarkowany) Obszar objęty ostrzeżeniem: Województwo lubuskie (całość), Województwo wielkopolskie (całość), Województwo zachodniopomorskie (całość). Prognozowane są opady deszczu ze śniegiem, które będą powodować zamarzanie nawierzchni dróg i chodników. Może to skutkować znacznym pogorszeniem warunków drogowych i utrudnieniami w komunikacji.Bardzo śliskie powierzchnie dróg i chodników, Możliwe utrudnienia komunikacyjne na dużym obszarze. Zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach i chodnikach, Ograniczyć prędkość oraz zachować większy odstęp od innych pojazdów, Piesi powinni korzystać z obuwia antypoślizgowego i unikać pośpiechu ■ Odwołane loty. Strajk na lotniskach w Niemczech. Ważne informacje dla pasażerów! Po raz kolejny strajki pracowników lotnisk zakłócą ruch lotniczy i przysporzą problemów tysiącom pasażerów. W poniedziałek, 10 marca 2025 roku, niemieckie lotniska zostaną sparaliżowane przez strajki ostrzegawcze, które zakłócą funkcjonowanie transportu lotniczego na terenie całego kraju. Związek zawodowy Verdi rozszerza protesty na jedenaście kluczowych portów lotniczych, obejmując w sumie 11 lotnisk w całym kraju, w tym we Frankfurcie, Monachium i Berlinie. W strajku wezmą udział pracownicy sektora publicznego oraz obsługi naziemnej, w tym personel odpowiedzialny za kontrolę biletów, załadunek bagaży i obsługę pasażerów. Pasażerowie powinni przygotować się na poważne utrudnienia, ponieważ całodniowy strajk doprowadzi do paraliżu ruchu lotniczego na tych i innych lotniskach ■ SOBOTA: Pożar w Graal SPA przy ul. Bałtyckiej. Ewakuowano 102 osoby. 22 strażaków walczyło z ogniem do nocy, dach częściowo rozebrano. Przyczyny pożaru wciąż nieznane. ■ Dramatyczna scena rozegrała się we wtorek tuż przed godziną 23:00 na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Gdańskiej w Świnoujściu. Doszło tam do poważnego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. W wyniku zderzenia jedno z aut dachowało. Na miejsce natychmiast skierowano wszystkie służby ratunkowe: straż pożarną, policję oraz karetki pogotowia ■ Policzono pieniądze ze skarbonek sztabu WOŚP w Świnoujściu. Zebrano 235 tys. złotych. Kwota zbiórki w Świnoujściu z pewnością wzrośnie ponieważ nie obejmuje trwających aukcji, wpływów z eskarbonek oraz terminali ■ Zaplanowany koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz Orkiestry Wojskowej, który miał się odbyć w dniu dzisiejszym w godzinach 15:30-18:15 w sali teatralnej przy ul. Matejki 11, został odwołany ■ 5 marca w Świnoujściu rusza kwalifikacja wojskowa. W tym roku kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2006. Dotyczy to także mężczyzn z roczników 2001 – 2005, którzy nie byli jeszcze na kwalifikacji. Przypominamy, że kwalifikacja nie jest poborem do wojska, tylko polega na nadaniu kategorii przydatności do służby. Kończy się ona wydaniem zaświadczenia o uregulowanym stosunku do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w Świnoujściu będzie przeprowadzona od 5 marca do 14 marca 2025 roku w Hoteliku przy Amfiteatrze, wejście od ul. Matejki ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■