POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [26.12.2024, 19:31:22] • zachodniopomorskie

Blisko 120 milionów złotych na rozwój samorządów z centralnej części regionu. Zielone światło dla 26 unijnych projektów

Blisko 120 milionów złotych na rozwój samorządów z centralnej części regionu. Zielone światło dla 26 unijnych projektów

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Inwestycje w turystykę, transport publiczny, rozwój sieci dróg rowerowych czy poprawę jakości kształcenia zawodowego to priorytetowe działania, które będą służyły gospodarczemu rozwojowi Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Strefy Centralnej. Na te cele zostanie przeznaczona kwota blisko 120 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego. We wtorek, 24 grudnia 2024 r. marszałek Olgierd Geblewicz wraz z wicemarszałkinią Anną Bańkowską podpisali porozumienie terytorialne umożliwiające unijne dofinansowanie 26 przedsięwzięć. – Projekty te będą poprawiały życie mieszkańców w bardzo różnych aspektach – mówił podczas spotkania marszałek.

Te samorządy stawiają na efekt synergii
Samorządy, które utworzyły Związek Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej, będą mogły korzystać z unijnego instrumentu w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Uczestnikami związku jest 16 jednostek samorządu terytorialnego – 13 gmin i 3 powiaty. To: Gmina Brzeżno, Gmina Czaplinek, Gmina Kalisz Pomorski, Gmina Połczyn–Zdrój, Gmina Radowo Małe, Gmina Rąbino, Gmina Resko, Gmina Sławoborze, Gmina Świdwin, Gmina Węgorzyno, Gmina Wierzchowo, Gmina Złocieniec, Miasto Świdwin, Powiat Drawski, Powiat Łobeski, Powiat Świdwiński.

– Projekty te będą poprawiały życie mieszkańców w bardzo różnych aspektach. Zdecydowaliśmy się na zbudowanie tego partnerstwa w kilku obszarach. To ekologia i projekty termomodernizacyjne oraz inwestycje w ekologiczny transport publiczny. Inwestujemy też w naszych mieszkańców. Wspieramy rozwój szkolnictwa w szczególności zawodowego, ale też stawiamy na opiekę długoterminową potrzebną naszym seniorom – mówił podczas spotkania z samorządowcami Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Inwestujemy również w to, co mamy najlepsze w Polsce, a więc w potencjał turystyczny. Cieszę się, że turyści odkrywają wnętrze naszego województwa, a więc strefę centralną, obfitą w pojezierza, lasy, jeziora. Naszym produktem flagowym stały się ścieżki rowerowe, z których słyniemy w całym kraju. Cieszę, że kolejne trasy powstaną w strefie centralnej – mówił marszałek Geblewicz.

Prawie 120 mln zł na realizację wspólnych celów
Alokacja unijnych środków przeznaczonych na realizację wspólnie przygotowanej przez JST strategii wynosi ponad 28,4 mln euro. Na tę kwotę składają się środki: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (22,9 mln euro), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ponad 5,5 mln euro) oraz z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu krajowego, stanowiącego uzupełnienie do środków EFS (396 tys. euro).

– Podstawą wdrażania ZIT jest przygotowana wcześniej strategia terytorialna, spełniająca szereg prawnych i formalnych wymogów. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale przynosi realne korzyści i spore Fundusze Europejskie. Gratuluję państwu determinacji i chęci współpracy na rzecz waszych „małych ojczyzn”. To inwestycje, które szybko przyniosą zysk w postaci rozwoju gospodarczego, społecznego, turystycznego – uważa Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

26 ważnych przedsięwzięć do realizacji
Podpisane we wtorek porozumienie terytorialne obejmuje 37 przedsięwzięć, z czego 26 przedsięwzięć ujęto na liście przedsięwzięć podstawowych, a 11 przedsięwzięć na liście rezerwowej. Stronę Strefy Centralnej reprezntowała Beata Gadzinowska, przewodnicząca Zarządu Związku oraz jej zastępca Edward Arys. Na spotkaniu obecni byli także starostwie, burmistrzowie wójtowie uczestniczący w Związku.

– Nadrzędnym celem partnerstwa jest zwiększenie atrakcyjności Obszaru Funkcjonalnego Strefy Centralnej do zamieszkania, rozwoju i wypoczynku. Rozwój turystyki, przedsiębiorczości, poprawa efektywności energetycznej, dostępności usług publicznych czy rewitalizacja obszarów zdegradowanych to cele, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego będą możliwe do osiągnięcia. Będą kołem zamachowym dla rozwoju regionu, pozwolą na ujednolicenie – podkreśla Beata Gadzinowska, przewodnicząca Zarządu Związku

Wśród 26 przedsięwzięć podstawowych, wstępnie wskazanych przez Instytucję Zarządzającą jako kwalifikujące się do objęcia dofinansowaniem w ramach FEPZ, znajdują się projekty związane z:

- termomodernizacją budynków użyteczności publicznej – (8 projektów, wartość wkładu z UE: ok. 21,7 mln zł)
- zrównoważoną mobilnością (zbiorowym transportem publicznym) – (2 projekty, wartość wkładu z UE: ok. 13,9 mln zł)
- inwestycjami w infrastrukturę kształcenia zawodowego i jednostki popularyzującej naukę oraz w infrastrukturę turystyczną i kulturalną, a także we wzmacnianie potencjału partnerstwa Strefy Centralnej – (8 projektów, wartość wkładu z UE: ok. 63,2 mln zł)
- poprawą jakości i dostępności kształcenia zawodowego – (3 projekty, wartość wkładu z UE: ok. 11,1 mln zł)
- rozwojem usług społecznych – (5 projektów, wartość wkładu z UE: ok. 12,5 mln zł).

– Realizacja zadań zaplanowanych w ramach Strategii Terytorialnej to kontynuacja działań samorządów z obszaru Strefy Centralnej. Doświadczenia z realizacji Kontraktu Samorządowego pozwoliły na wypracowanie mechanizmów współpracy i słowo: WSPÓŁPRACA będzie w okresie realizacji założeń Strategii jednym z najważniejszych – mówi Beata Gadzinowska, przewodnicząca Zarządu Związku.

Rozwój gospodarczy z instrumentami terytorialnymi
Instrumenty terytorialne to narzędzia wspierania zintegrowanego rozwoju terytorialnego. Zaliczają się do nich: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), Inne Instrumenty Terytorialne (IIT) oraz Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jednym z warunków realizacji ZIT oraz IIT jest opracowanie i uchwalenie strategii terytorialnej oraz jej pozytywne zaopiniowanie przez właściwą instytucję zarządzającą programem.

W województwie zachodniopomorskim zostało ustanowionych 8 ZIT.

Dotychczas Zarząd Województwa podpisał porozumienia:

- ze Związkiem ZIT Obszaru Funkcjonalnego Kamienia Pomorskiego – 20 marca 2024 r.
- ze Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (Związkiem ZIT) – 2 kwietnia 2024 r.
- ze Związkiem ZIT Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego – 27 sierpnia 2024 r.

Więcej informacjo o FEPZ: funduszeue.wzp.pl/

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■