Te samorządy stawiają na efekt synergii
Samorządy, które utworzyły Związek Zachodniopomorskiej Strefy Centralnej, będą mogły korzystać z unijnego instrumentu w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Uczestnikami związku jest 16 jednostek samorządu terytorialnego – 13 gmin i 3 powiaty. To: Gmina Brzeżno, Gmina Czaplinek, Gmina Kalisz Pomorski, Gmina Połczyn–Zdrój, Gmina Radowo Małe, Gmina Rąbino, Gmina Resko, Gmina Sławoborze, Gmina Świdwin, Gmina Węgorzyno, Gmina Wierzchowo, Gmina Złocieniec, Miasto Świdwin, Powiat Drawski, Powiat Łobeski, Powiat Świdwiński.
– Projekty te będą poprawiały życie mieszkańców w bardzo różnych aspektach. Zdecydowaliśmy się na zbudowanie tego partnerstwa w kilku obszarach. To ekologia i projekty termomodernizacyjne oraz inwestycje w ekologiczny transport publiczny. Inwestujemy też w naszych mieszkańców. Wspieramy rozwój szkolnictwa w szczególności zawodowego, ale też stawiamy na opiekę długoterminową potrzebną naszym seniorom – mówił podczas spotkania z samorządowcami Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Inwestujemy również w to, co mamy najlepsze w Polsce, a więc w potencjał turystyczny. Cieszę się, że turyści odkrywają wnętrze naszego województwa, a więc strefę centralną, obfitą w pojezierza, lasy, jeziora. Naszym produktem flagowym stały się ścieżki rowerowe, z których słyniemy w całym kraju. Cieszę, że kolejne trasy powstaną w strefie centralnej – mówił marszałek Geblewicz.
Prawie 120 mln zł na realizację wspólnych celów
Alokacja unijnych środków przeznaczonych na realizację wspólnie przygotowanej przez JST strategii wynosi ponad 28,4 mln euro. Na tę kwotę składają się środki: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (22,9 mln euro), Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (ponad 5,5 mln euro) oraz z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu krajowego, stanowiącego uzupełnienie do środków EFS (396 tys. euro).
– Podstawą wdrażania ZIT jest przygotowana wcześniej strategia terytorialna, spełniająca szereg prawnych i formalnych wymogów. Nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale przynosi realne korzyści i spore Fundusze Europejskie. Gratuluję państwu determinacji i chęci współpracy na rzecz waszych „małych ojczyzn”. To inwestycje, które szybko przyniosą zysk w postaci rozwoju gospodarczego, społecznego, turystycznego – uważa Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
26 ważnych przedsięwzięć do realizacji
Podpisane we wtorek porozumienie terytorialne obejmuje 37 przedsięwzięć, z czego 26 przedsięwzięć ujęto na liście przedsięwzięć podstawowych, a 11 przedsięwzięć na liście rezerwowej. Stronę Strefy Centralnej reprezntowała Beata Gadzinowska, przewodnicząca Zarządu Związku oraz jej zastępca Edward Arys. Na spotkaniu obecni byli także starostwie, burmistrzowie wójtowie uczestniczący w Związku.
– Nadrzędnym celem partnerstwa jest zwiększenie atrakcyjności Obszaru Funkcjonalnego Strefy Centralnej do zamieszkania, rozwoju i wypoczynku. Rozwój turystyki, przedsiębiorczości, poprawa efektywności energetycznej, dostępności usług publicznych czy rewitalizacja obszarów zdegradowanych to cele, które dzięki wsparciu Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego będą możliwe do osiągnięcia. Będą kołem zamachowym dla rozwoju regionu, pozwolą na ujednolicenie – podkreśla Beata Gadzinowska, przewodnicząca Zarządu Związku
Wśród 26 przedsięwzięć podstawowych, wstępnie wskazanych przez Instytucję Zarządzającą jako kwalifikujące się do objęcia dofinansowaniem w ramach FEPZ, znajdują się projekty związane z:
- termomodernizacją budynków użyteczności publicznej – (8 projektów, wartość wkładu z UE: ok. 21,7 mln zł)
- zrównoważoną mobilnością (zbiorowym transportem publicznym) – (2 projekty, wartość wkładu z UE: ok. 13,9 mln zł)
- inwestycjami w infrastrukturę kształcenia zawodowego i jednostki popularyzującej naukę oraz w infrastrukturę turystyczną i kulturalną, a także we wzmacnianie potencjału partnerstwa Strefy Centralnej – (8 projektów, wartość wkładu z UE: ok. 63,2 mln zł)
- poprawą jakości i dostępności kształcenia zawodowego – (3 projekty, wartość wkładu z UE: ok. 11,1 mln zł)
- rozwojem usług społecznych – (5 projektów, wartość wkładu z UE: ok. 12,5 mln zł).
– Realizacja zadań zaplanowanych w ramach Strategii Terytorialnej to kontynuacja działań samorządów z obszaru Strefy Centralnej. Doświadczenia z realizacji Kontraktu Samorządowego pozwoliły na wypracowanie mechanizmów współpracy i słowo: WSPÓŁPRACA będzie w okresie realizacji założeń Strategii jednym z najważniejszych – mówi Beata Gadzinowska, przewodnicząca Zarządu Związku.
Rozwój gospodarczy z instrumentami terytorialnymi
Instrumenty terytorialne to narzędzia wspierania zintegrowanego rozwoju terytorialnego. Zaliczają się do nich: Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), Inne Instrumenty Terytorialne (IIT) oraz Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). Jednym z warunków realizacji ZIT oraz IIT jest opracowanie i uchwalenie strategii terytorialnej oraz jej pozytywne zaopiniowanie przez właściwą instytucję zarządzającą programem.
W województwie zachodniopomorskim zostało ustanowionych 8 ZIT.
Dotychczas Zarząd Województwa podpisał porozumienia:
- ze Związkiem ZIT Obszaru Funkcjonalnego Kamienia Pomorskiego – 20 marca 2024 r.
- ze Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (Związkiem ZIT) – 2 kwietnia 2024 r.
- ze Związkiem ZIT Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego – 27 sierpnia 2024 r.
Więcej informacjo o FEPZ: funduszeue.wzp.pl/
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe