Świąteczne kolędy to muzyczna podróż, która łączy tradycję z duchem świątecznego czasu. Jednym z najbardziej znanych utworów na świecie jest „Cicha noc” (Stille Nacht), skomponowana w 1818 roku przez austriackiego organistę Franza Xavera Grubera do tekstu Josepha Mohra. Pierwsze wykonanie odbyło się w małym kościele w Oberndorfie, a prostota tej melodii podbiła serca ludzi na całym świecie. Dziś kolęda ta została przetłumaczona na ponad 300 języków.
Polskie kolędy, takie jak „Bóg się rodzi” czy „Lulajże, Jezuniu”, sięgają korzeniami epoki baroku, kiedy to tworzyły most między liturgią a ludową tradycją. Szczególnie „Lulajże, Jezuniu” cieszy się uznaniem za swoją kojącą melodię, którą Fryderyk Chopin wykorzystał w swoim Scherzo h-moll.
Dla tych, którzy chcieliby sami zanurzyć się w świąteczne melodie, dostępne są śpiewniki online, takie jak na stronach Kolędy.pl czy Świąteczne Chwile. Warto też posłuchać nagrań wykonanych przez chóry, takie jak Chór Polskiego Radia, który w swoich interpretacjach oddaje piękno tych utworów.
, 11:14• 31.0.79.** -a w której to części ulicy, tej północnowschodniej licząc od ulicy Staffa czy w tej pd.-zach. od skrzyżowania z ul.Staffa?
Pisiory to śpiewaja już pod celą węgierskie i białoruskie kolędy?
Jest nowy utwór śpiewany przy stole światecznym" ... przejdziemy Wisłę przejdziemy Wartę będziemy Madziarami, dał nam przykład Romanowski jak spierdalać mamy...'
kundel z Chodorowskiej dziś od rana pełni służbę wartowniczą, wściekłe napierdalanie niesie się jak Posejdon długi i szeroki, ale nie narzekajmy bracia i siostry ponieważ dzieki kundlom trwa nasza cywilizacja
22:20•176.221.125.** -sam użyłeś słów" w minionych epokach" - czasy się zmieniają, my mieszkamy w dużej bliskości, jeśli nie w blokach, to w ciasnych dzielnicach domków, a takim jest osiedle Posejdon przy Chodorowskiej i naprawdę powinniśmy liczyc się z innymi. Gdy Makłowicz był na wyspie Ibizie, zaczął mówić cicho - wytłumaczyl, że w tych uliczkach ludzie szanują prawo innych do ciszy, bo są te uliczki mocno akustyczne, domy blisko siebie... A jak jest u nas? Wielu uważa, że liczy się to, że mają do czegoś PRAWO, a o obowiązku, powinności względem innych już milczą. To pojawiło się po latach komunizmu jako skutek uboczny, roszczeniowość, wybiło szambo, które można nazwać WIELKIM" JA", widać to po np. rodzicach w szkołach (i odpływie z zawodu nauczycieli ludzi młodych), po stylu życia - odtwarzaniu głośno muzyki w blokach, po narkomanii, gdzie też dominuje dążnośc do zaspokojenia" mojego JA" aż do jego. .zabicia.[Przy okazji, zauważyłem, że kundle są głupsze od rasowych i szczekają w potrzebie i bez niej]
Nadużywane i nietrafne słowo" magia". Poza tym tekst pożyteczny, dotyka istoty Bożego Narodzenia. A co do Sherza Chopina, w ten sposób tę kolędę zna cały świat, np.uwielbiająca Chopina Azja. Tam po kilku minutach wyrafinowanej klawiszowej muzyki (w ok.3:25 i po powrocie do ciekawych łamańców chopinowskich przed piątą minutą) następuje wierny cytat tej kolędy" Lulajże, Jezuniu".
[24.12.2024, 19:03:16] • [IP: 37.31.156 tak dla wiadomości, dzięki takim kundlom my żyjemy. W minionych epokach psy pełniły służbę wartownicza a nawet obronną dzięki czemu człowiek mógł zająć się czymś innym czy wypocząć nie martwiąc się o bezpieczeństwo, zresztą są środowiska które do dzisiaj wykorzystują czujność psów a że czasy zmieniły się to częściej psy są towarzyskie a że szczekają to już ich taka natura Czy to takie ciężkie do zrozumienia? A przy okazji, dzięki innym zwierzętom czy to użytecznym czy hodowlanym (dzięki czemu mamy co jeść a nie tylko polowanie co przy tej ilości ludzi już dawno by nie było na co polować)naprawdę dzieje się takim ludziom którym przeszkadza wszystko
A mamy się czym pochwalić, bo polskie kolędy należą do najpiękniejszych. A czy ktoś zna polska kolędę w rytmie tanga? Nietypowa, nieco z boku głównego nurtu ale piękna zarówno w muzyce jak i tekście kolęda" nie było miejsca dla Ciebie"
Musiałem dzisiaj ostro pogłośnić kolędy żeby zagłuszyć kundla z Chodorowskej