POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [15.12.2024, 11:59:13] • Europa

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy wkracza w fazę studium wykonalności

Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy wkracza w fazę studium wykonalności

autor: john (fot. stock.adobe.com/pl )

Europejscy Operatorzy Systemów Przesyłowych Gazu (OSP) z Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Niemiec (ONTRAS) rozpoczynają fazę studium wykonalności Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego (NBHC).

Po finalizacji wstępnego studium wykonalności w 2024 roku, sześciu operatorów systemów przesyłowych rozpoczyna prace nad studiami wykonalności projektu na poziomie krajowym. Studia te będą koncentrować się na kluczowych aspektach, w tym na przebiegu trasy gazociągu, planowaniu lokalizacji tłoczni, analizie finansowej i ekonomicznej, kwestiach związanych z pozwoleniami środowiskowymi oraz bezpieczeństwem, a także na kwestiach dotyczących harmonogramu realizacji projektu. Prace potrwają do połowy 2026 roku.

Na podstawie wyników krajowych studiów wykonalności operatorzy przeprowadzą również studia transgraniczne, które będą podstawą do dalszego rozwoju projektu. Analizy transgraniczne obejmą opracowanie wspólnej definicji technicznej projektu, jego analizę od strony komercyjnej, a także kwestię zaangażowania odbiorców i interesariuszy. Zakończenie analiz transgranicznych planowane jest na koniec 2026 roku.

- Cieszymy się, że możemy nadać dynamikę tej ważnej współpracy i osiągnąć postępy w realizacji projektu NBHC. Jego potencjał nie ogranicza się jedynie do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w krajach uczestniczących, ale może również promować rozwój biznesu i wspierać powstanie nowej gałęzi gospodarki wodorowej w Europie - ocenili zaangażowani partnerzy.

Przed rozpoczęciem studiów wykonalności operatorzy systemów przesyłowych przeprowadzą na początku 2025 roku wspólną analizę biznesową projektu. Będzie ona miała na celu przeanalizowanie wstępnego podejścia do możliwej formuły transgranicznej alokacji kosztów, a także wypracowanie modelu biznesowego i taryfowego, które zapewnią finansową opłacalność projektu dla wszystkich zaangażowanych operatorów przesyłowych.

Szczegółowe analizy i badania stanowią fundamenty dla budowy NBHC jako bezpiecznego, niezawodnego i opłacalnego rurociągu służącego do transportu wodoru odnawialnego, który będzie połączony z przyszłą europejską siecią przesyłową wodoru w Europie Środkowej.

- Projekt Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego ma dla nas kluczowe znaczenie, ponieważ pozwala połączyć możliwości produkcyjne zielonego wodoru z potrzebami konsumpcyjnymi w kilku krajach, gdzie przemysł może potrzebować go w procesie dekarbonizacji. Przykładowo w Polsce wesprze efektywne planowanie krajowych sieci przesyłowych wodoru oraz lokalizacji przyszłych międzynarodowych połączeń wodorowych. Ostateczne studium wykonalności, obejmujące aspekty techniczne, ekonomiczne i prawne, jest niezbędnym warunkiem podjęcia decyzji inwestycyjnych przez operatorów przesyłowych. Cieszę się, że w ramach projektu NBHC współpracujemy z naszymi partnerami w sposób skoordynowany, budując solidne fundamenty dla transformacji energetycznej w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowej – powiedział Sławomir Hinc, Prezes GAZ-SYSTEM.

Projekt NBHC jest ważnym elementem przejścia Europy na zrównoważony i zdekarbonizowany system energetyczny, wspierający unijne cele klimatyczne i wzmacniający regionalną współpracę energetyczną. NBHC znacząco wesprze cele Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji poprzez integrację branży odnawialnego wodoru w sześciu państwach członkowskich. Do 2050 roku Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 37 milionów ton ekwiwalentu CO2 rocznie. Zwiększy on także bezpieczeństwo energetyczne i wpłynie na zwiększenie zróżnicowania źródeł dostaw w regionie i w całej Europie, łącząc lokalną produkcję wodoru odnawialnego z istniejącymi i nowymi centrami popytu, a także przyczyni się do dekarbonizacji sektorów, w których trudno jest obniżyć emisje..  

W kwietniu 2024 r. Komisja Europejska przyznała NBHC status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (Project of Common Interest - PCI) w ramach „Planu połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich w zakresie wodoru" (BEMIP Hydrogen). W październiku 2024 r. operatorzy systemów przesyłowych złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF), a wyniki tego postępowania spodziewane są w 1. kwartale 2025 r.

NBHC to wspólny projekt sześciu europejskich operatorów systemów przesyłowych: Gasgrid vetyverkot Oy z Finlandii, Elering z Estonii, Conexus Baltic Grid z Łotwy, Amber Grid z Litwy, GAZ-SYSTEM z Polski oraz ONTRAS z Niemiec.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć w zakładce Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy.

Dział Prasowy GAZ-SYSTEM


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■