POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [05.12.2024, 10:50:31] • zachodniopomorskie

Nowe rezerwaty w Zachodniopomorskiem

Nowe rezerwaty w Zachodniopomorskiem

fot. Organizator

Dolina Zgniłej Strugi, Las Dębogórski, Rekowski Wrzosiec, Torfowisko Żelechowo, Dolina Pustynki, Źródliskowa Skarpa Jeziora Dołgie oraz Dolina Rzeki Leśnicy to nowe rezerwaty na Pomorzu Zachodnim, które powołała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie w ramach akcji „100 Rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych". 7 nowych rezerwatów powstało na terenie dwóch Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: w Szczecinku oraz w Szczecinie.

- Tworzenie nowych rezerwatów ma zapewnić perspektywę zachowania najcenniejszych przyrodniczo miejsc. Miejsc, w których naukowcy będą mogli prowadzić badania i z których kolejne pokolenia będą mogły się cieszyć, ponieważ zostawimy je w stanie naturalnym - powiedział wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała. - W ciągu niespełna roku powołaliśmy 53 nowe rezerwaty w całej Polsce. To pokazuje potencjał, dlatego planujemy powoływanie kolejnych - do końca przyszłego roku ma ich być 200.

- Dzisiaj mamy zielony dzień dla Pomorza Zachodniego. RDOŚ, we współpracy z Lasami Państwowymi powołuje 7 nowych rezerwatów. Cieszę się, że wniosłem swój wkład w postaci pozytywnej opinii dotyczącej zwiększenia ochrony tych cennych przyrodniczo miejsc – powiedział wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Nowe rezerwaty w Zachodniopomorskiem

fot. Organizator

- Zachodniopomorskie jest jednym z liderów w kraju w ochronie przyrody. Mamy 130 rezerwatów, a od dziś będzie ich 137. Trzy nowe rezerwaty mają charakter torfowiskowy, trzy leśny, a jeden krajobrazowy –dodała Sylwia Jurzyk-Nordlöw – regionalny dyrektor ochrony środowiska w Szczecinie.

4 nowe rezerwaty położone są na terenie zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku. Informacje o nich przedstawił zastępca dyrektora RDLP w Szczecinku - Sławomir Cichoń:

„Dolina Pustynki" to rezerwat o powierzchni ponad 39 ha w Gminie Polanów, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Polanów. Chronione są tu układ dolinowy naturalnie ukształtowanej rzeki o charakterze podgórskim oraz dobrze zachowanych źródlisk i zboczowych lasów grądowych z licznymi wiekowymi drzewami.

„Rekowski Wrzosiec", o powierzchni ponad 19 ha w Gminie Polanów, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Manowo. Cel ochrony w rezerwacie jest zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego i boru bagiennego wraz ze stanowiskami wrzośca bagiennego oraz bagna zwyczajnego.

Nowe rezerwaty w Zachodniopomorskiem

fot. Organizator

„Dolina Zgniłej Strugi" – największy z utworzonych dziś rezerwatów, zajmuje powierzchnię ponad 152 ha. Znajduje się na terenie Gmin Bobolice i Polanów, w zarządzie Nadleśnictwa Bobolice. Cel ochrony: zachowanie mozaiki bagienno- źródliskowych ekosystemów leśno-torfowiskowych, w tym naturalnie meandrującej rzeki oraz płatów roślinności torfowisk alkalicznych wraz z jednym z największych na Pomorzu Zachodnim skupień situ tępokwiatowego.

„Dolina Rzeki Leśnicy" – rezerwat o powierzchni ponad 59 ha w Nadleśnictwie Białogard, na terenie Gminy Tychowo. Cel ochrony: zachowanie młodoglacjalnego krajobrazu z przełomem rzeki Leśnicy wraz z cyrkami źródliskowymi, łęgami olszowymi i grądami porastającymi zbocze doliny oraz licznymi drzewami o wymiarach pomnikowych.

- O 3 nowych rezerwatach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie opowiedział Paweł Gzyl – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie:

„Źródliskowa Skarpa Jeziora Dołgie" to rezerwat o powierzchni 19,65 ha w Gminie Banie, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Myślibórz. Celem ochrony jest zachowanie mozaiki ekosystemów leśno- źródliskowych z unikatowymi torfowiskami wiszącymi na skarpie jeziora Dołgie.

Nowe rezerwaty w Zachodniopomorskiem

fot. Organizator

„Las Dębogórski" w Gminie Widuchowa położony jest na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gryfino. Powierzchnia – blisko 40 ha. Celem ochrony jest zachowanie dobrze wykształconych zbiorowisk wiekowych grądów z bogatą florą w młodoglacjalnym krajobrazie wysoczyzny morenowej przy strefie krawędziowej doliny Odry.

„Torfowisko Żelechowo" – rezerwat o powierzchni ponad 50 ha w Gminach Widuchowa i Chojna, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Myślibórz. Cel ochrony: zachowanie ekosystemu torfowiska mszarnego przejściowego, w różnych stadiach dynamicznych i sukcesyjnych.

Piotr Pieleszek
Centrum Prasowe
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Budżet 2025 Świnoujścia uchwalony! Po długiej i gorącej debacie 15 radnych poparło projekt przychodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu ■ Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu informuje, że w związku z przerwą w dostawie wody w dniu 19.12/godz.22 do 20.12/godz.04 dodatkowe zbiorniki wody zdatnej do picia po przegotowaniu zostaną ustawione : Łunowo-zatoka autobusowa przy ul.Zalewowej 65 Karsibór – zatoka autobusowa ul.1-go Maja 9 Karsibór-zatoka autobusowa ul.1-go Maja 5c ■ Joanna Agatowska: władze Szczecina chcą skorzystać z doświadczeń Świnoujścia przy realizacji planowanego tunelu pod Odrą w przebiegu realizowanej obwodnicy Szczecina ■ Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Świnoujścia. Tuż po godzinie 10.00 Harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej przekazali symbol nadchodzących Świąt radnym Rady Miasta zgromadzonym na dzisiejszej sesji ■ W dniu 11 grudnia Świnoujscy jubilaci odebrali medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznawane przez Prezydenta RP. Uroczystość była momentem, pełnym wzruszeń, ciepła i wspomnień. Odznaczone zostały trzy pary, które obchodzą jubileusz Złotych Godów: Państwo Bożena i Jerzy Górscy, Państwo Alina i Wiesław Król oraz Państwo Bronisława i Marian Włodarscy ■ Od 01 grudnia do 15 grudnia Wydarzenie "Udekorujmy wspólnie choinkę w Muzeum". Zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania ozdób choinkowych w kształcie zwierząt morskich, które zawieszone zostaną na choince znajdującej się w holu Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Prace prosimy dostarczyć do siedziby Muzeum, przy Placu Rybaka 1 Miejsce: Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Plac Rybaka 1 ■ Już 7 grudnia 2024 roku Świnoujście stanie się miejscem niezwykłej, zimowej atrakcji – jubileuszowej X Inwazji Morsujących Mikołajów, rozpocznie się paradą o godzinie 11:15 paradą, która wyruszy ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 w Świnoujściu. Uczestnicy, przebrani w charakterystyczne mikołajowe stroje, ruszą w kierunku plaży, gdzie odbędzie się najważniejsza część wydarzenia. Szczegółowy harmonogram imprezy przedstawia się następująco: - 11:15 – Parada Morsów ze Stadionu Miejskiego przy ul. Matejki 22 - 11:45 – Powitanie uczestników na plaży - 11:50 – Wybór Miss i Mistera Morsujących Mikołajów oraz wręczenie nagród - 11:55 – Rozgrzewka, przygotowanie do kąpieli - 12:00 – 12:20 – Kąpiel morsów w zimnej wodzie - 12:30 – Blok integracyjny (ognisko, ciepłe posiłki) - 14:00 – Zakończenie ■ Już 7 grudnia, o godz. 13.00 zapraszamy na koncert pt. "Będzie Kolęda" oraz wystawę prac plastycznych Koła Plastycznego UTW (Instruktor Agnieszka Chrostowska). Sala Teatralna MDK, ul. Matejki 11, wstęp wolny. W Koncercie udział wezmą: Jerzy Piórski – gitara klasyczna - uczeń Studium Instrumentalnego MDK soliści studium wokalnego UTW: Halina Nowak, Leonarda Paczkowska, Maria Romanowska, Jan Adamski, Marian Łyskawa, chór mieszany Kantylena, zespól męski Chwaty, pod kierunkiem Barbary Okoń ■