POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Środa [13.11.2024, 23:04:16] • Szczecin

„Artek” w Podgrodziu – w Przystanku Historia

„Artek” w Podgrodziu – w Przystanku Historia

fot. Organizator

Jak kształtowano homo sovieticusa w Podgrodziu k. Nowego Warpna – spotkanie w „Przystanku Historia". Zapraszamy do Przystanku Historia na spotkanie pt.: „Podgrodzie – kuźnia homo sovieticusa w PRL. Dziecięce miasteczko na wzór sowieckiego obozu Artek." Szczecin, 14 listopada 2024 godz. 17:30, Przystanek Historia, pl. Brama Portowa, Posejdon I piętro.

M. Heller w pracy „Maszyna i śrubki. Jak hartował się człowiek sowiecki" pisał: „Praca nad wyprodukowaniem „nowego młodego człowieka" trwała bez przestanku".

Miasteczko dziecięce w Podgrodziu koło Nowego Warpna w 1952 roku utworzone zostało z inicjatywy Związku Spółdzielni Przemysłowych i Rzemieślniczych na wzór pionierskiego obozu Artek w ZSRR. Pierwsze dzieci (ponad 1000) przyjechały do Podgrodzia 4 lipca 1952 roku. Uroczyste otwarcie miasteczka nastąpiło 27 lipca 1952. Do roku 1962 w Podgrodziu próbowano kształtować dzieci i młodzież według radzieckich wzorców.

Czy Podgrodzie było odbiciem obozu Artek?, Jak wyglądało Miasteczko? Co się w nim znajdowało? Jak funkcjonowała "Rzeczpospolita Dziecięca"? Co zachowało się w Podgrodziu z okresu funkcjonowania miasteczka dziecięcego?

M.in. na te pytania odpowiedzą uczestnicy dyskusji:

dr Monika Wiśniewska (Polska Akademia Nauk)

Barbara Sowińska-Adamczyk (autorka książki "Miasteczko dziecięce. Monografia Podgrodzia 1952-1973")

Zenon Owczarek (pasjonat historii lokalnej)

dr Sebastian Kaniewski (IPN Szczecin)

Zapraszamy!

Marcin Górka
asystent prasowy
Instytut Pamięci Narodowej Oddział Szczecin


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Uwaga! Gołoledź i oblodzenie w Zachodniopomorskiem – trudne warunki na drogach od dziś, godz. 8:00. Intensywne opady marznące mżawki i deszczu utrudnią poruszanie się pieszym i kierowcom. Zachowaj ostrożność – śliskie chodniki i jezdnie! ■ We wtorek 14 stycznia 2025 r. o godzinie 9.00 na placu Rybaka w Świnoujściu rozpoczną się uroczystości pamięci ofiar katastrofy promu m/f „ Jan Heweliusz”. To największa morska tragedia w powojennej Polsce. Zginęło w niej 55 osób, w tym 35 pasażerów i 20 członków załogi. O godzinie 9.00 zabrzmią tyfony i syreny na statkach oraz okrętach stojących w świnoujskim porcie ■ W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś (sobota) posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami przewodnimi były trudna sytuacja meteorologiczna w naszym województwie oraz ognisko pryszczycy, które wykryto u bydła w przygranicznym powiecie Maerkisch-Oderland. W związku z tym ostatnim, na granicy specjalnym nadzorem zostaną objęte transporty zwierząt z Niemiec ■ Rozpoczęły się prace nad budową ulicy Nowojachtowej w Świnoujściu, która ma połączyć ulice Jachtową i Uzdrowiskową. Inwestycja budzi wiele emocji, a zdania mieszkańców są mocno podzielone. Powód? Droga przebiega przez mocno zadrzewiony teren parkowy, graniczący z Parkiem Zdrojowym, stanowiący naturalne schronienie dla licznych zwierząt, takich jak sarny, lisy czy króliki, oraz pełniącym funkcję naturalnego filtra powietrza dla Świnoujścia ■