Wernisaż rozpocznie się o godz.18.00 i będzie połączony z koncertem fortepianowym świnoujskiego pianisty Czesława Bobreckiego pt. Zaduszki Jazzowe.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów gromadzonych niemal od początku istnienia Miejskiego Domu Kultury. W tej chwili szacujemy, że jesteśmy w posiadaniu kilkunastu tysięcy odbitek i negatywów. Uwiecznione są na nich nie tylko historyczne już wydarzenie organizowane przez MDK ale również codzienne życie, sesje zdjęciowe czy efekty warsztatów.
Niestety, znakomita część zdjęć jest, nie tylko nieopisana ale i pozbawiona sygnatur, pozwalających na zidentyfikowanie autorów. Stąd pomysł, żeby organizować cyklicznie wystawy, podczas których pokażemy choć niewielki wycinek posiadanych zbiorów. Zdjęcia, które będzie okazja zobaczyć w Galerii Art, to obraz przemian jakim poddało się Miasto na przestrzeni dziesięcioleci. Fotografie powstały w drugiej połowie ubiegłego stulecia i przedstawiają place budowy, portowe krajobrazy czy miejskie uroczystości. Liczymy na to, że podczas trwanie ekspozycji, znajdą się ludzie - mieszkańcy Świnoujścia - którzy rozpoznają się na zdjęciu, podpowiedzą nam gdzie znajduje się dana lokalizacja lub okażą się autorami zdjęć.
Wystawa bowiem jest tylko początkiem większego projektu.
Kto nie będzie mógł przybyć na sobotni wernisaż, będzie mógł to zrobić później, ponieważ wystawę będzie można oglądać do końca listopada, w godzinach otwarcia Galerii.
Zapraszamy
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu
Interesują mnie stare zdjęcie z" Górki" przy Wyspiańskiego / Matejki, a dokładnie Waldschloss i potem jego ruiny. Te co są w internecie, to już je wszystkie widziałem.
04.11.2024, 07:34:25 - Też tak może być, a po prawej mniej więcej za kadrem Wyspiańskiego 36.
Ad Gość • Poniedziałek [04.11.2024, 09:04:21] • [IP: 178.238.249.***] To przeczytaj sobie swój tekst i poszukaj w nim nienawiści. On cały jest hejtem. Jego forma także. Polega na szczuciu. Sam to wiesz.
Ad To przeczytaj sobie swój tekst i poszukaj w nim nienawiści. On cały jest hejtem. Jego forma także. Polega na szczuciu. Sam to wiesz.
Ogolnie za niemca miasto piekniejsze, bardziej atracyjne, bogate w piekna architekture, zielone-----Polacy zniszczyli te walory ppo wojnie niszczac budynki na cegle, reszte zniszczono potem doprowadzajac do ruiny i rozbierajac, zastapiono ytym co teraz mamy. Taki bubel architektoniczny--korzystacie z tego jako mieszkancy?... Trudno inne miasta porownywac do naszego---Torun, Poznan, Wroclaw---ale tam cos sie dzieje caly rok,. cos dla mieszkancow i polkolen.
Czy to miasto zmieni się w najbliższej przyszłości?. ..Jesli nic prezydent nie zrobi, to miasto bedzie tylko miastem emetytow. Mlodziez nie ma to rzadnych atrakcji, w niczym nie bierze udzielu, nie ma dl;a nich tu zycia. Nie ma szkol, pracy-wyjada.
Parę domków w okolicach latarni i parę domków w okolicach przeprawy promowej...Niekonioecznie pare domkow. Chorzelin to w[prawdzie mala wioska-dzielnica ale miala ciekawa infrastukture, byly sklepy, cukiernie i tez byla to czesc turystyczna ---obejrzyj stare zdjecia. Obok l;atarni byla tez plaza i dostep do atrakcji wodnych czyli lodki... Teraz lodka poplywasz tylko w Kasiborzu
[04.11.2024, 07:53:31] • [IP: 78.10.228.**] Wskaż gdzie skłamałem gdzie piszę nieprawdę?
Uwaga na Gość • Niedziela [03.11.2024, 17:17:09] • [IP: 178.238.249.***]. To siewca nienawiści, co jednoznacznie wynika z jego tekstu.
Wydaje mi sie, ze To zdj To blok wyspianskiego 43, a zdj zrobione gdzie teraz sa te nowe wiezowce, na dole mieszkal parzyszek i mial sad kiedys.
Swietny pomysl, tymbardziej ze samemu malo mozna cokolwiek znalezc, mnie intrresuje ulica boh wrzesnia gdzie kieyds byl waniorek, budki z lodami, szaszlyk, zlotnik, po prostu lata 80 te. Szukalam ulicy wyspianskiego z tymi wiezowcami, nie, tore powstaly pod koniec lat 70 tych, pozniejsze w latach 80 tych... pozdrawiam sympatykow takich fotografii, gdyby kazdy opublikowal co mial razem bysmy doszli gdzie byly zrobione, co przedstawiaja. Jest taka str fotopolska eu, ale swinoujscia bardzo malo tam jest.
CO ZBUDOWA soliDurnościowa polska po 1989r...NO CO? zbudowała wielkie qfno...To dzięki tym mitycznym długom E, Gierka ekipy wywodzące śię z solidurnośći miały co kraść o przepraszam" prywatyzować" po 1990 roku. I jeszcze jedno przypomnę słowa wypowiedziane przez byłego premiera F.Rakowskiego do stoczniowców" gdyby nie komuna to byście gąski u jaśnie pana pasali"Jak prawdziwe były to słowa przekonał śię polski robotnik po 1990r. gdy masowo likwidowano naszą gospodarkę.
Super. Sam byłem jego członkiem przeszło 50 lat temu Gdyby tak jeszcze pokazać słynne Diaporamy XTL było by super
Czy to miasto zmieni się w najbliższej przyszłości? Tak na pewno gdyż już zaczął się proces przejmowania mieszkań a że w większości są to prywatne tereny, przynajmniej w budownictwie komunalnym gdzie są wspólnoty to za jakiś czas nastąpi tak zwana konsolidacja terenów i będą tu hotele i ew obsługa tych hoteli do tego jakieś drobne firmy oczywiście prywatne i miasto powróci do stanu embrionalnego z kilku tysiącami stałych mieszkańców o ile nie powstaną np port kontenerowy który da pracę kilku tysiącom tak zwanej logistyce czy inne miejsca pracy dla nowych zawodów ile miast w tym kraju jest na krawędzi istnienia gdyż ludzie wyjeżdżają za zarobkiem i dopóki czy to rząd czy inne czynniki nie spowodują tu powstania miejsc pracy podobnych do tego co było a to jest raczej w sferze marzeń to miasta zanikną przynajmniej w strefie słabszych krajów a nikt nie dopuścić aby te regiony zabrały pracę innym
Czy mieszkańcy Warszowa potrafią zrozumieć że po wybudowaniu tunelu 90 % turystów którzy zatrzymywali się w tej dzielnicy latem to teraz wolą Uznam gdyż tam są jakieś rozrywki do tego niemiecki wioski są na pewno lepszym obiektem do zwiedzania niż latarnia na którą można raz wejść no góra dwa razy czy pruskie fikołki w ich kwaterach czyli ceglane forty. I nawet najlepsza plaża nie jest w stanie zatrzymać gdy droga na Uznam zajmuje 5 minut a nie długie godziny oczekiwania na prom w te i z powrotem. Za Niemca na dzisiejszym Warszowie co było ? Parę domków w okolicach latarni i parę domków w okolicach przeprawy promowej. Dopiero rozbudowa przemysłowa dzielnicy wymusiła budowę domów dla robotników które dzisiaj chciały by pełnić rolę zaplecza hotelowego dla zbłąkanych wędrowców którym było czasu na oczekiwanie na promy. A mieli fajna plażę. Czas ten się skończył tak jak turystyka indywidualna w tym mieście opanowana przez ogromne ośrodki należące w większości do spółek a dochody znikają w sina dal. Przyszłość ?
Wystawa co mieście które przekształciło się z miasteczka garnizono rybackiego za Niemca zniszczonego wojną i ciężkimi czasami powojennymi w miast 50 tysięczne dzięki rozbudowie przemysłu zarówno spożywczego (odra) jak i ciężkiego (MSR) do tego eksplozji turystyki, zakłady pracy chciały mieć i miały swoje domy wczasowe a do tego budowlańcy i inne drobniejsze zakłady czy MW też musiały gdzieś mieszkać a do tego perspektywy jakie nakreśliła jedyna partia np. rozbudowa MSR o w końcu duży dom i zatrudnienie następnych tysięcy ludzi były tak kuszące że planowano zmienić Wolin w sypialnię miasta. No cóż nie udało się gdyż, no właśnie dlaczego epoka gierka który chciał zamienić ten kraj w jedną wielką fabrykę i dać pracę byłym rolnikom ale komuś to nie pasowało dlatego zagłodzili ten kraj zmuszając do bankructwa. Co na pozostało? Stare sypiące się budownictwo starzy ludzie którzy budowali ten raj, zgliszcza pod zarządem obcych zakładów które były przyczyną rozwoju i opornych mieszkańców którzy nie mogą zrozumieć
Super inicjatywa!
, 09:28 • 185.210.36.**] wystarczy, że trwa przez listopad w godzinach otwarcia galerii [ale, Galerio, dajże godziny swego otwarcia do Google czy na Fb, bo ich brak)
Ciężko napisać w pierwszym zdaniu ile będzie trwała ...
Ale mędrcy się wypowiadają. Przeczytajcie sobie może. Bohaterem wystawy jest miasto. Może potraktujmy to jako fenomen urbanistyczno-socjologiczny, a nie pyskówkę ideologiczną.
Gen Sikorski rozkazał Gen Andersowi wyprowadzić Wojsko Polskie z Komunistycznej Rosji do Iranunie chciał z Wojskiem Rosyjskim wyzwalć Polski z pod 6 letnie Okupacji Niemieckiej ten Błąd wykorzystali Komuniści
22 Lipca 1944r Komunisci Utworzyli Komunistyczną Polskę a jej Upadek nastąpił 03 Czerwca 1989r
Gdyby nie ci rosjanie to na swiecie byś nie był geniuszu.Trochę historii warto poznać.
Dlaczego wystawa nie trwa od 10 i np przez cały weekend ?
Sprawdziłem, na różnych stronach powielono ten błąd, że w sobotę 8 XI, a sobota to jest 9 XI. Znając daty takich uroczystości, na pewno to w sobotę, czyli 9 XI.