POGODA

Reklama


Wydarzenia

Kurier Szczeciński • Poniedziałek [09.02.2009, 07:27:36] • zachodniopomorskie

Zachodniopomorska plama

Pomorze Zachodnie - biała plama na mapie miejsc, w których będą realizowane projekty o charakterze kulturalnym z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ręce możemy sobie podać tylko z mieszkańcami województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubuskiego.

Wśród 28 projektów, które w tym roku zostaną dofinansowane z UE, nie ma ani jednego projektu z naszego województwa. Na konkurs zorganizowany w ramach priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” PO Infrastruktura i Środowisko (o nim mowa) wpłynęły co prawda trzy projekty zachodniopomorskie, pieniędzy jednak nie dostaną.

Cień nadziei może mieć tylko Stargard, którego projekt renowacji historycznej zabudowy miasta (głównie murów obronnych z bastyliami) znalazł się na liście rezerwowej. Odrzucone zostały zaś - projekt gminy Karlino „Renowacja obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie krainy szlaku solnego” i projekt Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie „Remont i modernizacja XVII w. Pałacyku Velthusen”.

W Stargardzie nie kryją rozczarowania. - Jest nam bardzo przykro. W przygotowanie tego projektu włożyliśmy dużo pracy. Mieliśmy dobry wniosek. Widać jednak były lepsze - mówi Elżbieta Świderska, kierownik Wydział Kultury, Sportu i Turystyki w stargardzkim magistracie.

W lepszym nastroju jest poseł ze Stargardu, członek Sejmowej Komisji Kultury, Sławomir Preiss (PO): - Zdaniem ministra kultury, w tym momencie były inne ważne projekty do realizacji - tłumaczy sytuację. - Gwarantuję jednak, że minister Zdrojewski jest przyjaźnie nastawiony do Stargardu - dodaje poseł.

Karlino wraz z sąsiednimi gminami planowało remont zabytkowych kościołów. - Pieniądze z konkursu poszły na zabytki o wyższej randze, tak uznało ministerstwo. Trudno nam konkurować z Wawelem - mówi Waldemar Miśko, burmistrz Gminy Karlino.

Burmistrz nie zamierza jednak składać broni. Myśli o innych źródłach finansowania, np. z Regionalnego Programu Operacyjnego lub Interregu IVA. Podobnie podchodzą do sprawy urzędnicy w Stargardzie.

Pieniądze z konkursu otrzymają m.in.: Zamek Królewski na Wawelu, Biblioteka Śląska, Muzeum Warszawskiej Pragi, Zespół Szkół Plastycznych w Częstochowie.

***

Białe plamy na mapie Polski, które „wyszły” na wierzch przy okazji tego konkursu, pokazują, w której lidze województw jest Pomorze Zachodnie. Kto jest temu winny? Chyba nie wnioskodawcy, bo ich projekty były dobre. Więc kto? Może historia (!), w końcu nie mamy Wawelu...

Mieliśmy jednak mieć posłów, którzy będą lobbować na rzecz regionu (pamiętamy kampanię wyborczą.). W zamian tego mamy wstyd i coraz trudniejszą do dogonienia czołówkę polskich regionów. Witamy w „Polsce B”!

Magdalena SZCZEPKOWSKA


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ 11.00 - Przejście na Plac Słowiański – zamknięcie ul. Armii Krajowej 11.15 - Plac Słowiański Uroczystości pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej” z udziałem asysty honorowej, z udziałem władz administracyjnych i samorządowych, służb mundurowych, Orkiestry Wojskowej, pocztów sztandarowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańców i gości. 1) zajęcie miejsca przez asystę honorową, 2) uroczyste podniesienie Flagi Narodowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego, 3) Apel Pamięci, 4) wystąpienie okolicznościowe Prezydenta Miasta Świnoujście, 5) składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem, 6) koncert Orkiestry Wojskowej pieśni patriotycznych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, 7) wyprowadzenie pododdziału honorowego i pocztów sztandarowych, 8) zakończenie uroczystości. ■ Zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Świnoujściu, upamiętniającej kapelanów Wojska Polskiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej Wydarzenie odbędzie się 05 maja 2025r., o godz. 10:00 w kościele pw. bł. ks. kmdr por. Władysława Miegonia przy ul. Piłsudskiego 43 w Świnoujściu. Tablica poświęcona jest kapelanom różnych wyznań i religii zamordowanym w zbrodni katyńskiej. Na tablicy figurują nazwiska wszystkich dotychczas ustalonych z imienia i nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w zbrodni katyńskiej. Tablica jest pierwszą tablicą nad Bałtykiem i pierwszą umieszczoną w kościele należącym do dekanatu Marynarki Wojennej. Z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich takich tablic powstało już 41, nie tylko w Polsce ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Londynie. Projekt tablicy wykonany przez pracowników IPN OBUWiM Szczecin, koszty wykonania tablicy ze środków IPN Szczecin. W uroczystości wezmą udział m.in. wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma i dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński ■