POGODA

Reklama


Wydarzenia

www.komputerwfirmie.org • Poniedziałek [09.02.2009, 07:39:15] • Polska

Opłaty urzędowe przez Internet

Uruchomiono platformę elektroniczną umożliwiającą dokonywanie płatności za usługi publiczne Internetem. System ePUAP posiada również mechanizm poświadczający dokonanie płatności. Wszystko to doprowadzi do obniżenia kosztów administracji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. podpisały 26 stycznia 2009 r. umowę dotyczącą świadczenia usług płatności na platformie ePUAP z wykorzystaniem zintegrowanego systemu PayByNet. Wdrożenie tej funkcjonalności umożliwi wnoszenie opłat administracyjnych przez Internet, w formie przelewów bezpośrednich między interesantem i urzędem.

ePUAP kontynuacją 1 okienka

Od 1 maja 2008 r. administracja państwowa zobowiązana jest do przyjmowania dokumentów w postaci elektronicznej. Do tej pory obywatele nie mieli jednak możliwości uiszczania opłat za usługi publiczne przez Internet. Obecnie ePUAP gwarantuje jednostkom administracji publicznej - za pośrednictwem platformy - możliwość świadczenia usług wymagających opłat administracyjnych. Zgodnie z umową, KIR S.A. wdroży w ramach elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) system realizacji płatności internetowych PayByNet. Będzie to pierwszy system umożliwiający wnoszenie opłat urzędowych drogą elektroniczną. W ramach systemu PayByNet opracowano również interfejs niezbędny do realizacji płatności przez ePUAP. Dodatkowo na potrzeby platformy wdrożony został mechanizm generujący EPO (Elektroniczne Poświadczenie Opłaty) stanowiący potwierdzenie wniesienia stosownej opłaty.

Płać urzędom na platformie ePUAP

Udostępnienie elektronicznych opłat administracyjnych oznacza, że prace nad rozwojem e-administracji nabierają tempa. Według założeń MSWiA, ePUAP ma być podstawową platformą, za pomocą której jednostki administracji publicznej będą świadczyć swoje usługi drogą elektroniczną.

Resort planuje, by docelowo ePUAP umożliwiał załatwianie ważnych spraw urzędowych przy minimum formalności, tak by w efekcie obywatel mógł otrzymać prawo jazdy czy zarejestrować działalność gospodarczą szybciej i łatwiej niż dotychczas. Rozwój platformy ePUAP pozwoli też usprawnić pracę i obniżyć koszty funkcjonowania administracji publicznej.

KIR

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. została powołana w 1991 roku z inicjatywy 16 największych banków, w tym Narodowego Banku Polskiego oraz Związku Banków Polskich. Swoje usługi kieruje przede wszystkim do instytucji bankowych, finansowych, dużych przedsiębiorstw z sektora telekomunikacyjnego i energetycznego, firm działających w obszarze e-commerce oraz administracji państwowej. KIR S.A. od ponad 16 lat sprawnie i bezpiecznie realizuje międzybankowe, bezgotówkowe transakcje płatnicze. Do tej pory za pośrednictwem systemów ELIXIR® (dla płatności denominowanych w walucie krajowej) i EuroELIXIR (dla płatności krajowych i transgranicznych w euro) Izba zrealizowała ponad 6 mld transakcji. W 2007 r. KIR S.A. po raz pierwszy rozliczyła ponad 1 mld transakcji płatniczych, dołączając tym samym do grona największych europejskich izb rozliczeniowych.

KIR S.A. wprowadziła także innowacyjne rozwiązania dedykowane przedsiębiorstwom - usługę elektronicznej archiwizacji dokumentów oraz usługę PayByNet adresowaną do sklepów internetowych, internetowych biur obsługi klientów masowych wierzycieli, czy e-urzędów zainteresowanych udostępnieniem klientom bezpiecznej formy płatności bezgotówkowych. W lipcu 2008 r. KIR S.A. wdrożyła usługę elektronicznej prezentacji i płatności rachunków (EBPP) pod marką BILIX. Zrewolucjonizują one sposób regulowania płatności masowych za telefon, gaz, energię elektryczną, telewizję kablową, itp. za pośrednictwem kanałów bankowości internetowej.

Wreszcie prościej z przelewami

07-02-2009 Cezary Tchorek-Helm

www.komputerwfirmie.org


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Do końca miesiąca ma zakończyć się budowa promenady wzdłuż ulicy uzdrowiskowej ■ Od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego radnego Cezarego Zdzieszyńskiego rozpoczęły się obrady IX sesji Rady Miasta ■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■