POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Czwartek [12.09.2024, 12:42:39] • Świnoujście

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

fot. GDDKiA O/Szczecin

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin został w środę tymczasowo zamknięty po kolizji dwóch samochodów osobowych. Jednym z pojazdów uczestniczących w kolizji było auto elektryczne. Wnioski wyciągnięte po pierwszym wypadku, do którego doszło miesiąc temu, spowodowały usprawnienie procedury w awaryjnej sytuacji, która zadziałała bardzo dobrze. Kierowcy kierowani byli na przeprawy promowe Centrum i Karsibór. Dzięki zaangażowaniu służb, tunel udało się otworzyć w mniej niż dwie godziny.

Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Jednak przy tej okazji warto przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa w tunelu.

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

fot. GDDKiA O/Szczecin

Ograniczenie prędkości i zakaz wyprzedzania

W tunelu pod Świną jest jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu, każdy w przeciwnym kierunku. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h oraz zakaz wyprzedzania o czym informują stosowne znaki pionowe i poziome. Ze względów bezpieczeństwa należy bezwzględnie tych ograniczeń przestrzegać. Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu, wymagającego trzymania w ręku. Należy pamiętać, że wypadek w tunelu może mieć znacznie groźniejsze skutki nie tylko dla uczestników zdarzenia, ale też dla innych kierowców ze względu na ryzyko pożaru. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej uwagi i skupienia przejeżdżając przez tunel. O przestrzeganie ograniczeń prędkości w tunelu dba system odcinkowego pomiaru prędkości obejmujący całą długość tunelu. Bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy wyliczy średnią prędkość pojazdu. System działa w ramach CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym), czyli komórki organizacyjnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

fot. GDDKiA O/Szczecin

Nie zatrzymujmy się w tunelu

W tunelu, poza sytuacjami absolutnie awaryjnymi, obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Jakiekolwiek zatrzymanie zwiększa ryzyko niebezpieczeństwa w tunelu. Dlatego jeżeli jest to tylko możliwe należy opuścić tunel i zatrzymać się po wyjeździe z niego. Jeżeli doszło na przykład do awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę należy zatrzymać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni wykorzystując pobocze. Pomoc można wezwać łącząc się z kolumny alarmowej oznaczonej piktogramem SOS z centrum obsługi tunelu. W tunelu nie można cofać i zawracać.

Obowiązuje również bezwzględny zakaz poruszania się rowerów i pieszych. Przez tunel nie mogą przejeżdżać pojazdy z towarami niebezpiecznymi (dla nich pozostaje możliwość korzystania z promów).

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

fot. GDDKiA O/Szczecin

Tunel w oku kamer i systemów

Tunel jest wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa. Jest to przede wszystkim system wentylacji, który zadba o odpowiednią jakość powietrza w tunelu podczas jego użytkowania, a w sytuacji awaryjnej o oddymianie. Są to tak naprawdę dwa systemy wentylacji, jeden dla jezdni tunelu, drugi dla przestrzeni ewakuacyjnych do której nie może przedostać się dym. W centralnej części tunelu zamontowano system zraszaczy, który ma ograniczyć skutki ewentualnego pożaru w tunelu. W całym tunelu jest też instalacja hydrantowa, z której będą mogli skorzystać strażacy. W niszach SOS znajdują się gaśnice i telefony łączności alarmowej umożliwiające bezpośredni kontakt z centrum obsługi tunelu. Wyposażeniem obiektu jest również system nagłośnieniowy, przez który mogą być nadawane komunikaty i polecenia, do których należy się bezwzględnie stosować. Komunikaty mogą być również nadawane na częstotliwościach FM (stacji radiowych). Aby były słyszane w pojazdach należy w radioodbiorniku włączyć funkcję TA (Traffic Announcement). Cały tunel jest objęty systemem monitoringu, zarówno w głównej nawie, jak i w przestrzeniach ewakuacyjnych. Systemy bezpieczeństwa dysponują również szeregiem czujników: dymu, wzrostu temperatury czy zanieczyszczeń powietrza. Całość jest sterowana z centrum obsługi tunelu, które znajduje się po stronie wyspy Uznam. Systemy bezpieczeństwa mają ograniczyć negatywne skutki przede wszystkim wypadków drogowych. Najważniejsze jest jednak to, aby do takich sytuacji nie dochodziło. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie opisanych zasad bezpieczeństwa.

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

fot. GDDKiA O/Szczecin

Drogi ewakuacji

W razie potrzeby w tunelu włączy się oświetlenie awaryjne koloru czerwonego, a system nagłośnieniowy zacznie nadawać sygnał alarmowy i komunikaty głosowe. Należy bezwzględnie się do nich stosować. Pojazdy należy zatrzymać przy prawej krawędzi, tak aby zapewnić korytarz dojazdu dla służb. W wypadku wystąpienia pożaru, przed pojazdem którym się poruszamy, trzeba jak najszybciej tunel opuścić. Umożliwi to galeria ewakuacyjna pod jezdnią, do której prowadzą dwa zejścia z poziomu jezdni znajdujące się w odległościach około 600-700 metrów od wlotów do tunelu. Pomiędzy tymi wejściami jest 500 metrów odległości. Galeria ewakuacyjna prowadzi do klatek schodowych, umieszczonych przy wlocie i wylocie z tunelu, umożliwiających wyjście na powierzchnię. Do tych klatek schodowych można również wejść z poziomu jezdni. Na całej długości tunelu są oznaczenia pokazujące odległość do wyjścia awaryjnego, należy skierować się do najbliższego.

Kolizja lub wypadek w tunelu? Sprawdź, jak się zachować

fot. GDDKiA O/Szczecin

Gdzie szukać informacji?

Pozostali kierowcy, którzy jeszcze nie wjechali do tunelu dowiadują się o zamknięciu tunelu z informacji wyświetlanych na tablicach przed tunelem. Przeprawę między wyspami przejmują wówczas promy: Bieliki lub/i Karsibory. Lokalne stacje radiowe nadające komunikaty dla kierowców informują o przyczynach zamknięcia tunelu oraz wskazują alternatywną drogę.

Warto zainstalować w telefonie Regionalny System Ostrzegania (RSO) - to darmowa, powszechna usługa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów umożliwiająca powiadamianie obywateli o zagrożeniach. W RSO umieszczane są różnego rodzaju komunikaty, w tym o wypadkach drogowych.

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA pełni rolę Inwestora zastępczego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 913,8 mln złotych, maksymalna wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 775 mln złotych.

www.swinoujscie.pl


komentarzy: 28, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 28

Gość • Piątek [13.09.2024, 12:30:38] • [IP: 176.221.125.***]

a co z pajacami zwalniającymi w tunelu do 30km na godzinę

Gość • Piątek [13.09.2024, 12:21:36] • [IP: 37.248.219.***]

Poza tym tyle kamer w tunelu a rani jeżdżą jak baranki z telefonem w ręku tam postawić przy kamerach policję dlatego te wypadki jeżdżę codziennie i jedzie taki Baran raz 20 na godzinę poten jak zatrabisz to 50va potem gada i znowu 30 i tak przejeżdżają przez Tunel zwłaszcza mlodzi i sobie drwią z przepisów a wystarczy od czasu do czasu albo dać informacje proszę nie rozmawiać przez telefon

Gość • Piątek [13.09.2024, 12:12:23] • [IP: 37.248.219.***]

Kłamstwo w mieście nie było przez godzinę przejazdu ludzie zawracali gdzie chcieli nikt nie kierował ruchem po co tyle policji przy tunelu.Nic was nie nauczył pierwszy wypadek. Teraz to tylko stłuczka mozna to w pół godz ogarnąć . Wysłaliście ludzi na Karsibor gdzie ruszył dopiero po półtorej godziny i kto stał w kolejce nawet nie wiedział że Tunel już otworzyli i o 18 byliśmy na Warszowie.Wystarczy pościć 1 karsibor przy bielikach jak robił to Zmurkuewicz policja kierowała na prom w mieście był porządek a nie armagedon

Gość • Piątek [13.09.2024, 08:35:15] • [IP: 185.210.39.**]

*Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na znakach o zmiennej treści*, tylko szkoda, że znaki nie są mniejsze, zwłaszcza te wyświetlające dozwoloną prędkość. Przed tunelem znak mają rozsądną wielkość, wewnątrz są tak małe, że prawie ich nie widać. Komunikaty radiowe, na jakiej częstotliwości? Czy tunel został wyposażony w nadajnik szerokopasmowy o mocy kilku megawatów? żeby pokonać barierę selektywnego odbioru?

Gość • Piątek [13.09.2024, 00:21:19] • [IP: 70.34.247.**]

Powtarzamy niebezpieczny slogan, że trzeba gasić pojazd, o ile to jest możliwe. Czy ktoś wie, kiedy to jest możliwe. Nie ratuje się pojazdu za cenę życia. Kiedy wystąpi pożar, należy natychmiast oddalić się od pojazdu na bezpieczną odległość, w tym wypadku uciekać z tunelu, a nie gasić samochód, benzyna może zapalić się w każdej chwili, a nawet może wybuchnąć. Przeczytajcie epitafium na tablicy upamiętniającej tragedię przy wejściu głównym do galerii Kaskada w Szczecinie: Bezcenne jest życie ludzkie, bezcenna każda chwila. W Niemczech, gdzie bezpieczeństwo stoi jednak wyżej niż u nas, nie ma wymogu posiadania gaśnicy w samochodzie. I słusznie. Jak jest pożar samochodu, to należy uciekać, a nie gasić rzecz nabytą ryzykując przy tym życiem. To już minęło. Pytacie, a co z pasażerami? Wszyscy muszą uciekać i w tym należy im pomóc, nawet za wszelką cenę.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 20:44:49] • [IP: 46.231.59.*]

zlikwidować ten odcinkowy pomiar prędkości i skończą się stłuczki, kierowcy w końcu zaczną patrzyć na drogę a nie na prędkościomierz

Gość • Czwartek [12.09.2024, 20:13:00] • [IP: 83.191.127.***]

🚴🚴🚴🚴🚴㉅
2;🚴🚴🚴🚴🚴€
692;🚴🚴🚣🚣🚣
28675;🚣🚣🚣🚣

Gość • Czwartek [12.09.2024, 18:30:51] • [IP: 37.248.217.*]

Ci wszyscy kierowcy co wczoraj zawracali w tunelu zostaną ukarani czy nie ?

Gość • Czwartek [12.09.2024, 18:16:33] • [IP: 62.69.253.**]

a wystarczyło by wstawić dwie tablice przy wjazdach informujące o aktualnej prędkości...

Gość • Czwartek [12.09.2024, 17:45:08] • [IP: 176.221.125.***]

Niech w tunelu bedzie zasieg telefonow komorkowych. Ludziom odcina nawigaje i potem sa wypadki bo tumany nie wiedza gdzie jechac.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 17:41:58] • [IP: 178.238.252.***]

PO CO TYLE OBRAZKOW, GDY DEBILIZM KROLUJE W NIEKTORYCH GLOWACH.PO KOLIZJACH, KTORE MIALY MIEJSCE NALEZY...OGRANICZYC PREDKOSC DO 30 KM/H..ORAZ ZAMONTOWAC PRZEZ SRODEK JEZDNI BARIERKI!!JAK JAKIS IMBECYL PRZYSPIESZY, TO EWENTUALNIE ZATRZYMA SIE NA BARIERKACH I JEDEN PAS BEDZIE ZAWSZE PRZEJEZDNY!!A TAK MOZE CIE MALOWAC, USTAWIAC ZNAKI I TAK NIE KAZDY NIEMIEC TO ZROZUMIE, TO CHOCIAZ WY DECYDENCI ZROZUMCIE!!

Gość • Czwartek [12.09.2024, 17:27:16] • [IP: 2.106.93.**]

Instrukcja obsługi jak znalazł dla absolwentów polskich szkół

Antek Muzykant • Czwartek [12.09.2024, 16:51:54] • [IP: 193.42.99.***]

Bardzo dobra inicjatywa. Proste wyjaśnienie w formie pisemnej dla ogółu i obrazkowej dla tych mniej inteligentnych. Może ktoś coś z tego wyniesie zamiast pisać głupoty o zabarwieniu politycznym.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 15:22:21] • [IP: 78.10.206.*]

Po co komu takie instrukcje? Mądry nie potrzebuje, a głupi i tak nie zrozumie.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 15:20:10] • [IP: 78.10.206.*]

Ten gówniany tunel, to najgorsze gówno jakie można sobie wyobrazić.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 15:12:08] • [IP: 37.30.14.**]

wystarczą 2 antenki lub tzw. kabel cieknący żeby w tunelu działały telefony komórkowe ale do tego potrzeba Gospodarza.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 14:36:22] • [IP: 185.210.36.***]

pkt 2 podczas wypadku został przez niektórych kierowców zignorowany wyprzedzali stojące pojazdy i jechali mimo czerwonego światła za co powinni stracić prawo jazdy bo to powyżej 24 pkt.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 14:30:53] • [IP: 176.221.125.***]

Co z debilami co ostatnio zawracali w tunelu w czasie wypadku?

Gość • Czwartek [12.09.2024, 14:20:59] • [IP: 5.173.178.**]

Nie piszę tylko jest napisane, w szkole nie uczyli

Gość • Czwartek [12.09.2024, 13:36:41] • [IP: 185.210.38.**]

W razie pożaru pojazdu zanim wykonam czynności do pkt.7 to auto sie spali.

Gość • Czwartek [12.09.2024, 13:22:37] • [IP: 188.147.73.**]

Instrukcja obsługi tunelu 😂 a tak na poważnie nawet jeśli zauważymy ze ktoś zjeżdża z dugiego pasa to nawet nie ma gdzie uciec chyba ze w ścianę.Większy karambol to i karetka nie wjedzie o trzecim pasie zapomnieli czy nie braki pod uwagę wypadków w tunelu ?Czy może mieli h… instrukcje budowy

Gość • Czwartek [12.09.2024, 13:19:53] • [IP: 37.248.172.**]

A dlaczego nic nie mówi się o chipsach bekonowych, ktore zostały zakazane przez Unię Europejską?

Gość • Czwartek [12.09.2024, 13:09:53] • [IP: 37.248.168.***]

Pokażcie filmik z tego wczorajszego wypadku w tunelu!!

Gość • Czwartek [12.09.2024, 13:08:58] • [IP: 176.221.125.***]

trzeba wybudowac Most Zwodzony

Gość • Czwartek [12.09.2024, 13:07:49] • [IP: 176.221.125.***]

Trzeba wybudowac Most Pontonowy jak jest w Wolinie

Oglądasz 1-25 z 28
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Adam Bodnar bierze się za świnoujską prokuraturę. Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, wraz z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie, znalazła się pod ścisłym nadzorem nowo powołanego Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości. Minister Adam Bodnar, decyzją z 17 października 2024 r., powierzył Zbigniewowi Górszczykowi zadanie wyjaśnienia przewinień dyscyplinarnych dotyczących niewłaściwego zarządzania, które trwały od 2016 roku do marca 2024 roku w świnoujskiej prokuraturze ■ Koncert charytatywny dla powodzian. Zebrano ponad 20 tys. złotych ■ W Świnoujściu właśnie rozpoczął się przegląd 500 drzew rosnących w pasach drogowych, obejmujący ich inwentaryzację – obmiar, ocenę stanu sanitarnego oraz sporządzenie dokumentacji fotograficznej ■ Punkt zbiórki rzeczowej dla powodzian w sportowej MDK przy ul. Matejki 11 będzie działał w dni robocze od 8.00 do 14.30 do 30 września 2024 r. W celu pozostawienia darów należy najpierw zadzwonić pod nr telefonu 91 321 59 49. ■