POGODA

Reklama


Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Niedziela [04.08.2024, 09:42:59] • zachodniopomorskie

Rusza VII sezon Wioski Artystycznej Janowo

Rusza VII sezon Wioski Artystycznej Janowo

fot. Adam Owczarek(fot. Organizator )

Koncerty, recitale, monodramy, muzodramy, musicale, spektakle repertuarowe i improwizowane, kabarety i stand-upy, a pomiędzy nimi spotkania, warsztaty, wystawy oraz szereg teatralno-filmowych atrakcji nie tylko dla dzieci i dorosłych, ale też dla całych rodzin – tak w skrócie zapowiada się tegoroczny, siódmy już, sezon Wioski Artystycznej Janowo.

To kulturalno-artystyczne miejsce nieopodal Rewala w województwie zachodniopomorskim, określane czasem mianem nadmorskiej stolicy muzyki i sztuki, funkcjonuje w na co dzień niemal niezamieszkałym Janowie w powiecie Karnickim od lipca 2018 roku. Artyści pojawili się tam pierwszy raz siedem lat temu, i od tego czasu każdego roku w wakacje przygotowują szereg twórczych atrakcji.

W tym roku Wioska Artystyczna Janowo otworzy swoje podwoje 5 lipca. W ramach Spektaklu Otwarcia widzowie zobaczą „Apetyt na czereśnie” z Marią Niklińską i Rafałem Olbrychskim w rolach głównych. Przez niemal 60 kolejnych dni na turystów i okolicznych mieszkańców czekać będzie moc artystycznych wrażeń z udziałem artystów nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy, a nawet z tak odległych państw, jak Australia i Burkina Faso.

Najbardziej międzynarodowa ekipa pojawi się na janowskiej scenie dwa dni po uroczystym otwarciu, w czasie koncertu grającego muzykę afrykańską zespołu Moribaya. W kolejnych dniach w Janowie wystąpią tacy artyści, jak np. Marcin Januszkiewicz, Grażyna Łobaszewska z Adamem Nowakiem, Piotr Bukartyk, jak również stała bywalczyni Janowa, czyli Olga Bończyk. Podczas dwóch sierpniowych muzycznych wieczorów będzie można też usłyszeć piosenki z repertuaru Kaliny Jędrusik i Edith Piaff w interpretacji Patrycji Zywert-Szypki, jak również piosenki XX-lecia międzywojennego w wykonaniu krakowskich artystów Urszuli Makosz i Karola Śmiałka oraz muzyków Piwnicy pod Baranami.

Tegoroczna Wioska Artystyczna Janowo to nie tylko wydarzenia stricte muzyczne, ale także m.in. spektakle repertuarowe i improwizowane, kabarety i stand-upy. Jednym z elementów artystycznego maratonu będzie przedstawienie „Cudowna terapia” z Edytą Jungowską, Arturem Pontkiem i Dariuszem Taraszkiewiczem; później na tej samej letniej scenie wystawione będą takie przedstawienia jak np.: muzodramat „Warszawa Płonie”; artystyczna wycieczka do Paryża, czyli spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” z Joanną Żółkowską, Pauliną Holtz, Kacprem Kuszewskim i Leną Ledoff; a także „Małe zbrodnie małżeńskie” z udziałem Beaty Kawki i Mirosława Zbrojewicza. Zobaczymy też monodram Joanny Szczepkowskiej „Goła Baba”. W Janowie pojawią się także aktorzy Artur Barciś i Zbigniew Zamachowski, jak również kabareciarz Maurycy Polaski oraz stand-uper Krzysztof Skiba.
Swego rodzaju łączniczkami między światem teatru a muzyki będą – jeszcze na początku lipca – Agnieszka Kowaluk, Dorota Jarema i Aneta Jaślar, które w spektaklu „Czas dla nas” zaprezentują show z tekstami Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego, Artura Andrusa i Filipa Jaślara; muzyką Giacoma Pucciniego, Fryderyka Chopina, Jerzego Wasowskiego, Seweryna Krajewskiego i Michała Urbaniaka.

Muzycznych wrażeń, choć spod nieco innego niż zwykle znaku, spodziewać się można w tym roku w Galerii Wioski Artystycznej Janowo. Podczas kilku wieczorów pianistka Lena Ledoff w niespotykany sposób połączy utwory Fryderyka Chopina ze standardami muzyki jazzowej i popularnej. Grając na przykład Balladę g-moll, „ześlizgnie się” w standard jazzowy Theloniusa Monka, aby wrócić do Ballady, która nabierze cech rasowego be-bopu.

Organizatorzy, podobnie jak rok temu, zaplanowali także w Janowie spotkanie z dziennikarzem Kubą Strzyczkowskim oraz autorami popularnych książek. Tak jak w latach ubiegłych do Janowa zaprosili też czołowych polskich improwizatorów z Teatru Komedii Impro oraz Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi. Na przełomie lipca i sierpnia, a także w drugiej połowie sierpnia widzowie będą mogli oglądać codziennie „Spektakle na żądanie”. Publiczność decydować będzie nie tylko o tytule i formie przedstawienia, ale także o tym, co wydarzy się w czasie spektaklu: nadadzą aktorom imiona, zawody i role, a potem określą, co konkretnie ma się wydarzyć w przedstawieniu, np. kto i w jaki sposób powinien zostać zamordowany, albo kto, kiedy i w kim się zakocha.

Wszyscy, którzy zdecydują się pojawić w Wiosce Artystycznej Janowo, pomiędzy spektaklami będą mogli odpocząć w artystycznej galerii, skosztować domowego ciasta w lokalnej kawiarni, czy też odwiedzić antykwariat lub księgarnię. Przez ostatnie lata Janowo było miejscem pracy twórczej dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuki, tak też zapowiada się tegoroczny sezon.
Bieżący repertuar Wioski najlepiej śledzić na stronie janowo.art. Bilety dostępne są bezpośrednio przed spektaklami, jak również w sieci - na stronie janowo.art oraz na platformach: KupBilecik.pl, Biletyna.pl, Bilety24.pl, Kicket.com, Eventim.pl, EmpikBilety.pl i Going.pl.

Adam Owczarek
Wioska Artystyczna Janowo


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@iswinoujscie.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344
■ Jest nowa decyzja sanepidu dotycząca obiektów zlokalizowany przy ul. Chrobrego 19, 21, 26, 28. W związku ze stwierdzeniem przekroczenia parametru mikrobiologicznego w próbce wody pobranej w dniu 18.09.2024 r. z punktu kontrolnego zlokalizowanego przy ul. Chrobrego, do czasu uzyskania pozytywnych wyników badania wody, prosimy postępować zgodnie z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Świnoujściu z dnia 19.09.2024 r., to znaczy wykorzystywać dostarczaną wodę z sieci miejskiej wyłącznie do celów sanitarnych, tj. WC. Informujemy także, że cysterna z wodą zdatną do spożycia jest podstawiona przy ulicy: Chrobrego – parking przy budynku nr. 21. ■ ZWiK w Świnoujściu prowadzi prace poprawiające jakość wody na odcinku pomiędzy ul. Boh. Września i ul. Mieszka I. Sanepid jednak warunkowo dopuścił do spożycia wodę w następujących obiektach: · Szpital Miejski im. Jana Garduły, · ul. Beniowskiego 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 15, 16, 17, 19, · ul. Mieszka I 5, 6, 8,12, · ul. Jana z Kolna 4, 5, 6, 8, 8a, 9, 10,12, · ul. Boh. Września 30, 31, 31b, 31c, 38e, 39a-e · ul. Wyb. Władysława IV 9. Woda jest warunkowo przydatna do spożycia przez ludzi i może służyć do przygotowywania posiłków i potraw, do mycia i płukania warzyw i owoców, mycia naczyń i , a także do kąpieli, mycia zębów, przemywania zranień, może być używana do urządzeń sanitarnych (WC). ■ W sobotę 21 września 2024 r. o godz. 11 z Basenu Północnego po raz 23. wystartuje Masa Krytyczna - Świnoujście na Rowery. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Świnoujście i OSiR „Wyspiarz”. Więcej szczegółów w załącznikach ■